Svijet

Haško tužiteljstvo razmišlja o preispitivanju presude generalima

Glavni haški tužitelj Serge Brammertz priopćio je kako je haško tužiteljstvo razočarano ishodom presude generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, ali će je poštovati u skladu s međunarodnim kaznenim pravom.

Tužiteljstvo će razmisliti o postupku preispitivanja presude i sve će sve podatke koji su skupljeni dati na raspolaganje pravosudnim vlastima u bivšoj Jugoslaviji kako bi se domaćem pravosuđu omogućilo kazneno gonjenje zločina počinjenih u vezi s Olujom. Vjerujemo da će pravosudne vlasti u Hrvatskoj biti dorasle svojim obavezama, ističe se u priopćenju.

Brammertz ističe kako su suprotna mišljenja dvojce sudaca ukazala na brojna pitanja koja proizlaze iz drugostupanjske presude. Važno je da se o tim pitanjima razmisli, a nadamo se da će, konačno, to biti katalizator za dalje jačanje sistema međunarodne pravde, zaključuje Brammertz u priopćenju.

Savjetnik srbijanskog predsjednika Oliver Antić potvrdio je ranije neslužbene najave da će Srbija nastaviti spor protiv Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde u svezi tužbe za genocid, te da je u tu svrhu već angažiran tim stručnjaka. Antić je rekao agenciji Tanjug da će ljudi iz vrha vlasti timski raditi sa stručnjacima i u pripremama nastavka spora sa Hrvatskom i za raspravu o Haaškom sudu u UN-u što je zakazana za travanj 2013.

Na pitanje hoće li nastavak procesa pred Međunarodnim sudom pravde pogoršati odnose Srbije i Hrvatske, Antić je ustvrdio da se nema što pokvariti. Naši odnosi nisu dobri ni sada, tu ne treba uopće govoriti nešto što treba goditi nečijem uhu. Naprotiv, treba iznijeti činjenično stanje. Ako netko tuži nekog za genocid, što ima strašnije? S druge strane, imate najviši stupanj diplomatskih odnosa, što Hrvatska i Srbija imaju, a ipak je Hrvatska prva tužila Srbiju za genocid. To je apsurdno, ocijenio je.

Ustvrdio je da, unatoč tome što se Hrvatska, kako kaže, hvali odličnim gospodarskim i drugim odnosima, postoji neravnoteža jer hrvatska poduzeća ostvaruju značajan profit u Srbiji, dok to nije slučaj sa srbijanskim tvrtkama u Hrvatskoj. Antić je spomenuo i neriješen dio graničnih problema s Hrvatskom i zapitao se kako je moguće da uz sve te probleme Hrvatska uskoro uđe u EU, dok se od Srbije 'traži da budemo u dobrosusjedskim odnosima'.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju