
Ovo su nove mjere aktivne politike zapošljavanja u 2022.

Samozapošljavanje
Za 2022. godinu uvedene su mjere za zelene i digitalne djelatnosti a maksimalna potpora za samozapošljavanje podigla se na 150.000 kuna
Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje usvojilo je početkom godine nove Mjere aktivne politike zapošljavanja za 2022. godinu za koje će biti utrošeno više od 1,02 milijarde kuna a izvori iz kojih će se financirati mjere su državni proračun, Europski socijalni fond plus (ESF+) te Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO). Cilj je u mjere aktivne politike zapošljavanja u 2022. godini uključiti više od 27.000 korisnika.
Program mjera aktivne politike zapošljavanja uključuje osam mjera, a to su: Potpore za zapošljavanje, Potpore za pripravništvo, Potpore za pripravništvo u javnim službama, Potpore za samozapošljavanje i proširenje poslovanja, Potpore za usavršavanje, Obrazovanje i osposobljavanje, Javni rad i Stalni sezonac.
Program mjera aktivne politike zapošljavanja donosi veći iznos potpora za samozapošljavanje i to do 150.000 kuna, zatim veći iznos potpora za zapošljavanje i pripravništvo, širi spektar prihvatljivih ciljanih skupina korisnika s naglaskom na ranjive skupine, produženo trajanje potpore za zapošljavanje do 24 mjeseca, produženo trajanje potpore za pripravništvo do 24 mjeseca, novu podmjeru potpore za samozapošljavanje Mobilnost radne snage – 'Biram Hrvatsku' i administrativno rasterećenje korisnika prilikom apliciranja za mjere aktivne politike zapošljavanja.
Biram Hrvatsku
Cilj podmjere Mobilnost radne snage - Biram Hrvatsku je osigurati potrebnu kvalificiranu radnu snagu u većem dijelu Republike Hrvatske, posebice u gospodarski slabije razvijenim i demografski oslabljenim područjima, s naglaskom na ruralna područja Slavonije, zaleđa dalmatinskih županija, Banovine, Korduna, Like, Gorskog kotara i otoka, te poticati povratak aktivnog radnog stanovništva iz inozemstva. Ciljane skupine su korisnici potpore za samozapošljavanje u 2022. godini, registrirani na području indeksa razvijenosti I, II, III i IV, a koji su izvršili promjenu prebivališta na način da su se preselili iz područja indeksa razvijenosti VII i VIII u područje indeksa razvijenosti I, II, III i IV, a sukladno Odluci o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti (Narodne novine, br. 132/17) te hrvatski državljani povratnici u dobi do 60 godina iz zemalja EGP-a neovisno o razini obrazovanja koji su radili najmanje 12 mjeseci u posljednja 24 mjeseca u zemljama EGP ili bili uključeni u redovito obrazovanje i koji su se po povratku prijavili u evidenciju nezaposlenih u roku 30 dana od dana reguliranog prebivališta i samozapošljavaju se kroz mjeru potpora za samozapošljavanje unutar šest mjeseci od povratka/reguliranog prebivališta. Visina subvencije za korisnike iz ciljane skupine 1. uključuje ukupni iznos za troškove preseljenja u iznosu od 25.000 kn, a za korisnike iz ciljane skupine 2. ukupni iznos za troškove preseljenja u iznosu od 50.000 kn.
Zelena i digitalna radna mjesta
Za 2022. uvode se mjere koje promoviraju zelena i digitalna radna mjesta koja su ovom trenutku još u fazi razrade. Poslodavci koji će aplicirati na potpore koje su namijenjene zelenim djelatnostima morat će zadovoljiti kriterije poslovanja unutar područja 'zelenih djelatnosti'.