
Studentska udruga za promicanje energetske učinkovitosti i savjetovanje (SUPEUS) interdisciplinarna je studentska udruga usmjerena na educiranje, savjetovanje i promoviranje važnosti energetske učinkovitosti, održivog razvoja, obnovljivih izvora energije i zaštite okoliša. Čine ju studenti tehničkih, prirodoslovnih i ostalih fakulteta sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, ponajviše Građevinskog fakulteta, Arhitektonskog fakulteta, Fakulteta elektrotehnike i računarstva i Fakulteta strojarstva i brodogradnje. Glavna ideja Udruge je povezivanje studenata te jačanje suradnji studenata, fakulteta i tvrtki kroz projekte. Poseban naglasak stavljamo na edukaciju naših članova obilascima postrojenja mnogih tvrtki, sudjelovanjem na konferencijama te radom na vlastitim projektima. Svi zainteresirani studenti nam se uvijek mogu priključiti prijavom na našoj web stranici.
Iza nas je tridesetak projekata od kojih posebno izdvajamo konferenciju Budućnost ugodnog stanovanja koja je naš najveći projekt. Ideja konferencije je studentima pružiti iskustvo sudjelovanja na stručnim događajima, potpuno besplatno, u okruženju kolega studenata. Studenti imaju priliku dobiti informacije o aktualnim trendovima na području energetike i održive gradnje, dobiti uvid u razne tehnološke pristupe i rješenja; primjenu tih rješenja u industriji te naposljetku dobiti uvid u uspješne primjere iz prakse. Cjelodnevna predavanja drže cijenjeni profesori s različitih fakulteta, stručnjaci iz gospodarstva, ali i iz organizacija te instituta koji djeluju na području kojim se Udruga bavi.
O ovogodišnjem BUS-u
Ovogodišnja, četrnaesta, konferencija „Budućnost ugodnog stanovanja“ pod nazivom „GreenTalks: Izvan Okvira“ održala se u subotu, 29. ožujka. Sudjelovalo je preko 170 studenata različitih tehničkih struka, iz četiri grada (Zagreb, Šibenik, Osijek i Rijeka) te stručnjaka iz različitih područja znanosti i industrije. Tematika ovogodišnje konferencije vođena je mišlju oko problematike današnjih okvira nastave na fakultetima. SUPEUS, u sklopu organizacije baznih projekata, redovito organizira interne te eksterne edukacije sa tvrtkama, razne posjete gradilištima i tvornicama – dolazi do kontinuiranog direktnog kontakta sa realnim gospodarskim sektorom. Stoga sve više raste svijest o tome koliko se jaz između akademskog svijeta i realnog sektora svake godine povećava. Ponukan time, organizacijski tim ovogodišnjeg BUS-a izlazi izvan okvira, što je odredilo i glavni naziv cijele konferencije, popraćen nazivima blokova “Od ideje...kroz praksu...do realnosti.” Sudionicima se tako pružila prilika edukacije o zanimljivim temama upravljanja projekata te financijskog aspekta projektiranja i planiranja, a sve kroz prizmu održivosti i energetske učinkovitosti. Kroz dvije stanke između blokova, studenti su imali priliku kroz networking stupiti u direktan kontakt sa tvrtkama te se dodatno povezati i educirati.
Ovogodišnja konferencija održala se pod krovnim pokroviteljstvom tvrtke Klimaoprema iz Amelicor Group, koja je uz nas bila od samih početaka organizacije. Uz njih, ova konferencije ne bi bila moguća i bez podrške i dobre volje naših dugogodišnjih partnera, tvrtke Schrack i Rockwool, kao i tvrtki Baumit, REGEA, GBC Croatia, te tvrtki Arhigon, Viessmann, Plastform, Troha-Dil i Profine.
O predavanjima
Konferencija “BUS 2025.” održala se kroz tri bloka – 2 bloka predavanja naših stručnih partnera i predavača te 3. bloka kao panel rasprave pod nazivom “Koliko nas košta održiva budućnost?”.
Prvi blok, pod nazivom Od ideje..., predstavio je teoretske osnove i ideje – temelje svakog projekta koje se valja uzeti u obzir prilikom inicijalnih konceptualizacija i planiranja. Prvo je predavanje održao Marko Markić, dipl.ing.građ. iz GBC Croatia (Hrvatski Savjet za Zelenu Gradnju) pod nazivom „ DGNB System alat za ocjenu održivosti građevinskih projekata “. Gospodin Markić nam je otkrio kako Europska unija mijenja pravila igre u borbi protiv klimatskih promjena – fokusirajući se na održiva ulaganja i smanjenje ovisnosti o ograničenim resursima. Sektor zgradarstva pritom igra ključnu ulogu, jer oblikuje ne samo naš okoliš, već i sigurnost života. Kroz DGNB sustav, koji koristi oko 160 mjerljivih pokazatelja, sudionicima u gradnji nude se konkretni alati za planiranje i realizaciju zgrada koje odgovaraju novim, zelenim standardima.
Zatim je riječ preuzeo dr. sc. Josip Zdenković, dipl. ing. el. iz tvrtke Schrack Technik d.o.o. te pobliže pojasnio „ Izazove izgradnje fotonaponskih sustava “ s kojima se sudionici suočavaju– od stalno mijenjajuće tehnologije i nejasnih normi, do zahtjevne zakonske regulative i financijskih ograničenja. Osvrnuo se i na to kako projektanti pokušavaju pratiti najnovije tehničke zahtjeve, investitori često ulaze u projekte bez dovoljno znanja, vođeni poticajima, dok izvođači rade pod pritiskom rokova, budžeta i očekivanja. U takvom okruženju svi su primorani dati svoj maksimum, iako rijetko imaju dovoljno vremena, resursa ili podrške. Ipak, upravo ti izazovi često rezultiraju najboljim rješenjima – onima koja nas možda i približavaju održivoj budućnosti.
Treće po redu predavanje održao je Matija Vajdić, mag.ing.el. Iz Energetskog instituta Hrvoje Požar, pod nazivom „ Obnovljivi izvori energije u Hrvatskoj: Ključni izazovi i rješenja za njihovu integraciju “. Na predavanju je predstavio pregled trenutačnog stanja obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj, uz naglasak na izazove koji usporavaju njihovu širu primjenu. Raspravljalo se o tehničkim problemima poput stabilnosti elektroenergetske mreže i varijabilnosti proizvodnje, kao i o regulatornim i administrativnim ograničenjima. Kroz konkretna rješenja – modernizaciju mreže, digitalizaciju, sustave za pohranu energije te prilagodbu tržišnih mehanizama – istaknuta je važnost strateškog planiranja za uspješnu energetsku tranziciju.
Posljednje predavanje bloka održala je gospođa Anđelka Toto-Ormuž, voditeljica korporativnih poslova iz tvrtke Rockwool Adriatic d.o.o. pod nazivom „ Nikad ranije viđena transformacija zgrada “. Na predavanju je istaknuto kako Europska unija, vođena energetskom nesigurnošću i ekološkim ciljevima, uvodi obvezu postavljanja solarnih panela na krovove zgrada – prvo na nove javne i poslovne zgrade od kraja 2026., a zatim i na stambene. Zgrade će tako, uz svoju osnovnu funkciju, preuzeti ulogu malih energetskih centrala. Prednost ove inicijative je što će se čista energija proizvoditi točno tamo gdje se i troši – u samim zgradama.
Nakon kratke pauze uslijedio je drugi blok predavanja, ...kroz praksu..., u sklopu kojeg su predstavljeni primjeri dobre prakse, oni stariji sa prigodnim osvrtom na proteklo vrijeme te oni noviji koji stoje u korak s novijom tehnologijom. Drugi blok je otvorio Goran Suša, mag.ing.mech., predsjednik uprave Amelicor Engineering-a s temom "Fast track" projekti - od ideje do operativne tvornice COVID cjepiva u manje od godinu dana”. Predstavljen je izniman pothvat izgradnje postrojenja za proizvodnju cjepiva protiv COVID-19 u jeku pandemije, unatoč brojnim izazovima poput karantena, rada od kuće i poremećenih opskrbnih lanaca. U manje od godinu dana uspješno je izrađena projektna dokumentacija, isporučena oprema, izvedeni radovi te je postrojenje validirano i pušteno u rad prema GMP regulativi. Istaknuta je važnost stručnosti, predanosti i timskog rada koji su omogućili ostvarenje naizgled nemogućeg cilja. Predavanje je ponudilo vrijedan uvid u upravljanje kriznim projektima i važnosti interdisciplinarnog pristupa od samih početaka projekata.
Iduće predavanje držao je prof. art. Ljubomir Miščević, dipl. ing. Arh., pod nazivom “Prva implementacija fasadnog sustava visoke energetske učinkovitosti - osvrt nakon deset godina iskustva i utjecaj na daljnji razvoj održive novogradnje i energetske obnove”. Kroz predavanje je prikazan povijesni pregled pasivnih kuća te implementacija ideja u novije tehnologije. Naglasak je bio na cjelovitom pristupu projektiranju zgrade kroz urbanistički, arhitektonski i energetski koncept, s posebnim naglaskom na inovativni sustav predgotovljenih fasadnih elemenata ECO-SANDWICH. Riječ je o tehnološkom rješenju koje omogućuje ostvarenje standarda pasivne kuće, odnosno energetskog razreda A+ i višeg. Predavanje je istaknulo ulogu akademske zajednice, posebno Građevinskog i Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u razvoju ovog nagrađivanog sustava.
U nastavku bloka, kroz predavanje Maria Jukića, mag. ing. petrol., pod nazivom “Remontni radovi ispitivanja geotermalne bušotine Križevčanka 1” saznali smo nešto više o primjeni naftnog inženjerstva u izradi geotermalnih bušotina, s posebnim naglaskom na metodologiju i cilj proizvodnog ispitivanja bušotine Križevčanka 1. Prikazan je historijat remontnih radova te tijek ispitivanja. Na kraju su dani komentari o rezultatima, analiza stanja ležišta i potencijal bušotine u pogledu proizvodnje i temperature. Kroz predavanje je dan osvrt na projekt u pogledu upravljanja projekata te važnost komunikacije između dionika.
Drugi blok zatvorili su naši alumni članovi Anica Miholčić, mag.ing.aedif. i Stjepan Ivanić, mag.ing.el., sa predavanjem o velikom studentskom međunarodnom projektu na koji smo izrazito ponosni - “Koncept MemBrain - od studentskih snova do samoodržive kuće u Versaillesu”. Predavanje je predstavilo projekt Koncept MemBrain – rezultat dvogodišnjeg predanog rada studenata na projektiranju, financiranju i izgradnji samoodržive kuće koja energiju crpi iz obnovljivih izvora. Izložena 2014. u Francuskoj, kuća je simbol znanja, inovativnosti i snage interdisciplinarne suradnje. Ova priča pokazuje kako akademska izvrsnost i studentski entuzijazam mogu rezultirati stvarnim doprinosom održivoj budućnosti.
Nakon uspješno odrađenog networkinga, uslijedio je treći blok “...do realnosti.” u sklopu kojeg je održana panel rasprava pod nazivom “Koliko nas košta održiva budućnost?”. Moderator panel rasprave bio je predsjednik Društva Arhitekata Zagreb, Ivan Križić, mag.ing.arch. koji je ujedno i alumni član SUPEUS-a. Sudionici panel rasprave bili su predstavnici realnog sektora, redom projektanti, proizvođači, izvođači te korisnici – gospodin Nikola Radoš, projektni kontroler iz tvrtke Klimaoprema, Marko Zlonoga, dipl.ing.arh. iz tvrtke REGEA, Janko Šemnički, ing.građ. iz tvrtke Baumit te Goran Čačić, mag.ing.mech. iz Zelene Energetske Zadruge. Panel rasprava je otvorila ključna pitanja o stvarnim troškovima održivog razvoja i izazovima financiranja energetski učinkovitih projekata. Stručnjaci iz različitih područja podijelili su iskustva o najčešćim "financijskim rupama", načinima njihove prevencije te o održavanju ravnoteže između kvalitete, troškova i regulatornih zahtjeva. Rasprava je istaknula da iako održiva budućnost ima svoju cijenu, pametno planiranje i interdisciplinarna suradnja mogu značajno olakšati taj put.
Nakon intrigantne panel rasprave sudionike je u prostoru restorana dočekao ručak te su siti i, nadamo se zadovoljni otišli svojim putem iskoristiti ostatak dana. Za sve zainteresirane, koji konferenciju nisu bili u mogućnosti pratiti uživo, snimku možete pronaći na našem YouTube kanalu.
Nadam se da smo organizacijom ovog izdanja BUS-a uspjeli zainteresirati i potaknuti studente da otvore vrata novim prilikama te da će nam se pridružiti i iduće godine na novom izdanju konferencije Budućnost Ugodnog Stanovanja!