Hrvatska
StoryEditor

‘Ruđer‘ i Belupo razvijaju inovativne formulacije hrane za posebne medicinske potrebe

22. Prosinac 2020.
Marijeta Kralj, pomoćnica ravnatelja i voditeljica projekta
Institut Ruđer Bošković i Belupo razvijat će nove formulacije kliničke prehrane namijenjene nutritivnoj potpori osoba koje se nalaze u riziku ili su oboljele od malnutricije, oboljelima od dijabetesa i onkološkim bolesnicima

Najveći znanstveni institut u Republici Hrvatskoj (RH), Institut Ruđer Bošković (IRB) i Belupo, druga po veličini farmaceutska kompanija u Hrvatskoj, udružili su snage te će u zajedničkom istraživačko-razvojnom projektu, vrijednom 9 milijuna kuna od čega se 6.1 milijuna kuna sufinancira EU sredstvima, razvijati inovativne proizvode iz kategorije hrane za posebne medicinske potrebe.

Globalne promjene i izazovi u području hrane te zaštite zdravlja zbog svoje složenosti zahtijevaju multidisciplinarni pristup rješavanju problema. Ne čudi stoga da je ovaj projekt na 'Ruđeru' okupio multidisciplinarni tim iz čak osam laboratorija te nutricionističke i farmaceutske stručnjake iz Belupa.

- Znanje, stručnost i multidisciplinarni pristup u rješavanju raznolikih problema te usluge koje su na raspolaganju u mnogobrojnim laboratorijima i zavodima Instituta čine velik potencijal za suradnju s gospodarstvom. Istraživači koji djeluju u području prirodnih znanosti i znanosti o životu imaju tradicionalno vrlo dobru suradnju s hrvatskom farmaceutskom i prehrambenom industrijom, stoga je ovaj projekt u potpunosti usklađen sa Strategijom pametne specijalizacije RH i prioritetima Belupa, koji se pozicionirao kao jedan od ključnih igrača u proizvodnji dodataka prehrani -  istaknuo je dr. sc. David M. Smith, ravnatelj IRB-a.

Farmaceutska industrija jedna je od najsnažnijih industrijskih grana u Hrvatskoj. Njena snaga proizlazi iz velikog udjela izvoza u ukupnim prihodima, neprekidnih ulaganja u nove tehnologije i kapacitete, kao i značajnih investicija u razvoj i istraživanje te u kompetencije zaposlenika.

- Razvijena hrvatska farmaceutska industrija pacijentima u Hrvatskoj omogućava najnovije terapijske mogućnosti, uz povoljnije troškove. Vođen upravo tom filozofijom održivog poslovanja Belupo je prije 5 godina iskoračio u područje nutraceutike i kliničke prehrane. Ulazak u novi poslovni segment, kao prvi regionalni proizvođač, Belupo je ostvario u suradnji s hrvatskim stručnjacima i Društvom za kliničku prehranu Hrvatskog liječničkog zbora pa se sada s dokazanom izvrsnošću u istraživačko-razvojnom i inovacijskom konceptu, potvrđenom na tržištu, Belupo nametnuo kao prirodan partner Institutu Ruđer Bošković -   istaknuo je predsjednik uprave Belupa, magistar farmacije Hrvoje Kolarić, MBA.

Zahvaljujući sredstvima osiguranima u sklopu poziva 'Jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije' (IRI) iz Europskoga fonda za regionalni razvoj, ovaj će znanstveno-industrijski multidisciplinarni tim sljedeće tri godine razvijati nove formulacije kliničke prehrane namijenjene nutritivnoj potpori osoba koje se nalaze u riziku ili su oboljele od malnutricije, oboljelima od dijabetesa i onkološkim bolesnicima. Većina financijskih sredstava uložit će se u istraživanje i razvoj novih formulacija, patentnu zaštitu, te zapošljavanje novih stručnjaka.

Medicinska hrana – prva linija nutritivne terapije!

Zdravstveni problemi povezani s neadekvatnom prehranom ubrajaju se među najznačajnije društvene probleme u Hrvatskoj. Štoviše, vodeći uzroci smrti RH su bolesti srca i krvnih žila, koje su izravno povezane s prehranom, dok je stopa dijabetesa 54,7 % veća u RH, nego u ostalim novim članicama Europske unije (EU). Procijenjeni troškovi liječenja bolesti povezanih s prehranom su vrlo visoki i predstavljaju veliki teret za hrvatsko gospodarstvo.

Povrh toga, statistički podaci ukazuju da malnutricija uzrokovana nepravodobnom i neadekvatnom nutritivnom terapijom zahvaća 20 - 60 % bolničkih pacijenata. Brojne studije pokazuju da pravodobna i adekvatna nutritivna terapija doprinosi smanjenu broja dana provedenih u bolnici i broja ponovljenih hospitalizacija te posljedično smanjuje troškove zdravstvenog sustava.

Iz tog razloga hrana za posebne medicinske potrebe - enteralna hrana ima ključnu ulogu u prehrani bolesnika koji se nalaze u riziku malnutricije, imaju poteškoće s konzumiranjem hrane ili pak u slučaju bolesnika koji imaju posebne zahtjeve za medicinsku prehranu.

Specijalno dizajnirana hrana prilagođena našem podneblju

- Riječ je o inovativnim oralnim nutritivnim pripravcima za posebne medicinske potrebe koji su namijenjeni za potpunu ili djelomičnu prehranu bolesnika s ograničenom, oslabljenom ili poremećenom mogućnošću konzumiranja, probave, apsorpcije, metaboliziranja ili izlučivanja uobičajene hrane - ističe dr. sc. Marijeta Kralj, pomoćnica ravnatelja i voditeljica projekta.

Inovativni iskorak koji očekujemo kao rezultat ovog projekta je implementacija suvremenih nutricionističkih principa u formulacijama s novim senzorskim osobinama koje su prilagođene našem podneblju i prehrambenim navikama hrvatskih korisnika dodala je dr. sc. Ivanka Jerić, pomoćnica ravnatelja i koordinatorica projektnog tima IRB-a..

- Povrh toga, zahvaljujući ovom projektu razvit ćemo nove formulacije i metode pripreme proizvoda u segmentu hrane za posebne medicinske potrebe koji će se moći primijeniti i na sve ostale vrste hrane sa zdravstvenim ili medicinskim učinkom -  naglašava Jerić.

Provedbom projektnih aktivnosti također se želi definirati koncept personalizirane nutricionističke podrške koja će zajedno sa inovativnim proizvodima i digitalnom komunikacijskom platformom činiti iskorak u sveobuhvatan pristup prvoj liniji nutritivne terapije istaknula je mr. sc. Lenkica Penava, direktorica Nutraceutike i koordinatorica projektnog tima Belupa.

Nastavak uspješne suradnje

Podsjetimo se, ovaj projekt nastavak je uspješne suradnje IRB-a i Belupa koji su, prepoznavši nužnost suradnje akademske zajednice i gospodarstva u istraživačko-razvojnim projektima te važnost istraživanja i inovativnosti u stvaranju novih proizvoda i otvaranju novih tržišta, još 2018. godine potpisali Sporazum o suradnji.

Ovaj novi projekt IRB-a i Belupa punog naziva 'Razvoj inovativnih formulacija kliničke prehrane' u skladu je s ciljevima Strategije pametne specijalizacije RH, posebno pod-tematskim prioritetnim područjem Zdravlje i kvaliteta života.

Sufinanciranje projekta, u ukupnoj vrijednosti od 6.103.178,68 kuna, osigurano je u okviru poziva Jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije KK.01.1.1.07, u sklopu Operativnoga programa Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020., a za njegovu provedbu u RH nadležno je Ministarstvo znanosti i obrazovanja, kao Posredničko tijelo razine 1, dok je Posredničko tijelo razine 2 Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU).

22. studeni 2024 02:41