Svijet
StoryEditor

Infografika: Pogledajte koje su najbogatije zemlje svijeta u 2020. godini

11. Listopad 2020.
zar i ti sine katre

Na svijetu postoje četiri države s BDP-om po stanovniku iznad 100 tisuća američkih dolara: Katar (138,9 tisuće dolara), Makao (113,4 tisuće dolara), Luksemburg (112 tisuća dolara) i Singapur (105,7 tisuća dolara). Sve te države imaju malo stanovnika, dok recimo, velike države poput Kine ili Indije ne ulaze ni među prvih deset. 

Podaci su to Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za 2020. godinu, a prenosi ih portal Howmuch.net. Iz istih podataka vidi se da SAD nije ni blizu najbogatije zemlje na svijetu, iako se često hvale da su broj jedan u svemu, pa i u tome. SAD je zapravo srednja klasa država, dok su zemlje u Africi najsiromašnije, a dvije najbogatije države tog kontinenta se ne nalaze fizički na kopnu. Radi se o Sejšelima (33,1 tisuće dolara) i Mauricijusu (26,5 tisuća dolara).

BDP po stanovniku mjeri ekonomsku proizvodnju određene zemlje prilagođenu veličini stanovništva. To je kritična brojka jer se visoko naseljene zemlje, poput Kine ili Indije, mogu pohvaliti visokim bruto domaćim proizvodom, ali i dalje imaju stotine milijuna osiromašenih građana.

Zemlje s najvećim BDP-om po stanovniku su obično relativno mali gradovi-države s međunarodnom slavom u određenim industrijama. Najbogatija zemlja na svijetu, Katar (138,9 tisuća američkih dolara), mala je bliskoistočna zemlja s apsolutno velikom količinom nafte. Makao (113,4 tisuće dolara) je sićušna autonomna regija u kojoj se azijski bogataši kockaju. Druge dvije zemlje koje su prešle 100 tisuća dolara su također male zemlje, Luksemburg (112 tisuća dolara) i Singapur (105,7 tisuća dolara).

U Europi prvo mjesto drži Luksemburg, a sljedi Irska, pa Norveška.

SAD su odsutne s popisa 10 najboljih zemalja. Sa samo 67,4 tisuće dolara po stanovniku SAD zauzima 12. mjesto iza Švicarske (67,6 tisuće dolara) i Kuvajta (67,9 tisuća dolara).

Infografika daje i vjeran prikaz koliko je Afrika siromašna u usporedbi s ostatkom svijeta. Ne postoji ni jedna afrička zemlja s više od 50 tisuća dolara BDP-a po stanovniku. Velika većina Afrike preživljava s manje od 10 tisuća dolara BDP-a po stanovniku.

BDP po stanovniku, prilagođen kupovnoj moći, izvrstan je način za usporedbu bogatstva među zemljama, međutim ne uzima u obzir razlike u bogatstvu unutar svake zemlje. Primjerice, SAD ima BDP po stanovniku od 67,4 tisuće dolara, ali to ne znači da prosječna osoba toliko doprinosi gospodarstvu. Od 2018. prosječna godišnja plaća u Americi iznosila je oko 50 tisuća dolara, ali srednja vrijednost iznosila je oko 33 tisuće dolara, što sugerira da mali broj bogatih povećava ukupne brojke.

image
foto Howmuch.net
22. studeni 2024 06:06