Davorin Štetner, CRANE: Zašto je testiranje novih proizvoda u New Yorku efikasnije nego u Hrvatskoj

S kolegom Damirom Mujićem, osnivačem i direktorom najvećega hrvatskog davatelja internetskih usluga (hosting provider) Avalonom te članom Upravnog odbora Hrvatske mreže poslovnih anđela CRANE, boravio sam proteklog mjeseca u New Yorku. Osnovni cilj bio je proširiti utjecaj naše mreže poslovnih anđela i dogovoriti suradnju sa subjektima američkog ekosustava te sudjelovati na prvoj konferenciji hrvatsko-američkih profesionalaca u Washingtonu D. C.
New York i startup-scena
Velika Jabuka jedan je od ekosustava u svijetu koji najbrže rastu, zato naš dolazak nije bio slučajan. U kalendaru nam je bila brojka od četrdeset sastanaka koje smo planirali obaviti u sklopu jednomjesečne turneje po žarištima scene. Osnovna stvar koju poslovni čovjek doživi u New Yorku jest nevjerojatan poslovni ritam. Cijeli grad velika je biznis-oaza. Gotovo 24 milijuna stanovnika većinom je okrenuto prema poslovanju. Prvi susret s njujorškom startup-scenom bio je na 26. katu jednog od bezbroj nebodera na Manhattanu, na najvećemu networking-skupu tehnoloških startupova, profesionalaca i poduzetnika.
Gotovo petsto sudionika neprestano je cirkuliralo i predstavljalo se. Bilo je tu svakakvih ideja, a najviše su nas se dojmili iznosi koje su neki startupovi skupili već u prvim rundama investicija. Nevjerojatno zvuči podatak da su neki startupovi primili nekoliko milijuna dolara već za samu ideju, bez konkretnih brojki i planova. To je osnovna razlika između Europe i SAD-a. U Europi svi pregovori traju mnogo dulje i često se gubi mnogo vremena na nerijetko nepotrebne evaluacije. U Americi je mnogo lakše dobiti novac, ali prema razgovoru s investitorima iz cijeloga SAD-a – čini se da polako dolazi kraj visokim iznosima bez stvarne podloge i da se brojke pomalo spuštaju na realne razine.
Još jedan zanimljiv susret dogodio se u zgradi New York Timesa u kojoj smo na poziv Briana Cohena, predsjednika jedne od najjačih skupina poslovnih anđela svijeta – New York Angels – bili na ‘pitchu’. Prema informacijama koje smo dobili, ta skupina investitora uložila je više od sto milijuna dolara u startupove. U dvije prostorije na dva odvojena ‘pitcha’ skupilo se četrdesetak njujorških poslovnih anđela. Većinom su to starija gospoda ‘teška’ desetke milijuna dolara koja su investiranje pretvorila u hobi. Pogledavši ‘pitcheve’ osam startupova zaključili smo da je na toj sceni kvaliteta ‘pitcheva’ slična kao u Europi te je zaista teško naći onaj pravi startup koji će postati mitski jednorog. Ipak, ovdje je naglasak na proizvodu pa startupovi koji se predstavljaju takvim skupinama poslovnih anđela uglavnom imaju barem prototip.
Tehnološki susret
Zanimljivo je biti na jednom od najvećih startup-skupova New Yorka, New York Tech Meetupu, koji se održao na Sveučilištu u New Yorku. Inače, petstotinjak ulaznica koje se za svaki susret prodaju po deset dolara rasprodano je u roku od minute od objave. Ipak, poziv predsjednika tog događaja, Andrewa, riješio je stvar. Andrew je, inače, dobar prijatelj našega Marka Rakara, a upravo je Marko inicirao taj vrlo korisni susret. U odličnoj atmosferi predstavilo se deset inovativnih projekata; kao što govori naziv događaja, naglasak je bio na tehničkim rješenjima. Bili smo fascinirani tvrtkama koje su od startup-faze došle do prometa od više stotina milijuna dolara. Ondje sam se susreo i sa šeficom tehnologije Grada New Yorka te Minervom Tantoco, prvom suradnicom gradonačelnika Billa de Blasija. U konstruktivnom razgovoru dogovorili smo logističku pomoć Grada New Yorka startupovima koje dovedemo. Grad ulaže u razvoj startupova i cijeli ekosustav, što dokazuje i bezbroj prostora za ‘co-working’ koji se svakodnevno otvaraju te nastaje potreba za još više njih. Dogovorili smo i potporu New Yorka svojoj velikoj konferenciji 29. i 30. studenoga u zagrebačkome Lisinskome, pa će na njoj biti i jaka delegacija iz Velike Jabuke. Posjetili smo i najvažnije akceleratore poput Techstarsa, koji je dosad uložio više od milijardu i dvjesto milijuna dolara u startupove koji su prošli kroz njega, te Barclaysa, koji se temelji na ‘fintech-startupovima’. Glavni ljudi tih dvaju akceleratora također su iskazali velik interes za posjet Zagrebu i nastup na našoj konferenciji. Posjetili smo i jednu od najvažnijih organizacija u svijetu startupova – Founder Institute. U toj su instituciji brojni iskusni mentori koji mentoriraju startupove u strogo koncipiranom programu, zbog čega je iznimno važna u predinvesticijskoj fazi startupa.
Croampro u Washingtonu
Jedna od ključnih stvari pri posjetu SAD-u bila je i prva konferencija hrvatsko-američkih profesionalaca (croampro.com) koja se prvi put održala u Washingtonu D. C. Moja uloga bila je da kao predsjednik Hrvatske mreže poslovnih anđela CRANE te uime Vijeća za gospodarska pitanja predsjednice Republike Hrvatske sudjelujem na panelu o startup-investicijama. Moram priznati da sam bio ugodno iznenađen brojem profesionalaca koje su uspjeli okupiti vrijedni organizatori predvođeni predsjednikom Markom Zoretićem i Stevenom Pavletićem. Više od dvjesto sudionika, redom uglednih odvjetnika, liječnika, poduzetnika i ostalih profesija, sa zanimanjem je pratilo svaku panel-raspravu i predavanje. Nevjerojatno je da su ovdje bili pripadnici već četvrtoga naraštaja naših iseljenika, od kojih neki nikada nisu bili u Hrvatskoj, ali sve ih spaja ljubav prema domovini. U vrlo korisnim druženjima dogovorila se i konkretna suradnja, pa je taj skup zaista početak jake priče. Dodatnu snagu i važnost tom događaju dala je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović koja je došla kako bi održala izvrstan govor okupljenima te uputila potporu inicijativi. Rijetko sam kad bio na konferencijama na kojima gotovo nitko nije otišao nakon stanke i na kojima se tražio stolac više, i to do samoga kraja. Na ovoj je, među ostalim, uspostavljena suradnja između NASA-e i CRANE-a, dogovorili smo njezino aktivno sudjelovanje na svojoj konferenciji u Zagrebu.
Munjevita registracija tvrtke
Nemoguće je detaljno opisati sve trenutke tog aktivnog posjeta. Fasciniran američkom poslovnom okolinom, i sâm sam pokrenuo tvrtku Kreator Film LLC u New Yorku, a dok ovo pišem – već se odrađuju i prvi poslovi! Možemo mnogo naučiti o jednostavnosti poslovanja. Tvrtka je bila registrirana u manje od 24 sata. Uz dobrog odvjetnika porezni je broj tu za sedam dana, a bankovni račun nije tako teško otvoriti. Knjigovodstvo se vodi jednostavno, u tablici u Excellu, i sve je deseterostruko jednostavnije nego u Hrvatskoj. Poučen našim sustavom i poslovanjem u Hrvatskoj, nisam vjerovao u jednostavnost. I sad očekujem dopis ili poziv američke porezne uprave da dostavim još neke dodatne papire ili pečatiram neki dokument. Stabilnost pravosuđa i poštovanje pravila osnovna su odlika američkog sustava. Dok sam predstavljao neka naša pravila poslovanja, iskusni američki poduzetnici, vlasnici velikih marketinških agencija, katkad su me blijedo gledali. Zadovoljan sam jer smo uspostavili dobre temelje za izlazak naših startupova na to zahtjevno tržište pa im sada možemo pružiti i potrebnu logistiku. U većini slučajeva nema smisla testirati proizvod na malome hrvatskom tržištu, nego upravo na njujorškome jer je pet puta veće i dopušta brz ‘restart’ nakon eventualnog neuspjeha. Upravo je potonje još jedna važna stvar koja nedostaje u Hrvatskoj jer još nismo stvorili kulturu neuspjeha, tj. sustav u kojem se neuspjeh cijeni kao sastavni dio uspjeha. Kad uključimo tih nekoliko stvari u svijest društva, imat ćemo izglede kao društvo jer iako smo mali, imamo mnogo kreativaca. Riječi kojima ću završiti ovaj mali osvrt čuo sam od prijatelja i uspješnog američkog umjetnika Nenada Bacha: ‘Miš može kamo slon ne može.’
Autor: Davorin Štetner