Ambrose Evans-Pritchard, dobro upućen urednik rubrike posvećene međunarodnom biznisu britanskog Daily Telegrapha, tvrdi da će Italija sigurno nacionalizirati Monte dei Paschi di Siena, najstariju banku svijeta.
- Talijanska riznica je ostala bez drugih opcija nakon što je Europska središnja banka odbila dati više vremena osakaćenom zajmodavcu da postigne dogovor s privatnim fondovima, - napisao je Evans-Pritchard sugerirajući da bi se nacionalizacija, odnosno iskupljenje javnim novcem, moglo odigrati već ovog vikenda, što se zasad nije materijaliziralo.
Banca Monte dei Pashci di Siena je utemeljena 1472. godine i slovi kao najstarija na svijetu, trenutačno ima oko pet milijuna klijenata i opterećenje od 360 milijardi eura u lošim ili nenaplativim kreditima. Treći po veličini u Italiji, zajmodavac je dobio najgoru ocjenu na velikom godišnjem ‘stres-testu‘ koji uključuje 51 banku u EU.
Vrijednost dionica banke se nakon objave ECB-a u petak urušila za 16 posto na milanskoj burzi zbog čega je zaustavljeno trgovanje.
- ECB čini ozbiljnu grešku. To je neprihvatljivo, - rekao je Antonio Damiani, šef talijanske bankarske unije CGIL.
- Sad nam treba žurno spašavanje javnim novcem da bi se osigurao Monte Paschi i otklonili svaki sustavni rizici za banke u nevoljama. Ovo je pitanje od hitnog nacionalnog interesa.
Komentatori ekonomskih (ne)prilika u Europi ne skrivaju čuđenje odlukom ECB-a da uskrati privremeno rješenje ili pomoć za talijansku banku, no očito je da iz središnjice procjenjuju da njena sudbina ne predstavlja sustavni rizik za financijsku stabilnost u eurozoni.
- Odluka je vrlo čudna. Oni ostavljaju dojam da žele krv na podiju, možda zbog prisile za rješenjem koje će uspostaviti presedan – rekao je bivši glavni ekonomist talijanske riznice Lorenzo Codogno prema citatu Telegrapha.
- Postoji rizik od panike i lančane reakcije ako se investitori započnu pitati tko bi mogao biti sljedeća žrtva.