Za razliku od većine europskih burzi gdje su cijene dionica u četvrtak ujutro pale, na Zagrebačkoj su burzi Crobex indeksi dosegnuli su nove rekordne razine, uz znatni promet, što se, kao i jučer, ponajviše zahvaljuje trgovanju dionicama kompanija iz sastava Končar grupe.
Crobex indeks bio je u 10,30 sati u plusu 0,66 posto, na 3.281 bodu, dok je Crobex10 ojačao 1,02 posto, na 2.087 bodova. Zahvaljujući snažnom rastu drugi dan zaredom, oba su indeksa dosegnula nove rekordne razine.
Redovni promet dionicama iznosio je do 10,30 sati oko 850 tisuća eura, nešto manje nego jučer u ovo doba, ali ipak iznad prosjeka. Povećani promet ponajviše se zahvaljuje trgovanju dionicama kompanija iz sastava Končar grupe, kao i jučer, no rast njihovih cijena ipak je usporen.
Uz promet od 280 tisuća eura, cijena dionice Končara EI porasla je jutros oko 2 posto, na 520 eura, nakon što je jučer skočila više od 5 posto. Redovnom dionicom Končara D&ST ostvaren je, pak, promet od oko 110 tisuća eura, a cijena joj je porasla 2,8 posto, na 2.220 eura. Cijena povlaštene dionice te kompanije stagnira, pak, na 2140 eura, uz promet od oko 90 tisuća eura.
U fokusu je jutros i dionica Dalekovoda, koja je uz promet od oko 180 tisuća eura poskupila 2,15 posto, na 3,80 eura. S prometom od gotovo 50 tisuća eura slijedi dionica Spana, kojoj je cijena pala 0,7 posto, na 145 eura. Uz sličan promet, cijena dionice Podravke stagnira, pak, na 142,50 eura. Promet veći od 30 tisuća eura ostvaren je još i dionicom Valamar Riviere, kojoj je cijena pala 0,4 posto, na 5,22 eura.
Od 21 dionice, kojima se jutros trgovalo, cijene njih tri su porasle, osam pale, a 10 stagniraju.
Europske ulagače zabrinjava inflacija
Pad cijena dionica na europskim burzama, i to drugi dan za redom, uzrokovala je zabrinutost ulagača zbog za jačanje inflacije, što bi usporilo tempo popuštanja monetarne politike u svijetu.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto, oslabivši drugi dan zaredom. Jutros je londonski FTSE indeks ojačao 0,14 posto, na 8.260 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,14 posto, na 20.300 bodova, a pariški CAC 0,28 posto, na 7.430 bodova.
Azijske burze također u padu, na Wall Streetu vlada oprez
I na većini azijskih burzi cijene su dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto. Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,9 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji i Šangaju skliznule između 0,1 i 0,6 posto. U Južnoj Koreji su, pak, blago porasle.
Kineska su tržišta pod pritiskom jer ulagače zabrinjavaju deflacijski pritisci. Unatoč nizu mjera vlasti za poticanje domaće potrošnje, najnoviji podaci pokazuju da su u prošloj godini potrošačke cijene jedva porasle, dok su proizvođačke cijene pale drugu godinu zaredom. To ukazuje na slabost kako domaće, tako i inozemne potražnje.
Ulagači su oprezni i zbog toga što će u ovoj godini američka središnja banka usporiti tempo smanjenja kamata. Jučer je objavljen zapisnik s posljednje sjednice Feda, koji je pokazao da čelnike središnje banke zabrinjava rizik od zadržavanja povišene razine inflacije. Tim više što bi politike novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i najavljeno povećanje carina mogli dodatno pojačati inflacijske pritiske.
– Inflacija će biti u fokusu u 2025. Puno je toga što bi moglo ponovno potaknuti rast cijena – kaže Charlie Ripley, strateg u tvrtki Allianz Investment Management.
Trump uoči preuzimanja Bijele kuće prijeti povećanjem carina gotovo svim zemljama svijeta, od Kanade i Meksika, preko Kine do europskih zemalja.
– Ako budu uvedene carine širem krugu zemalja, to bi moglo imati kratkoročni utjecaj na inflaciju. Fed do tada neće ništa poduzimati, čekat će da se vidi utjecaj Trumpovih budućih poteza – kaže Thomas Hayes, predsjednik u tvrtki Great Hill Capital.
Zbog toga je jučer na Wall Streetu vladao oprez. Pritom je Dow Jones indeks ojačao 0,25, a S&P 500 0,16 posto. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,06 posto.