Pravda za sve

Usprkos upozoravanju na probleme nismo se popravili u ovoj godini

U godini na izmaku možda je pravi trenutak da se rezimira ‘Pravda’. Bila je to godina u kojoj su se čitatelji mnogo češće javljali ispovijedajući svoje probleme nego prethodne gotovo dvije godine (kolumnu pišem od 21. ožujka 2013.). To pak znači da su problemi poduzetnika, ali i građana, ostali jednaki i da se, općenito, nije popravio odnos između državne i lokalne vlasti ni njihovih tvrtki prema nama.

Tri su osnovna problema koja su dominirala i u ovoj godini: problem odnosa poreznika prema poduzetnicima, neplaćanja i loše riješeni propisi. Podsjetit ćemo ih se u oglednim primjerima iako je bilo i drugih problema.

Ministra nitko ne sluša Ministar Lalovac na jednom je sastanku s gospodarstvenicima poručio kako će ubuduće inspektori najprije upozoravati poduzetnike da otklone pogreške, a tek ih onda možda kažnjavati. U ‘Pravdi’ smo naveli nekoliko takvih primjera, no  možda je onaj u slučaju tvrtke Elda iz Nove Gradiške najbolje pokazao da neki poreznici ministra ne slušaju. Inspektorica je pronašla sitne pogreške, poput one da je poslodavac s radnicom sklopio uzastopni ugovor o radu na određeno vrijeme a da nije naveo objektivan razlog. Drugim riječima, prekršio je Zakon o radu koji kaže da poslodavac može s istim radnikom sklopiti uzastopni ugovor o radu na određeno vrijeme ako za to postoje objektivni razlozi, koji se u ugovoru moraju navesti. Nisu navedeni pa je inspektorica napisala kaznu.
Imali smo i slučaj kad je poreznik lagao našem čitatelju da nema pravo na zatezne kamate. Naime, država mu nije vratila novac koji je bila dužna (zbog pogrešno obračunanoga poreza, pa mu je bilo naplaćeno više nego što je trebalo), a nakon više podnesenih zahtjeva i intervencija rečeno mu je da po zakonu država ne isplaćuje zatezne kamate. Provjerili smo to i, naravno, ustanovili da je poreznik lagao. Ili slučaj kad je inspektor odmah kaznio tvrtku zato što na svojoj internetskoj stranici nije objavila da je dokapitalizirana, a isti je inspektor zaključio kako ni knjiga žalbe nije na mjestu na kojem se dobro vidi. Odmah ih je kaznio.

Zaobišla loš propis Jedna mi je priča posebno ostala u sjećanju, a pokazuje kako je država među najvećim neplatišama u zemlji. Naime, karlovački Autotransport trebao je dobivati subvencionirani iznos za prijevoz srednjoškolske djece, no Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta nije mjesecima doznačavalo te iznose. Budući da je to tvrtki jedan od većih prihoda, bila je prisiljena potraživanja prodati faktorinškoj tvrtki koja je uzimala proviziju. Tako su zbog neplaćanja države, rekli su nam u Autotransportu, u jednoj godini izgubili nemalih 400 tisuća kuna.
Jedna od najsimpatičnijih priča bila je ona 'Zašto je Blanka morala postati padobranka'. Ona je ogledan primjer loše napisanih propisa jer zaposlenima u privatnim tvrtkama nije bila omogućena edukacija prije polaganja za veterinarskog inspektora. To su mogli samo zaposleni u državnim ustanovama. Naša se Blanka doslovno ušuljala kako bi prisustvovala seminarima i tako zaobišla loš propis. Ili pak primjer veleučilišta koja obrazuju profesionalne vozače, a nisu dužna plaćati PDV, zbog čega su nelojalna konkurencija privatnim autoškolama.
Bilo bi dobro da sljedeća vlada malo svrati pozornost na takve probleme jer je i to dio toliko spominjanih reformi.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju