Za nagradu najboljeg ekološkog poljoprivrednika u Europskoj uniji, nominiran je David Pejić, direktor Zrna, najstarijeg ekološkog imanja u Hrvatskoj. Pejić je jedini predstavnik iz Hrvatske koji se natjecao, a objava pobjednika u sedam kategorija nagrade EU Organic Awards održat će se u rujnu u Bruxellesu.
Nagrada je pokrenuta, stoji u priopćenju, kako bi EU dao priznanje najinovativnijim poljoprivrednicima koji pridonose smanjenju negativnog utjecaja na okoliš i klimu te ostvarivanju ciljeva europske Strategije od polja do stola i Strategije za bioraznolikost. Europska komisija po prvi puta dodjeljuje EU Organic Awards kako bi podržala prošlogodišnji Akcijski plan za razvoj ekološke poljoprivrede.
Predvodnik u ekološkoj poljoprivredi
Pejićevo Zrno nalazi se u Dubravi u Zagrebačkoj županiji, gdje se na 22 hektara primjenom inovacija uzgaja oko 60 različitih poljoprivrednih kultura. Upravo Zrno posjeduje najveći 'no-till' (bez obrade tla) biointenzivni vrt u regiji te je usredotočeno na energetsku samodostatnost, istraživanje i koncept 'od polja do stola'.
Na imanju s 39 zaposlenika, prerađuje se i povrće u različite vrste prirodno fermentirane zimnice te se proizvodi preko 10 vrsta kruha od kiselog tijesta, 20 vrsta slastica te gotova jela poput salata i sendviča. Svi proizvodi su ekološki certificirani, bez namirnica životinjskog podrijetla, a mogu se isprobati u prvom i jedinom hrvatskom certificiranom ekološkom restoranu Zrno bio bistrou u Zagrebu.
– Zrno već više od 30 godina djeluje kao simbol i predvodnica ekološke poljoprivrede i proizvodnje s preko 100 certificiranih ekoloških proizvoda. Iznimno smo počašćeni što je Europska komisija odlučila prepoznati naš rad, uvrstivši nas u uži izbor finalista za EU Organic Award. Kroz projekte poput najvećeg biointenzivnog 'no-till' vrta u regiji ili Zrno bio bistroa, nastojimo primjerom predstaviti i educirati tržište i njegove sudionike o važnosti ekološke poljoprivrede za dobrobit okoliša i pojedinca.U okolnostima u kojima je zdravlje ekosustava i nas samih ozbiljno ugroženo uporabom pesticida, vjerujemo da ekološka poljoprivreda pruža put u bolju i zdraviju budućnost te ostajemo potpuno posvećeni njenom razvoju. U svojim planovima, EU djeluje u istom smjeru s ciljem od 25 posto površina pod ekološkim uzgojem do 2030 godine. Nadamo se da će izbor Zrno eko imanja kao jedinog finalista iz Hrvatske, doprinijeti razvoju svijesti i snage lokalnih napora u postizanju tog cilja – istaknuo je Pejić.
Raste eko-poljoprivreda
U EU trenutačno ima 344.000 ekoloških proizvođača, prema priopćenju, a potražnja za certificiranim ekološkim proizvodima stalno raste. Ekološki uzgoj smanjuje upotrebe kemijskih gnojiva, pesticida i antimikrobnih sredstava te pozitivno utječe na klimu, okoliš i biološku raznolikost.
– Finalisti EU Organic Awardsa prikazuju inovativni potencijal europskog ekološkog pokreta. Trenutačna klimatska kriza koju doživljavamo s ekstremnijim vrućinama i oborinama diljem Europe pokazuje kako bi EU trebala nastojati ubrzati svoje kretanje prema agroekološkom i socijalnom modelu poljoprivrede koji je otporniji, pravedniji, zdraviji i temeljen na kraćim opskrbnim lancima – kazao je Jan Plagge, predsjednik IFOAM Organics Europe (International Federation of Organic Agriculture Movements - Međunarodna federacija pokreta organske poljoprivrede).Josip Kraljičković, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije smatra da su upravo rezultati Zrno eko imanja bili glavno uporište u razradi vizije Zagrebačke županije kao vodeće zelene županije, dok Tomislav Okroš, načelnik općine Dubrava, podsjeća da je Zrno otvorilo nova radna mjesta što je iznimno važno za razvoj seoskih sredina.