
Cijena barela nafte pala je na tromjesečni minimum ispod 70 američkih dolara, što predstavlja pad od čak 7 posto u posljednjih mjesec dana. Ključni razlog ovakvog trenda je očekivano povećanje ponude nafte nakon što je OPEC+ najavio postupno ukidanje plana dobrovoljnog smanjenja proizvodnje za 2,2 milijuna barela dnevno, počevši od travnja ove godine.
Članice OPEC+-a planiraju povećavati dnevnu proizvodnju za otprilike 140.000 barela mjesečno, a u to je uključeno i postupno povećanje proizvodnje Ujedinjenih Arapskih Emirata za dodatnih 300.000 barela dnevno. Ova odluka dolazi nakon dugog razdoblja smanjenja proizvodnje, a prema analizi Hrvatske udruge poslodavaca, ključni razlog zaokreta može se pronaći u izravnom pritisku američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je pozvao OPEC+ na povećanje opskrbe naftom.
Dodatni faktor koji utječe na pad cijena je snažan rast proizvodnje u Kazahstanu, koji je dosegao rekordnih 2 milijuna barela dnevno, ponajviše zahvaljujući proširenju kapaciteta u najvećem naftnom polju Tengiz. Očekuje se da bi cijena nafte u kratkom roku mogla pasti u raspon od 60 do 65 dolara po barelu.
Pad cijene kakaovca pod pritiskom povećane ponude
Slično trendu u sektoru energenata, i cijena kakaovca bilježi osjetan pad. Iako se cijena ove prehrambene sirovine još uvijek nalazi iznad prosjeka, u posljednjih mjesec dana pala je gotovo 20 posto, dosegnuvši razinu od 8.300 dolara po toni.
Kako navodi Hrvatska udruga poslodavaca, jedan od glavnih razloga za ovakav pad cijene jest objava Svjetske organizacije za kakaovac (ICCO), koja je krajem veljače predvidjela suficit ponude od 142.000 tona za ovu sezonu. Dodatno, izvješća iz Obale Bjelokosti, vodećeg svjetskog proizvođača kakaovca, ukazuju na poboljšane vremenske uvjete koji pridonose povećanju prinosa.
Obilne oborine u kombinaciji s dovoljnim sunčanim satima značajno su poboljšale uvjete za uzgoj kakaovca u ključnim regijama Obale Bjelokosti. Prema analizi Hrvatske udruge poslodavaca, ovogodišnji urod, procijenjen na 1,4 milijuna tona, već sada pokazuje rast od 15% na godišnjoj razini. S obzirom na ove okolnosti, analitičari očekuju daljnji pad cijene kakaovca ispod 8.000 dolara po toni u nadolazećem razdoblju.
Hrvatska udruga poslodavaca ističe da kretanja cijena sirovina ovakvog obujma mogu imati značajan utjecaj na globalnu ekonomiju, kao i na domaće tržište, posebice u sektorima prehrambene industrije i energetike. Budući da se očekuje daljnja volatilnost, preporučuje se pomno praćenje tržišnih trendova i prilagodba poslovnih strategija u skladu s novim ekonomskim uvjetima.