Tvrtka Open AI odlučila je da će u suradnji sa Broadcomom i TSMC-om raditi vlastiti čip kako bi podržali svoje AI sustave. Istodobno, kažu kako ne odustaju od AMD-ovih i Nvidijinih čipova koje će i dalje koristiti kako bi zadovoljili rastuće zahtjeve AI infrastrukture.
Tvrtka istražuje opcije diversifikacije opskrbe čipovima i smanjenja troškova, uključujući mogućnost samostalne proizvodnje i prikupljanja kapitala za osnivanje vlastite mreže tvornica čipova. Međutim, zbog visokih troškova i vremenskih ograničenja, tvrtka je za sada je odustala od ambicioznih planova za izgradnju vlastitih tvornica te se fokusira na dizajniranje čipova u suradnji s industrijskim partnerima, piše Reuters.
Ovaj pristup svjedoči o strateškim koracima koje OpenAI poduzima kako bi osigurao stabilnu opskrbu čipovima i smanjio troškove, na sličan način kako to rade veliki konkurenti Amazon, Meta, Google i Microsoft. Kao jedan od najvećih kupaca čipova, OpenAI svojim diverzificiranim izborom dobavljača i razvojem vlastitih prilagođenih čipova potencijalno može utjecati i na širu AI industriju.
Cijena dionica Broadcoma skočila je nakon ovog izvješća, završivši trgovinski dan u utorak s rastom od 4,5 posto dok su dionice AMD-a također zabilježile rast od ali od 3,7 posto na kraju dana.
Čipovi za ‘zaključivanje‘
OpenAI koristi ogromnu računalnu snagu za obučavanje i vođenje svojih sustava, a kao jedan od najvećih kupaca Nvidijinih grafičkih procesorskih jedinica (GPU), koristi čipove kako bi obučio modele umjetne inteligencije, omogućujući im učenje na temelju podataka i izvođenje zaključaka na temelju novih informacija.
Prema izvorima, OpenAI već mjesecima surađuje s Broadcomom na izradi prvog ‘AI čipa za zaključivanje‘. Iako je trenutno velika potražnja za čipovima za obuku, analitičari predviđaju da bi potražnja za čipovima za zaključivanje mogla nadmašiti čipove za obuku kako se AI aplikacije sve više budu primjenjivale. OpenAI još uvijek razmatra hoće li razvijati ili nabaviti ostale komponente za svoj dizajn čipa i hoće li u sve to uključivati i dodatne partnere. Tvrtka je okupila tim od oko 20 stručnjaka predvođenih inženjerima Thomasom Norrieom i Richardom Hom, koji su prethodno radili na razvoju Googleovih Tensor Processing Unit (TPU) čipova.
Kroz suradnju s Broadcomom, OpenAI je osigurao kapacitet proizvodnje u Tajvanskoj kompaniji za proizvodnju poluvodiča (TSMC) kako bi do 2026. godine proizveo svoj prvi prilagođeni čip. Ipak, vremenski okvir mogao bi se promijeniti, upozoravaju izvori. Trenutno Nvidijini GPU-ovi drže više od 80 posto tržišnog udjela, no zbog nestašice i rasta troškova, veliki klijenti poput Microsofta, Mete, a sada i OpenAI, istražuju alternative. Plan OpenAI-a da koristi AMD-ove čipove putem Microsoft Azurea pokazuje kako AMD-ov novi MI300X čip pokušava zauzeti dio tržišta kojim dominira Nvidia. AMD predviđa 4,5 milijarde dolara prihoda od AI čipova u 2024., nakon lansiranja čipa krajem 2023. godine.
Troškovi obuke AI modela i operativni troškovi usluga poput ChatGPT-a su visoki. OpenAI je projicirao gubitak od 5 milijardi dolara ove godine uz prihod od 3,7 milijardi dolara, prema izvorima. Računalni troškovi, uključujući troškove hardvera, električne energije i usluga u oblaku za obradu velikih skupova podataka i razvoj modela, najveći su izdaci tvrtke, zbog čega nastoji optimizirati potrošnju i diverzificirati dobavljače. Također, kako navode iz tvrtke, Open AI izbjegava regrutirati zaposlenike iz Nvidije jer želi održati dobar odnos s proizvođačem čipova s kojim namjerava nastaviti suradnju, osobito zbog pristupa novoj generaciji Nvidijinih Blackwell čipova.