Što i kako
StoryEditor

Od ove godine donacije mogu biti veće od dva posto prihoda, ali samo za strateške projekte

26. Studeni 2024.
foto Shutterstock

Od početka 2024. na snazi su izmijenjene odredbe Zakona o porezu na dobit kojima se uređuju uvjeti davanja donacija za neprofitne namjene kao porezno priznatoga rashoda pri utvrđivanju osnovice poreza na dobit. Dopunjena i izmijenjena pravila prvi se put primjenjuju u godišnjoj prijavi poreza na dobit za 2024.

Porezno dopustivi rashodi donacije su koje obveznici poreza na dobit daju za kulturne, znanstvene, odgojno-obrazovne, zdravstvene, humanitarne, sportske, vjerske, ekološke i druge općekorisne svrhe u iznosu do dva posto ukupnog prihoda ostvarenog u prethodnoj ili tekućoj poreznoj godini. Priznate su donacije dane u naravi ili u novcu neprofitnim udrugama, ustanovama i tijelima državne i lokalne vlasti te organizacijama koje navedene djelatnosti obavljaju prema posebnim propisima.

Porezno dopustive donacije

Donacija dana u novcu mora biti uplaćena s računa na račun. Donacija dana u dobrima ili uslugama podliježe i obvezi poreza na dodanu vrijednost ako je donator obveznik PDV-a, pri čemu se i iznos PDV-a uključuje u propisani limit do dva posto ukupnog prihoda. U svim slučajevima donator mora o donaciji danoj u dobrima ili uslugama raspolagati dokazom o preuzimanju donacije od korisnika.

U porezno priznate rashode do dva posto ukupnog prihoda tekuće ili prethodne godine uključuju se i darovanja dana fizičkim osobama za zdravstvene potrebe, bilo da su doznačena fizičkoj osobi, ustanovi bilo trgovačkom društvu za liječenje, kupnju lijekova ili nabavu ortopedskih pomagala za osobu kojoj je donacija namijenjena. Donacije dane za zdravstvene potrebe moraju biti uplaćene na žiroračun, bilo fizičke osobe bilo organizacije koja obavlja uslugu liječenja za fizičku osobu. U porezno dopustive rashode do dva posto ukupnog prihoda uključuju se i darovanja hrane prema posebnom propisu kojemu je cilj sprječavanje uništavanja velikih količina prehrambenih proizvoda kojima prijeti istek roka trajanja.

Nova obveza – izvještavanje

Od 2024. porezno priznate donacije mogu biti i više od dva posto prihoda ako se donira za strateške projekte prema posebnim popisima i/ili za strateške projekte prema odluci mjerodavnih ministarstava koji su pribavili suglasnost Vlade RH. Popis strateških projekata RH dostupan je na Vladinim mrežnim stranicama i prema posljednjem ažuriranju, provedenom u srpnju 2024., uključuje 48 projekata među kojima su infrastrukturni gradnja mreže vodoopskrbe i odvodnje, opskrbe električnom energijom, osuvremenjenje željezničkih pruga na određenim relacijama te projekti povezani s razvojem turizma i zaštitom okoliša. Riječ je o javnim i privatnim projektima kojima je status strateškog projekta dodijeljen prema Zakonu o strateškim investicijskim projektima RH. Donacije dane za te namjene porezno su priznati rashod trgovačkom društvu, i to do visine darovanih sredstava, čak i kad ukupne donacije prelaze dva posto prihoda. Primatelj donacije za strateške projekte dužan je donatoru izdati potvrdu o primljenom iznosu i bitnim podacima o projektu za koji je dano darovanje.

Od 2024. i davatelji i primatelji donacija dužni su izvještavati državna tijela o danim i primljenim donacijama. Primatelji donacija za strateške projekte dužni su do 31. ožujka sljedeće godine sastaviti posebno izvješće koje sadržava popis darivatelja i primljene iznose te ga dostaviti mjerodavnomu ministarstvu. Trgovačka društva i drugi obveznici poreza na dobit dužni su Poreznoj upravi uz godišnju poreznu prijavu dostaviti podatke o primateljima darovanja, iznosu darovanja po primatelju i ukupnom iznosu darovanja priznatoga pri utvrđivanju osnovice poreza na dobit.

Ni vidljiva ni prikrivena korist

Porezno priznate donacije do dva posto ostvarenih primitaka, a iznad toga za iznose dane za strateške projekte, mogu davati i fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost (obrtnici, slobodna zanimanja i poljoprivrednici). Njima dane donacije povećavaju godišnji osobni odbitak, ali to pravo ne mogu ostvariti za darovanja dana za zdravstvene potrebe fizičkih osoba.

Donacije između trgovačkih društava nisu porezno dopustivi rashod. Nisu porezno dopustive ni donacije za koje stjecatelj pruža protuuslugu, u pravilu uslugu reklame proizvoda, tvrtke ili znaka; takva se davanja smatraju sponzorstvom i znače plaćanje za primljenu uslugu. Novina je da se porezno priznatim donacijama ne smatraju donacije koje poreznom obvezniku ili s njim povezanoj osobi donose izravnu ili neizravnu korist. Da bi se porezno priznavale kao dopustivi rashod, ni davatelj donacije ni s njim povezane osobe ne smiju na temelju dane donacije ostvariti nikakvu vidljivu i prikrivenu korist.

26. studeni 2024 10:01