NASA-in ambiciozni program Artemis, usmjeren na povratak astronauta na Mjesec, ponovno se suočava s odgodama. Misija slijetanja na Mjesec, prvotno zakazana za 2026. godinu, sada je pomaknuta na sredinu 2027. godine, što dodatno odgađa planove u razdoblju povećanog interesa za istraživanje našeg prirodnog satelita. Osim toga, probna misija Artemis II, koja je trebala poslati astronaute u orbitu oko Mjeseca, također je pomaknuta, s rujna 2025. na travanj 2026. godine, prenosi CNN.
Jedan od ključnih razloga kašnjenja programa Artemis su problemi s kapsulom Orion, koja će služiti kao dom astronautima tijekom obje misije. Tijekom misije Artemis I 2022. godine, kada je kapsula letjela bez posade, uočeno je neočekivano oštećenje na toplinskom štitu, ključnom dijelu za siguran povratak kroz Zemljinu atmosferu. NASA je provela detaljna testiranja kako bi identificirala uzrok problema i osigurala sigurnost budućih posada. Prema riječima zamjenice administratora NASA-e, Pam Melroy, oštećenje je uzrokovano akumulacijom topline na vanjskom sloju štita tijekom manevra ‘preskakanja‘ kroz atmosferu. Ovaj postupak omogućuje kapsuli da smanji brzinu ulaska, ali je stvorio nepredviđene izazove. Kako bi riješila problem, NASA planira izmijeniti putanju leta misije Artemis II, smanjujući trajanje ‘preskakanja‘ kroz atmosferu, čime se očekuje bolje očuvanje toplinskog štita i sigurniji povratak astronauta.
Svemirska utrka s političkim utjecajem
Godine 2019., tadašnji potpredsjednik SAD-a Mike Pence ubrzao je planove za povratak na Mjesec, postavljajući 2024. kao ciljanu godinu za slijetanje. Ovaj potez djelomično je bio odgovor na ambicije Kine, koja je najavila namjeru slanja astronauta na Mjesec do 2030. godine, što je potaknulo SAD da učvrsti svoju poziciju lidera u istraživanju svemira. NASA-in administrator Bill Nelson naglasio je stratešku važnost slijetanja na južni pol Mjeseca, regiju za koju se smatra da sadrži značajne rezerve leda. Ove rezerve mogle bi biti ključne za buduće misije, jer omogućuju proizvodnju raketnog goriva i pitke vode, čime bi se podržala dugotrajnija prisutnost na Mjesecu.
Odgoda programa Artemis dolazi usred promjene vodstva u NASA-i. Bivši predsjednik Donald Trump predložio je milijardera i poduzetnika Jareda Isaacmana, bliskog suradnika Elona Muska i SpaceX-a, za poziciju NASA-inog administratora. Isaacman je kritizirao neke aspekte trenutnog programa, uključujući dodjelu više ugovora za razvoj lunarnog slijetala, što bi moglo utjecati na buduće prioritete i raspored misija.
Ova najava predstavlja još jedno u nizu kašnjenja u NASA-inom ključnom programu Artemis, koji ima za cilj vratiti ljude na Mjesec prvi put od programa Apollo. Iako je prva testna misija Artemis I uspješno lansirana 2022. godine bez posade, pripreme za naredne faze napreduju sporije nego što se očekivalo. Misija Artemis III, koja predviđa spuštanje astronauta na površinu Mjeseca, sada je vremenski bliža originalnim ciljevima postavljenim prije 2016. godine, kada je NASA planirala da se prvo slijetanje dogodi 2028. godine. Ovo kašnjenje naglašava izazove u realizaciji ambicioznih ciljeva povratka na Mjesec.