Istraživanje Williams Groupa provedeno na 2500 američkih obitelji kroz nekoliko desetljeća pokazalo je da druga generacija izgubi 70 posto naslijeđenog bogatstva, dok je za treću taj postotak još gori i iznosi čak 90 posto. Ova sumorna statistika sugerira da nije mudro djeci ostaviti stečeno bogatstvo, no tekst nudi pogled s obje strane. U korist ove teze, osim iznesenog istraživanja, idu i konkretni primjeri poput Billa Gatesa koji je odlučio veći dio svoga golemog bogatstva ostaviti u dobrotvorne svrhe, a djecu tek zbrinuti dovoljno da ne moraju strahovati od 'biroa'.
Slično, nastavlja tekst, razmišljaju Warren Buffett, Andrew Carnegie i Sting, čemu u prilog idu i neka druga istraživanja, poput onog Harvard Business Schoola iz prošle godine koje pokazuje da su 'samonikli' milijunaši nešto sretniji od milijunaša nasljednika. Jednako tako, oni s bogatstvom većim od deset milijuna dolara sretniji su od onih s tek nekoliko milijuna, što znači, zaključuje autor, da je najgore naslijediti 'malo' bogatstvo od nekoliko milijuna. Konačno, John Levy u svojoj knjizi Inherited Wealth ukazuje na razne psihološke poremećaje kod mnogih bogatih nasljednika. Osjećaju manjak samopoštovanja, pate od kasnog sazrijevanja, osjećaju se paralizirano (jer ne znaju što bi s hrpom novaca) i dosađuju se.
S druge strane, prepuštanje nemalih plodova svog rada mališanima može i dobro ispasti. S novcem na računu mogu biti slobodni birati što žele od svojih života i posvetiti se altruističkim stvarima do kojih im je stalo, kao što su borba za rodnu jednakosti ili protiv klimatskih promjena, a nije sasvim nevjerojatno i da dobiveni novac pretvore u još veće bogatstvo. Sve, predvidljivo, ovisi o tome kako ih se odgaja, a po tom kriteriju većina hrvatskih bogataša trebala bi ozbiljno razmisliti o poklanjaju novca. Može ih se, primjerice, od malih nogu naučiti vrijednost novca i truda potrebnog da se do njega dođe i/ili uključiti u nekom trenutku u njegovo stvaranje, no to je samo jedna od mnogih odgojnih tehnika koje se može primijeniti kako do treće generacije ne bi bilo istopljeno sve što je skupljeno.