Godina je tek počela, a stvari su se na i oko robnih tržišta već dobro zahuktale. Razni napadi, vojna eskalacija u ratovima koji su u tijeku, obustava ruskog plina u EU, Ukrajinu i Moldaviju, prijetnje američkim napadima na Iran i potencijalna kinesko-ruska pandemija. Ako se po jutru dan poznaje... bit će ovo izazovna godina.
Izvještaji USDA-e u petak bili su važni zbog toga što su u SAD-u smanjene procjene prinosa kukuruza i soje, a naravno da se onda to odrazilo na cijene na burzama. Nakon ovakvih izvještaja, obično je potrebno dva ili tri dana da se utvrdi potpuna cijena, a vidimo da se tržišta na početku novog tjedna nastavljaju penjati. Paralelno s time, dolar je porastao u petak nakon snažnih podataka o zapošljavanju u SAD-u. Pred nama su ovaj tjedan podaci o CPI inflaciji u srijedu. Vidjet ćemo što će reći statistika, ali zasigurno će se isti očekivati s velikom pozornosti u Centralnim bankama. Ako inflacija bude iznad 3 posto, dolar će ojačati na nove rekordne razine u zadnjih 26 mjeseci, što bi bio medvjeđi signal za naša tržišta roba (posebno za robu osjetljivu na dolar poput pšenice, pamuka, kave, bakra i zlata).
Sigurno zlato i pad eura
Središnje banke kupuju zlato. Zašto? Jer zlato je valuta stara 5 tisuća godina. Isproban je i dokazan i, za razliku od fiat novca, nije nečija odgovornost. To nije apstraktna jednadžba koja lebdi u kibernetičkom prostoru. Četvrti po veličini svjetski upravitelj imovinom, koji upravlja s 4,73 trilijuna dolara, predviđa da bi cijene zlata ove godine mogle porasti na 3.100 dolara za uncu. Prošle godine, zlato je imalo svoju najbolju godinu u američkim dolarima u 14 godina. Ako se ova procjena obistini, to će značiti da će dolar izgubiti 11 posto u odnosu na zlato. Ako euro padne na 0,95 u odnosu na dolar, valuta Unije će izgubiti još dodatnih 7 posto.
Pad eura na najnižu vrijednost u više od dvije godine, ispod razine 1,02 zvuk je loma valute pod teretom vlastitih proturječnosti. Njemačka industrijska stagnacija, europska energetska kriza i potpuna predaja monetarnog suvereniteta SAD-u pretvorili su euro u žrtveno janje. Ali nemojmo brkati privremenu otpornost dolara s postojanošću. To je valuta koju jamči dug od 36,2 trilijuna dolara i više od 200 bilijuna dolara nefinanciranih obveza, bankrotirana Ponzijeva shema povijesnih razmjera, koja se predstavlja kao stabilnost. Obje valute jure prema kolapsu, ali Europa će ići prva, jer vazali se uvijek žrtvuju kako bi se iluzije imperija održale na životu.
Raste cijena nafte
Nakon što su prošle godine blago pale, u prva dva tjedna ove godine cijene su nafte znatno porasle i dosegnule najviše razine u tri mjeseca. Na svjetskim su tržištima cijene nafte porasle i prošloga tjedna, drugoga zaredom, i to za više od 3,5 posto, što je ponajviše posljedica novih sankcija SAD-a protiv ruske naftne industrije. Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošloga tjedna 4,2 posto, dok je na američkom tržištu barel poskupio 3,5 posto. I početak novog tjedna donosi daljnji rast cijene nafte, te smo već iznad 81 $/bbl na Brentu. Prošloga su tjedna cijene najviše skočile u petak, kada je objavljeno da je SAD uveo sankcije ruskim naftnim kompanijama Gazprom Neftu i Surgutneftegazu, brodovima koji su prevozili rusku naftu, trgovcima, osiguravateljima i prijevoznicima ruske nafte. SAD poduzima mjere protiv ključnog ruskog izvora prihoda za financiranje rata protiv Ukrajine, a ove sankcije bi mogle izazvati ozbiljne poremećaje u izvozu ruske nafte glavnim kupcima Indiji i Kini. U JP Morganu očekuju da će svjetska potražnja za naftom u prvom kvartalu 2025. značajno porasti na godišnjoj razini, za 1,6 milijuna barela dnevno, potaknuta u prvom redu potražnjom za lož uljem, kerozinom i LPG-om.
SAD trlja ruke
Ukrajina je od 1. siječnja zaustavila tranzit ruskog plina u Europu, odričući se prava na tranzit od 800 milijuna eura godišnje. Rusija gubi 5 milijardi eura u prodaji, a najveću štetu pretrpjet će Austrija, Mađarska i Slovačka s neminovnim poskupljenjima. Čini se da izbor, definiran kao ‘geopolitički‘, ide u prilog interesima SAD-a, koje bi mogle imati koristi od reorganizacije globalnih energetskih tržišta. Njemačka, najveće europsko gospodarstvo, već se suočava sa značajnim industrijskim gubicima, naglašenim rastućim cijenama energije i oštećenjem plinovoda Sjeverni tok. Ostale zemlje Europske unije također će se suočiti sa značajnim ekonomskim posljedicama, stavljajući stabilnost bloka u opasnost.
Terminske cijene europskog prirodnog plina TTF popele su se iznad 48 €/MWh, potaknute rastućom potražnjom i sve većom zabrinutošću za opskrbu. Prvi put od ruske invazije na Ukrajinu 2022., Europa riskira da ne ispuni svoje ciljeve za skladištenje plina za sljedeću zimu, što bi moglo izazvati globalnu jurnjavu za zalihama dok novi kapaciteti za ukapljeni prirodni plin (LNG) ne postanu dostupni 2026. Hladno vrijeme i zastoj isporuke plina iz Rusije kroz plinovod kroz Ukrajinu iscrpile su europske zalihe, prisiljavajući regiju da traži do 10 posto više LNG-a za uvoz u 2025. Dodajući pritisak, novoizabrani predsjednik Donald Trump zaprijetio je carinama ako Europa ne poveća kupnju američke energije. U međuvremenu, cijene prirodnog plina također rastu zbog skoka cijena nafte, koje su dosegle najviše razine u više od četiri mjeseca nakon novih američkih sankcija ruskoj energetskoj industriji.
Agri tržišta
Kao glavni pokretač agri tržišta definitivno se pokazuje odnos EUR/USD. Fondovi su trenutačno short na agri robama, što Matif, što CBOT. No, nisu na svim robama short. Na pojedinima su long, a na ostalima short. Tako je najznačajnija long pozicija ona na kukuruzu, od 23,5 milijuna tona. Od short pozicija, najznačajnije su one od 13,8 milijuna tona ozime pšenice te 3,5 milijuna tona jare pšenice te 4,5 milijuna tona pšenice na MATIF-u. I na sojinom zrnu su short 6,7 milijuna tona. Soja je zadnjih dana zabilježila značajan rast cijene na burzama. Koliko dugo ova vožnja može trajati? Nažalost, ne još dugo. Trgovci će se uskoro usredotočiti na rekordnu brazilsku žetvu soje, jak američki dolar, prodaju poljoprivrednika i potencijal za nove carine i trgovinske ratove nakon Trumpove inauguracije sljedeći ponedjeljak.
Spread cijena između terminskih ugovora pšenice i kukuruza na CBOT-u smanjio se na 80 centi, znatno ispod povijesnog prosjeka od 1,25 dolara. Ovaj dramatičan potez odražava obilne globalne zalihe pšenice, postojanu snagu dolara i snažnu potražnju za kukuruzom u SAD-u. Dok su ove razine cijena povijesno poticale potražnju za pšenicom kroz zamjenu stočne hrane, morat ćemo pratiti zamah potražnje za kukuruzom, poziciju špekulanata i dinamiku dolara putem Powella i Trumpa.
Terminske cijene bakra bile su na razini od 4,27 $/lbs, na najvišem nivou u dva mjeseca jer su očekivanja privlačenja kupaca neutralizirala pritisak jačeg dolara. Svježi podaci pokazali su da je uvoz neobrađenog bakra i proizvoda u Kinu u prosincu porastao za 18 posto, najviše u 13 mjeseci, ukazujući na veći unos iz talionica koji signalizira porast budućih proizvodnih aktivnosti. Istodobno, izvoz robe vodećeg svjetskog proizvođača porastao je više od očekivanog. Podaci su pridonijeli snažnom mjesecu za bazne metale budući da je kineska vlada obećala agresivne napade gospodarske potpore kako bi potaknula potrošnju ove godine, kako kroz monetarnu tako i kroz fiskalnu politiku. S druge strane, oštriji oporavak zaustavljen je jačanjem dolara nakon snažnih podataka o radnoj snazi u SAD-u, pritiskujući potražnju stranih potrošača za robom po cijeni od dolara