Svijet

Srednja i Istočna Europa sve privlačnije investitorima

- Svjedoci smo da Srednja i Istočna Europa općenito, a posebice valute regije postaju sve privlačnije ulagateljima – osobito u usporedbi s eurozonom i eurom - navodi Gunter Deuber, voditelj istraživanja SIE-a unutar Raiffeisen istraživanja.

Razloge takvih kretanja vidi u tome što od 2009., većina zemalja regije SIE provodi sveobuhvatne programe kojima je svrha prilagoditi se novomu financijskom okruženju i uvjetima rasta, dok su zemlje na rubovima eurozone s time predugo čekale.
- Osobitu pozornost zaslužuje nagli pad krajnje domaće potražnje koji je pridonio radikalnomu smanjenju neodrživih deficita tekućeg računa - objašnjava Deuber, ističući kako to dugoročno poboljšanje solidno podržavaju i fleksibilna tržišta rada te još uvijek povoljna troškovna struktura u odnosu na produktivnost. Također naglašava da utjecaj kreditne krize u eurozoni zapravo nije pogodio zemlje SIE-a.

Unatoč svemu, u Raiffeisen istraživanjima prepoznali su trend slabljenja gospodarske aktivnosti koji je zbog poteškoća s rastom na globalnoj razini sada vidljiv i u SIE-u. Posebice su recesijom pogođene sve balkanske zemlje te Mađarska, Češka i Slovenija. - U Rusiji, Poljskoj i Slovačkoj je u pogledu gospodarskoga rasta stanje bolje, no i u tim su zemljama stope u opadanju - navodi Deuber.
U usporedbi s eurozonom, očito je da je SIE i dalje na putu da postane europska regija rasta: prema predviđanjima Raiffeisen istraživanja, SIE će u cjelini ostvariti realan rast BDP-a u visini 2,4 posto 2012., a 2013. godine 2,9 posto. Nasuprot tome, u eurozoni se očekuje smanjenje BDP-a na razini -0,5 posto ove godine te rast po skromnoj stopi od 0,2 posto 2013. 

Dok postupan oporavak eura započinje, neke valute SIE-a mogle bi do kraja 2012. oslabjeti. Ipak, Raiffeisenovi analitičari smatraju to tek privremenim kretanjem jer bi 2013. trebalo obilježiti ponovno jačanje tečajeva kad gospodarstvo iznova počne ostvarivati zamah. U Raiffeisen istraživanjima očekuju da će središnje banke SIE-a olabaviti svoju monetarnu politiku te da će ih većina sniziti kamatne stope. Jedan od ciljeva takve politike je podrška rastu kreditiranja na području te regije.

Analitičarima Raiffeisen istraživanja se izgledi obvezničkoga tržišta SIE-a u sljedećemu tromjesečju ne čine blistavi, no intervencija ECB-a na tržištima državnih obveznica sad bi već trebala zaustaviti najoštrija kretanja. Stoga predviđaju lagan porast prinosa u Poljskoj, Mađarskoj, Češkoj i Rusiji.

Kad je riječ o dionicama, Deuber i dalje očekuje nepovoljne vjetrove iz smjera gospodarstva, ali na tržišta SIE-a opipljiv bi utjecaj trebala imati i sve veća tolerancija prema riziku pri ulaganju u dionice etabliranih tržišta. Kratkoročno preporučuje defenzivniji pristup prema pojedinim tržištima i sektorima, dok u srednjem i duljem roku i dalje smatra vrlo vjerojatnim nastavak cikličkoga rasta u regiji SIE. On bi trebao pogodovati tržištima visokoga rasta, poput Rusije i Poljske. Za treće tromjesečje Stefan Maxian, glavni analitičar Raiffeisen Centrobank AG-a (RCB) daje sljedeće objašnjenje: - Računamo sa slabijim trendovima prodaje, ali ipak očekujemo pozitivne učinke jačanja poljske domaće valute na profitabilnost. Što se tiče procjene za 2012. godinu, predviđamo smanjenje agregatne zarade dionica u sastavu indeksa WIG20 za 12 posto, što daje omjer cijene i zarade (P/E) indeksa 11.'

Premda su rezultati poslovanja austrijskih kompanija za drugo tromjesečje u prosjeku u skladu s očekivanjima, većina ih izražava znatno opreznije izglede. Stoga su RCB-ovi analitičari smanjili svoje procjene zarade dionica u sastavu indeksa ATX za 2012. prilagođene za jednokratne učinke s 9 na oko 6 posto. Glavni RCB-ov analitičar Stefan Maxian ističe kako se 'očekuje da će porast zarade za 2013. godinu, potaknut nižim troškovima rizika banaka, očekivanjima o znatnim narudžbama Andritza i SBO-a na temelju sadašnjega stanja, kao i pozitivnim učincima prodaje imovine od strane nekretninskih kompanija, iznositi otprilike 12 posto'. Tako se P/E za 2012. predviđa na razini 11,1, a u roku 12 mjeseci 9,9. To znači da je taj omjer još uvijek ispod povijesnoga prosjeka od nekih 12.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju