Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker rekao je u utorak europskim liderima da je sporazum o slobodnoj trgovini između Europe i Kanade (CETA) kompetencija izvršnog tijela EU i da stoga nema potrebe za njegovom ratifikacijom u nacionalnim parlamentima, izvijestila je njemačka agencija DPA pozivajući se na izvore iz Bruxellesa.
Juncker je spreman dopustiti nacionalnim zastupnicima i ministrima da "temeljito prouče" sporazum, ali želi izbjeći glasanja u parlamentima 28 zemalja članica koja bi prema pojedinim procjenama mogla potrajati i do četiri godine.
Pregovori o CETA-i su završeni u 2013. godini, a Komisija je naziva "prekretnicom u transatlantskoj ekonomiji" i modelom za tekuće pregovore o slobodnoj trgovini sa SAD-om (TTIP). Povjerenica za trgovinu Cecilia Malmstrom priželjkuje konačno potpisivanje prije kraja listopada, tijekom planiranog posjeta kanadskog premijera Justina Trudeaua.
Juncker argumentira da bi ratifikacija sporazuma u nacionalnim parlamentima paralizirala postupak i ugrozila kredibilitet EU, no dobar dio članica smatra da on zaslužuje raspravu i očitovanje lokalnih zastupnika. Prijepori oko jurisdikcije su posljednji put zaiskrili u svibnju, kad je nekolicina europskih ministara izrazila negodovanje zbog nadnacionalne dimenzije usvajanja.
- Mi u Austriji imamo prilično snažno nepovjerenje – rekao je tada vicekancelar Reinhold Mitterlehner.
- Mislim da je komercijalna strana CETA-e jako, jako dobar sporazum i da je činjenica što se o svemu razgovora u jednom brodu vrijedna žaljenja jer bi se čitav brod mogao prevrnuti.
Poput TTIP-a, čije je usvajanje upitno zbog upečatljivog otpora nacionalnih političara i europske javnosti, CETA je prihvaćena kao sporazum koji više pogoduje korporativnom nego javnom interesu i čiji pojedini dijelovi (ISDS) predstavljaju otvorenu prijetnju demokraciji.