Hrvatska

Otkazano najmanje 4000 operacija, 300.000 pacijenata zakinuto

Podaci iz bolnica govore da se u nekima ne obavlja niti polovica uobičajenog posla, a to znači da je u 22 dana napravljeno barem dvjestotinjak tisuća pregleda manje u specijalističkim ordinacijama, da su kirurzi obavili 4000-5000 operacija manje, da je ukupno sigurno 250.000-300.000 pacijenata ostalo zakinuto za neki zahvat ili pregled.

Prema pisanju Jutarnjeg lista to bi moglo značiti da će čim štrajk prestane u bolnicama biti opsadno stanje, jer će se vjerojatno odmah udvostručiti, ako ne i utrostručiti, broj pacijenata, odnosno zahvata i pregleda.

U isto vrijeme, ravnatelji bolnica tvrde da se svi potrebni poslovi obavljaju, da pacijenti nisu zakinuti i da zapravo štrajka mali broj liječnika. S druge strane, liječnici upozoravaju da se obavlja manje od 50 posto uobičajenih poslova, ali da unatoč štrajku ni jedan pacijent kojem je trebala njihova pomoć u određenom trenutku nije bio odbijen, a posebice se to odnosi na pacijente koji imaju zloćudne bolesti, na djecu i trudnice.

Umjesto petstotinjak planiranih operacija u tri tjedna, obavljeno ih je tek 108, a hitne kirurške intervencije porasle su minimalno sa 140 na 147. Držimo se uputa Ministarstva zdravlja i radimo sve hitne pacijente, a ostalo je na čekanju dok se ne završi štrajk - kaže dr. Liljana Kosić Lovrić, sindikalna povjerenica u KB Dubrava, ilustrirajući tako trenutnu situaciju u hrvatskim bolnicama koja zbog štrajka traje već više od 22 dana.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju