Na elektroenergetsku mrežu kineskoga grada Daliana potkraj rujna službeno je priključen inventivan novi sustav za pohranu energije – protočna baterija – koja bi ga svaki dan trebala opskrbljivati energijom dovoljnom za do 200.000 stanovnika.
Na cijelom području toga grada živi gotovo 7,5 milijuna stanovnika pa bi taj energetski sustav – anglizirano zvan Dalian Flow Battery Energy Storage Peak-shaving Power Station – trebao poslužiti kao gradska banka energije i pomoći Dalianu u uvođenju obnovljivih izvora energije kao što su vjetar i Sunce.
Za razliku od litij-ionskih baterija koje se upotrebljavaju u pametnim telefonima i električnim automobilima, ta vanadijeva protočna baterija upotrebljava masivne spremnike za skladištenje kemijske energije u obliku tekućih elekrolita. Oni se pak mogu pretvoriti u električnu energiju propuštanjem tekućine kroz posebnu membranu.
Protočne baterije, opisuju njihovi zagovornici, relativno su jeftino rješenje za pohranu energije, a energiju iz obnovljivih izvora mogu skladištiti mjesecima. Zbog toga bi mogli postati još privlačnije investitorima svjesnima da Sunce i vjetar znaju zakazati, kao i da građani troše energiju ovisno i o vremenskim prilikama, pa izazivaju i velike skokove u potražnji.
U takvim bi slučajevima protočne baterije mogle uskočiti i puniti gradove kao kao adut iz rukava. Sličnu ideju u njemačkom gradu Jemgumu u suradnji sa znanstvenicima kani oživjeti tvrtka EWE. Najavila je da bi potkraj 2023. u tamošnjim podzemnim špiljama negdašnjeg rudnika soli trebale proraditi baterije na načelu kemijske reakcije zvane redoks.