Početkom tjedna na pariškim ulicama našli su se samo vozači s neparnim brojevima na registarskim tablicama.
Ovaj se grad zbog visoke koncentracije smoga nakratko okitio titulom najzagađenijeg na svijetu na što je vlast odgovorila uvođenjem vožnje par-nepar. Ozbiljno su naime shvatili stručnjake koji su upozoravali kako zagađenje ima veliki utjecaj na ljudsko zdravlje, pogotovo što se plućnih i srčanih bolesti tiče. Ako se ne poduzmu značajne mjere za zaustavljanje zagađenja, kazali su znanstvenici, u mnogim gradovima uvjeti za život znatno će se pogoršati.
Ne stoji ni Hrvatska tu sjajno, ali čini mi se da se od koncentracije smoga brže širi jedna druga vrsta zagađenja koja ne udara na pluća nego nešto poviše, ravno u glavu.Riječ je tu o najavama, projektima, planovima i vizijama što vlasti, što (jednako dobroj nam po zdravlje) opozicije. Te ‘najave‘, ‘projekti‘, ‘planovi‘ i ‘vizije‘ u tolikoj su se mjeri sveli na međusobna prepucavanja i obračune da novinari maltene ostanu u čudu kad dožive da poslije stručne konferencije neki ministar doista i govori o temi te konferencije, a ne o aferama svog prethodnika ili o tome gdje je bio ‘91.
Tragom preporuka francuskih znanstvenika, možda nam ne bi bilo naodmet uvesti par-nepar vožnje političara u javnost. Tako bi možda dobili toliko im potreban trenutak za razmisliti prije nego što novi projekt/plan/viziju najave pa povuku, podrže pa osude, nađu pa izgube.A onda uteknu provjerenom receptu iz političkog folklora i razinu onečišćenja u zraku dignu do nepodnošljivosti.
A ovakvo zagađenje ima veliki utjecaj na ljudsko zdravlje, pogotovo što se bolesti živčanog sustava tiče. Ako se ne poduzmu značajne mjere za zaustavljanje zagađenja, kazali su znanstvenici, u mnogim gradovima uvjeti za život znatno će se pogoršati.