Tvrtka u vlasništvu države Pleter usluge u posljednjih je nekoliko dana došla u fokus javnosti. Nažalost, nije u taj fokus došla zbog vrhunske usluge, inovativnog proizvoda ili jedinstvenog proboja na svjetska tržišta, nego zbog politikantstva oko pomoći stradalima u potresu u Sisačko-moslavačkoj županiji.
Javni i privatni sektor danima raspravljaju o tome tko je kako pomogao, kada je trebao pomoći i na koji način. Na stranu te javne optužbe i upiranja prstom, ljudima treba pomoći. Sustav treba bolje funkcionirati i točka. No, ovo nije tekst o tome.
Odlučili smo se malo prokopati ono u čemu smo jako dobri - brojke i tablice. I tako smo potražili iznose u Državnoj riznici. Dakle, izravno iz državnoga proračuna (naravno kroz račune koje su plaćala razna ministarstva i agencije), u posljednjih PET godina (ne računajući naravno 2021.) Pleter-usluge d.o.o uprihodile su nevjerojatnih 790,14 milijuna kuna!
Najveće iznose plaća Ministarstvo obrane, što je i logično budući da su Pleter usluge zapravo tvrtka koja obrocima opslužuje vojnike. Promatrajući fakture od prošle godine koje je platilo Ministarstvo obrane, najveći iznos od 116,4 milijuna kuna išao je za 'Opskrbu materijalnim sredstvima'. A unutar toga, 110,8 milijuna kuna Ministarstvo obrane platilo je Pleter uslugama 'Ostale usluge'. U tom segmentu plaćeno je i 4,8 milijuna kuna za 'Usluge telefona, pošte i prijevoza'.
S obzirom da je tek počela 2021. godina, godišnji izvještaj Pleter usluga za 2020. godinu bit će javno dostupan tek za nekoliko mjeseci (do kraja travnja je inače rok predaje GFI-ja), stoga smo usporedili poslovanje u 2019. s isplatama iz Državne riznice.
Tako je u 2019. godini, ukupni prihod Pleter usluga iznosio 213,6 milijuna kuna, a ukupni rashod 212,6 milijuna kuna. Neto dobit te je godine bila 462.750 kuna. Na kraju 2019. godine, Pleter usluge zapošljavale su 1223 zaposlenika. Prema godišnjem financijskom izvještaju, ukupni rashodi iznosili su (kao što je rečeno) 212,6 milijuna kuna.
Najveći dio rashoda, gotovo 40 posto (84,8 milijuna kuna), odlazi na troškove osoblja. Ako se u korelaciju uzmu iznosi isplaćeni za neto plaće (gotovo 56 milijuna kuna) s bojem zaposlenika na kraju godine dobije se kako je prosječna mjesečna neto plaća iznosila 3.814 kuna.
Nadalje, 32,2 posto (68,4 milijuna kuna) - odlazi na troškove sirovina i materijala, a ukupno materijalni troškovi iznosili su 102,8 milijuna kuna.
U toj 2019. godini, Pleter usluge su izravno iz državnoga proračuna (dakle kroz razna ministarstva i agencije) uprihodili 170,84 milijuna kuna, odnosno gotovo 80 posto ukupnih prihoda te godine.
Inače, prema posljednjoj Liderovoj publikaciji 1000 najvećih, Pleter usluge nalaze se na 509 mjestu, što je za 14 mjesta bolje nego godinu prije.