Hrvatska
StoryEditor

Pale cijene goriva u Hrvatskoj, litra eurodizela prvi puta od 2010. godine ispod osam kuna 

07. Travanj 2020.
cijene goriva

U utorak su pale cijene naftnih derivata u Hrvatskoj. Prema informacijama portala cijenegoriva.info, u utorak je došlo do pada cijena naftnih derivata u Hrvatskoj. Litra eurosupera 95 jeftinija je za 22 lipe i sada se kreće oko 7,76 kuna. To je najniža cijena ove vrste goriva od prosinca 2009. godine. 

Litra eurodizela pojeftinila je 28 lipa čime je prvi puta od početka 2010. godine pala ispod osam kuna po litri. Kreće oko 7,96 kune, ovisno o naftnoj kompaniji. Litra autoplina kreće se na gotovo istim razinama kao i tjedan prije  - oko 3,57 kuna.

Inače, cijene nafte na svjetskim tržištima prošloga su tjedna zabilježile najveći tjedni skok u povijesti, više od 30 posto, nakon vijesti da bi Saudijska Arabija i Rusija mogle postići dogovor o smanjenju proizvodnje, što bi podržalo cijene, unatoč oštrom padu potražnje zbog koronakrize. Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna skočila 36,8 posto, na 34,11 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 31,8 posto, na 28,34 dolara. Rekordni skok cijena nafte zahvaljuje se pregovorima između Saudijske Arabije i Rusije o smanjenju proizvodnje.

S obzirom na to da  cijene barela sirove nafte neizravno utječu i na kretanje naftnih detivata u Hrvatskoj (kroz kretanje cijena na tzv. Mediteransko tržište), može se očekivati da bi u idućem razdoblju moglo doći i do rasta cijena u Hrvatskoj.  

Zanimljivo je kako su regulirane cijene goriva na crpkama u Sloveniji od utorka od ponoći najniže u zadnjih 11 godina, pa za litru 95-oktanskog benzina treba platiti 1,029 eura, a za dizelsko gorivo  1,017 eura.

Vlada je objavila da je na dopisnoj sjednici sa 7. travnja snizila trošarine koje država obračunava na gorivo i čine znatan dio konačne maloprodajne cijene. No padanju cijena goriva u zadnje vrijeme doprinosi pad cijena nafte na međunarodnom tržištu, te smanjena potražnja uslijed pandemije koronavirusa i restrikcija u gospodarstvu, te  prometu motornih vozila. Tako niske cijene se  u Sloveniji odnose samo na benzinske servise izvan mreže autocesta i državnih cesta, jer su cijene na crpkama uz autoceste i državne ceste i dalje neregulirane, pa ih određuju njihovi vlasnici sami. Riječ je o najnižim cijenama goriva u Sloveniji od sredine 2009. godine

22. studeni 2024 15:29