Bar code

Neka je nama elementarnih nepogoda!

U veljači je pao snijeg. Zbog toga neće biti ranih jagoda iz Vrgorca. U ožujku nije bilo kiše. Ta je elementarna nepogoda upropastila proljetnu sjetvu. U travnju je opet zahladnjelo. Voćari su zaurlikali od jada. Već sada su sigurni da je mraz uništio 90 posto ovogodišnjeg uroda jabuka.

Vrijeme je da se suočimo s bolnom istinom - Hrvatska ima apsolutno nepogodnu klimu za bilo kakvu poljoprivrednu proizvodnju. Jedino za što je hrvatska klima pogodna je za proizvodnju proglašavanja elementarnih nepogoda, od čega se na poljoprivredi mogu zaraditi lijepi novčići. Ako me tko pokuša demantirati u ovom navodu, neka mi objasni zbog čega župani proglašavaju stanje elementarne nepogode ljeti kada nema kiše, u rano proljeće dočim se jutarnja temperatura spusti ispod nule, u jesen kada zaredaju kiše, zimi kada padne snijeg, svaki put kada puhne jači vjetar.

Jedini spas od tako nepogodnih klimatskih uvjeta za hrvatsku je proizvodnju poljoprivrednih proizvoda u kratkom kolektivnom i pojedinačnom pamćenju. Pa se brzo zaboravlja da je prošle godine dugotrajna suša, kakvu ne pamte ni najstariji stanovnici (odnosno oni koji ne pamte niti što su jučer večerali), trebala uništiti sav urod maslina duž cijele hrvatske jadranske obale. Obzirom da Tunis i Grčka nemaju taj klimatski fenomen i da su njihove masline dobro urodile, što je rezultiralo time da maslinovog ulja na tržištu ima u izobilju, na kraju je nekako ispalo da su i hrvatski maslinari uspjeli proizvesti dovoljno maslinova ulja da mu ne treba dizati cijenu za 30 ili 40 posto, koliko su se tijekom ljeta nadali da će se dogoditi. Do ožujka se zaboravilo i na obilne kiše iz prosinca kao i na snijeg u veljači pa su nas poljoprivrednici posredstvom TV kamera informirali kako se takva suša, bez kapi kiše u deset mjeseci, ne pamti. A najbolje od svega mi je to što su prodavači voća na mojoj tržnici zaboravili na nedavne nevolje vrgoračkih uzgajivača jagoda pa su još prije par tjedana na 'škarnicli' zataknutoj među španjolske jagode napisali 'stigla jagoda iz Vrgorca'.

Ovih dana su župani Zagrebačke te Virovitičko-podravske županije proglasili stanje elementarne nepogode zbog jutarnjih mrazeva. Hrvatska voćarska zajednica kaže da je stradao sve što je moglo stradati. U zemlji u kojoj se ni približno ne zna niti stvaran broj tvrtki koje se bave voćarstvom, a kamoli broj voćaka, Hrvatska voćarska zajednica vrlo je precizno iznijela procjenu šteta: štete na jabukama procijenjene su na 212 milijuna kuna, na kruškama 16 milijuna kuna, šljivama 95 milijuna kuna, trešnjama 120 milijuna kuna, jagodama 83 milijuna kuna, breskvama i nektarinama 36 milijuna kuna, mandarinama 105 milijuna kuna, maslinama 87,5 milijuna kuna... Sve u svemu - cca 900 milijuna kuna. Da sam ja ravnatelj Državnog zavoda za statistiku, posramila bih se nad tako brzom i preciznom procjenom voćarske zajednice. Da sam ravnatelj Državnog hidrometerološkog zavoda, posramila bih se jer su voćari 2., 9. i 10. travnja izmjerili temperature od minus 5 do minus 8 stupnjeva, dok su meteorolozi tih dana izmjerili 4 do 8 stupnjeva više.

Voćari traže proglašenje elementarne nepogode u svim županijama, nadoknadu štete od 247,3 milijuna kuna, oprost plaćanja zakupa državne zemlje na dvije godine te oprost kreditnih zaduženja za podizanje voćnjaka. Toliko za sada. Budući da s velikom sigurnošću možemo očekivati da će i ovog ljeta biti olujnih nevremena s jakom tučom, da će biti sušnih razdoblja i da će biti i pokoja jaka kiša, zatražit će oni još koji put proglašenje elementarne nepogode i još koju stotinu milijuna kuna nadoknade štete. Dok dođe doba godine u kojima će im tuča uništiti 90 posto uroda ionako će svi već zaboraviti da je urod već uništen.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju
vezani članci