Imate li tu sreću da vam je u radnom okruženju osoba koja se utapa u samoljublju i smatra kako je superiorna svima, pred vama su svakoga dana izazovi da se ne zaletite u osinje gnijezdo.
- S narcističnim osobama je teško surađivati. Zbog svoje ideje o vlastitoj vrijednosti oni će vrlo često za svoje pogreške optužiti druge, preuzeti zasluge za tuđi rad i pokazivati malo razumijevanja za tuđe potrebe i probleme. U osobito velikim problemima su ljudi koji rade za narcisoidne šefove - tumači Zvonimir Galić, izvanredni profesor s Odsjeka psihologije na zagrebačkom Filozofskom fakultetu koji se bavi i istraživanjem kako na temelju psiholoških zakonitosti objasniti radno ponašanje ljudi.
Podređenima, nažalost, statistika ne ide na ruku.
- Psihološka testiranja ukazala su na veći postotak osoba s narcisoidnim crtama među uspješnim korporativnim elitama u odnosu na ostatak populacije. To znači da što se više penjete u tvrtkinoj hijerarhiji, veći su izgledi da ćete naići na narcisoidnog menadžera - kaže Tanja Prekodravac, direktorica organizacijskog dizajna i razvoja u tvrtki Selectio.
Problem s takvim ljudima jest što ne priznaju svoju grešku, pripisuju sebi zasluge za sve pozitivno što se događa, a za sve loše teret krivnje svale na svoje podređene ili kolege. Pritom nisu nimalo ugodni, ne biraju riječi ni sredstva da iskažu svoju nadmoć, tako da iskusniji suradnici oko njih hodaju kao po jajima. Nikad se ne zna kada će nastupiti sljedeći izljev ljutnje. To se obično događa kad je njihova ideja o vlastitoj važnosti ugrožena.
Obožavaju svađu, vika i dreka prilika su da iskažu svoju grandioznost. Vole imati osjećaj da oni imaju kontrolu, čim je taj osjećaj narušen, nastupaju problemi. Skloni su i stvaranju grupica kako bi lakše manipulirali svakom situacijom. Tu im je od koristi šarm i slatkorječivost koje često koriste za ostvarivanje svojih ciljeva. Zvuči nepodnošljivo raditi u takvim uvjetima, no postoje načini kako se kvalitetno nositi s njihovim neljupkim manirama.
Ponekad je radno okruženje toliko toksično da ništa od ovih savjeta ne može učiniti toliko željenu promjenu. Kad naš poslovni i privatni život pati zbog stresa koji doživljavamo u odnosu s narcističnim šefom ili suradnikom, treba podvući crtu. U tom slučaju trebamo pokušati napraviti nešto da promijenimo situaciju, kaže Galić i savjetuje sljedeće korake:
Prvi korak je razgovor s osobom s kojom imamo problem. U blažim slučajevima možda može pomoći i povratna informacija pa šefu ili suradniku sklonom narcizmu možemo ukazati na njegovo ponašanje. Nitko od nas nema potpuni uvid u vlastito ponašanje i posljedice koje ono ima za druge pa nekad pomaže i samo to da nam netko ukaže na naše problematične aspekte.
Drugi korak je žalba u organizacijama i to prema višem menadžmentu ili službama za upravljanje ljudskim resursima. Pametne organizacije imaju često nultu toleranciju prema mobingu suradnika i podređenih na radnim mjestima.
Napokon, ako ni ovo ne upali, najbolje nam je napustiti organizaciju i pronaći bolje radno okružje jer sumnjam da u takvom okružju možemo voditi sretan i produktivan život - zaključuje.