Svijet

Tržište roba tek treba uvjeriti ulagače da je najgore prošlo

Višak ponude na tržištu roba presporo se smanjuje da bi se dogodio brži preokret u cijeni roba, no u zadnjem kvartalu 2015. trend stabilizacija bi se mogao zadržati ako se ponuda nastavi smanjivati, a potražnja i dalje rasti - ističe Ole Hansen, glavni rukovoditelj za tržište roba u Saxo Banci, u pretpostavkama ključnih trendova u četvrtom kvartalu ove godine.

- Posljednji snažni udar na tržište roba bila je devalvacija juana u Kini što je snažno pogodilo pojedine države u razvoju, koje su već ionako pod udarom jakog dolara i bojazni od povećanja kamatnih stopa u SAD-u. Rusija i Brazil su, primjerice, u recesiji velikim dijelom zbog rasprodaje u sektoru roba, ali ne smiju se zanemariti ni njihovi unutarnji, kao korupcija u Brazilu ili vanjski problemi, kao što su sankcije protiv Rusije - izjavio je Hansen, dodavši kako se niske cijene roba koje sada imamo razlikuju od situacije iz 2008. i 2009. kada je zbog globalne financijske krize, oštra, ali kratkotrajna recesija dovela do kolapsa u potražnji.

- Trenutna slabost nije posljedica smanjenja ekonomske aktivnosti već povećanja ponude i urušavanja povjerenja ulagača – smatra Hansen i pojašnjava da svi hedge fondovi s ročnicama na 'commodity' tržištu u SAD-u imaju gotovo rekordno nisku izloženost na povećanje cijena roba. I dok je taj manjak povjerenja utjecao na smanjenje cijena na višegodišnje najniže rekordne, to je i ključ za eventualni oporavak, smatra Hansen.

Oporavak tržišta roba već je započeo, smatraju u Saxo Banci. Trenutne niže cijene na tržištu sirovom naftom, što je trend koji je započeo prije više od godinu dana, tek trebaju pronaći solidnu bazu koja će uvjeriti igrače da je najgore prošlo. Globalna je potražnja naime snažno porasla zbog niskih cijena, ali ponuda ne posustaje, pa je do normalizacije još dug put.    

 - Uz smanjenje proizvodnje iz SAD-a, Energy Information Administration smatra da će u 2016. proizvodnja iz država koje nisu članice Opeca pasti najviše od 1992. godine. Ako se to ostvari, to će svakako pomoći u stabilizaciji tržišta tijekom druge polovice 2016. i trebalo bi pomoći u postupnoj stabilizaciji cijena nafte i eventualnom rastu na razine prije 2015. - ističe Hansen i dodaje da je put do oporavka još jako dugo te vjeruje da će do kraja godine barel tipa WTI nafte ostati na 53 dolara, a Brent na oko 55 dolara.

Druga vjerojatno najinteresantnija roba na globalnom tržištu su plemeniti metali, zlato i srebro. Ti su metali relativno najuspješniji među robama iako su naslovi u proteklih godinu dana to nisu sugerirali. Tijekom godine Bloombergov indeks plemenitih metala niži je za malo manje od deset posto, u usporedbi s onim za energente s minusom od 50 posto ili industrijskim metalima s 26 posto. S obzirom na nagle uzlete i kratkotrajne oporavke koji su se dogodili od kolovoza, vjerujem u nagovještaj preokreta u trendovima te zadržavamo naš cilj da će do kraja godine zlato doći 1,250 dolara za uncu, uz pretpostavku da do tada neće pasti ispod razine od 1,080 dolara što bi svakako promijenilo trendove, zaključuje Hansen.

 

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju