Kaže ugledni Financial Times da je Hrvatska nova Grčka. Da smo ekonomski najnefunkcionalnija zemlja Europske unije. I nije neki originalan zaključak. Mi to već odavno znamo ili barem osjećamo da je ‘grčki scenarij‘ u zraku. Jednostavno je teško naći kontraargumente.
U Financial Timesu su sve točno i kiruški prezino opisali - šesta godina u recesiji (ostali smo gotovo jedini u EU kojima je ikakav rast BDP-a nedostižan), alarmantna nezaposlenost, posebno mladih, (što se s pravom naziva socijalnom katastrofom), Vlada inertna u provođenju reformi (ako uopće zna što bi trebala napraviti, čak i kada bi to htjela), već odavno opjevana neučinkovitost javne uprave koja ‘očito ne služi javnom interesu‘, nedostatak tvrtki u privatnom sektoru koje mogu stvoriti radna mjesta i natjecati se na tržištima EU...Ovo je sasvim dovoljno za zaključak da se vrtimo u ponoru bez kraja. U FT-u smatraju da će učinkovita apsorpcija sredstava iz EU fondova biti ključna za ‘izvlačenje Hrvatske iz njezine kolotečine‘. Te da nama treba dašak svježeg zraka u političkim i administrativnim redovima i da bi ti isti trebali zasukati rukave i započeti zakašnjeli poroces modernizacije države. Kakav vic!
A glede spasonosnih EU fondova (ni FT ne vidi da smo sposobni za neki smisleniji, dugorčno održiv način kako da se izvučemo iz krize doli da nam netko da nekakav novac) u prvih godinu dana u EU pokazali smo koliko smo u tome uspješni. Problem je čak osposobiti se da bi mogli uzeti novac koji nam se nudi. No, nismo neto uplatitelj, kažu u resornom ministarstvu, kao da je to uspjeh što nismo (a zamalo i jesmo) više novca uplatili u EU budžet nego povukli iz fondova. I za to nam, vjerovali ili ne, stoji u FT-ovo analizi, trebaju sposobni menadžeri. Mislila sam da su nam dovoljni naši prekobrojni birokrati.
Ali u nečem su se prevarili vrli analitičari FT-a. Nama je došlo ljeto! S njim dolaze i turisti, a s njima lažne nade. Sada će nas početi bombardirati brojkama dolazaka, noćenja, mitskim sedam milijardi eura prihoda (smiješno malih u odnosu na turističke potencijale) itd. Sezonska zaposlenost će procvjetiti i lažno zamagliti vrlo neugodnu statistiku o nezaposlenosti, sezonska potrošnja će zamazati oči domaći preoizvođačima i trgovcima kako, eto, nije sve tako crno...Brojat će se euri i svi će biti opušteni i sretni razasuti po prekrasnim otocim i plažama. Do rujna, ili najdalje listopada, ako ponegdje dotad traje ozbiljnija sezona. A onda još jedno otriježnjenje, svake jeseni sve bolnije i bolnije.
A koliko je tragično da Hrvatska ovisi o turizmu i očajnički se hvata za tu slamčicu, toliko je tragično da taj isti turizam još uvijek ovisi o lijepom vremenu. Zamislite da jedne godine ne bude ljeta?