Glavni tajnik Ujedinjenih naroda António Guterres a virtualnom je sastanku s Vijećem sigurnosti UN-a kazao da je u 10 zemalja dospjelo čak 75 posto dostupnog cjepiva za COVID-19, dok u više od 130 država nisu stigle ni prve doze cjepiva.
Guterres je takvu situaciju ocijenio krajnje nepravednom, a kako bi se riješila situacija predložio je da članovi G20 oforme hitnu radnu skupinu za promicanje globalnog pristupa cjepivima, prenosi CNN.
- U ovom kritičnom trenutku pravedna raspodjela cjepiva najveći je moralni test pred globalnom zajednicom - rekao je Guterres.
Prema digitalnoj bazi podataka 'Our World in Data' širom svijeta primijenjeno je oko 188 milijuna doza cjepiva, a deseci milijuna tih doza otišli su u Sjedinjene Države, Kinu, Ujedinjeno Kraljevstvo i Izrael.
Guterres nije imenovao 10 zemalja koje su primijenile tri četvrtine svih cjepiva protiv COVID-19, no SAD je sigurno među njima jer je tamo, prema informacijama američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, podijeljeno više od 72,4 milijuna doza cjepiva, a primijenjeno ih je više od 56 milijuna.
Predložena radna skupina uključivala bi članove Grupe 20 koje bi osigurale novac i znanstvenu ekspertizu kako bi cjepiva učinila pristupačnijim za zemlje na 'globalnom jugu', što uključuje zemlje Afrike i Srednje i Južne Amerike.
Guterresova sugestija dolazi istog tjedna kada je Meksiko najavio da će podnijeti žalbu Vijeću sigurnosti UN-a zbog nepravedne raspodjele cjepiva, za koju je ministar vanjskih poslova Marcel Ebrard rekao da favorizira bogatije zemlje. Meksiko je inače potpisao ugovore za isporuku 230 milijuna doza cjepiva, a do sada im je isporučeno svega 750 tisuća doza.
- Vodeća svjetska gospodarstva imaju posebnu odgovornost. Vidimo da cjepiva brzo dolaze do zemalja s visokim dohotkom, dok ga najsiromašnije zemlje na svijetu uopće nemaju - rekao je Guterres.