
Regulacija tržišta cijenu električne energije za velike potrošače snizila bi do 10 posto

Do kraja svibnja moguće je promijeniti opskrbljivača električnom energijom i na taj način izbjeći dodatno povećanje cijena koje može nastati primjenom nove Metodologije za određivanje iznosa tarifnih stavki za zajamčenu opskrbu. Naime, nove cijene HEP–ODS-a bit će čak 50% više od cijena važećih na otvorenom tržištu električne energije.
Navedeno se moglo čuti na konferenciji koja je danas održana povodom obilježavanja godišnjice ulaska tvrtke GEN-I na tržište opskrbe električnom energijom kućanstava i malih poduzetnika u Hrvatskoj. Govorili su Robert Golob, predsjednik Uprave Grupe GEN-I i direktor GEN-I Zagreb d.o.o., Dejan Paravan, član uprave GEN-I Zagreb d.o.o i izvršni direktor prodaje Grupe GEN-I te Predrag Šeatović, regionalni direktor GEN-I Zagreb d.o.o.
Tvrtka GEN-I Zagreb dio je Grupe GEN-I, jednog od vodećih trgovaca električnom energijom za srednju i jugoistočnu Europu. Na hrvatskom je tržištu od 2005. godine, a s opskrbom električnom energijom započela je 2010. godine. Otad je tvrtka postala najveći dobavljač električne energije nakon HEP-a te opskrbljuje više od 26.000 mjernih mjesta na području cijele Hrvatske. Od lipnja 2013. godine, tvrtka GEN-I Zagreb nudi opskrbu električnom energijom i krajnjim potrošačima – kućanstvima i malim poduzetnicima.
Od lipnja 2013., kada je kada je pod robnom markom 'Jeftina struja' predstavljena ponuda za kućanstva i male poduzetnike, potpisano je 19.513 ugovora (16.975 kućanstava i 2.538 malih poduzetnika), a tržišni udio tvrtke skočio je sa jedan posto u siječnju 2013. na 5,9 posto zaključno s prvim kvartalom ove godine, čime je postala prvi najveći alternativni opskrbljivač električnom energijom.
Osim toga, kako tvrdi Golob, povećali su broj zaposlenika, i HEP ostavili na samo 77 posto tržišnog udjela. Možda se može činiti da to nije 'samo', kaže Golob, ali ti podaci govore da je HEP opskrba u samo godinu dana izgubila 25 posto tržišta. Dodao je i da rast mogu zahvaliti velikim poslovnim korisnicima, a ne kućanstvima.
- Zadovoljni smo ostvarenim rezultatima i iznimno nam je drago što su potrošači prepoznali GEN-I kao najpovoljnijeg opskrbljivača električnom energijom. – zaključuje.
Njihov je plan kroz tri godine osvojiti 17 posto ukupnog tržišta Hrvatske, međutim, pred tvrtkom je niz otvorenih pitanja. Kad su u pitanju kućanstva i mali poduzetnici postavlja se problem jedinstvenog računa, rješavanje čega bi korisnicima olakšalo razumijevanje kome što plaćaju.
Postoje problemi i oko nedorečenosti zakona, a radi se o dijelovima Zakona o tržištu električne energije koji nisu, kaže Šeatović, dovoljno jasni i transparentni. Osim toga, donošenje zakonskih akata, odnosno općih uvjeta poslovanja, kasni već tri mjeseca.
Nameću se još dva velika izazova koje mjerodavne institucije moraju riješiti kako bi svim korisnicima mogli ponuditi još bolje uvjete pri nabavi električne energije. Jedan su netransparentni troškovi energije uravnoteženja koji su nekoliko puta veći nego u susjednim zemljama.
Drugi izazov je prisila svih opskrbljivača da kupuju električnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora električne energije od Hrvatskog operatora tržišta energije (HROTE) po netržišnim uvjetima. Cijena energije koju je opskrbljivač dužan otkupiti 70 posto je viša od tržišne, što znači da je nametnut trošak koji se mora ugraditi u cijeni, zbog čega tvrtka ne može biti konkurentna cijenom energije. Sve te nejasnoće odražavaju se u višim troškovima električne energije za potrošače, kaže Golob.
Isto tako, niti energetika nije lišena krize pa se pretpostavlja da će ova i sljedeća godina biti najgore.
Kada bi, međutim, došlo do regulacije tržišta, cijena električne energije bi za velike potrošače mogla pasti između pet do 10 posto, a za kućanstva do pet posto jer je cijena za kućanstva u ovom trenutku blizu tržišnoj te više ovisi o cijeni nafte i burzama u regiji, zaključuje.