Hrvatsko tržište umjetnina je malo, neuređeno, netransparentno, slabo se potiče stvaralaštvo mladih vizualnih umjetnika, ne znamo točno koliko je tržište vrijedno, ima dosta transakcija ispod tezge, a glavu iznad vode drže nam entuzijasti koji se godinama bore za uvođenje reda. Nije nam pomogla baš ni pandemija, još manje potresi koji su nam razrušili najaktivnije muzeje poput Mimare i Muzeja za umjetnost i obrt.
No, kako god ovo sve dramatično zvučalo, zapravo nismo ništa gori od drugih zemalja srednje i istočne Europe, koje manje više isto funkcioniraju zbog zakonskih i drugih okolnosti. I vjerovali ili ne, stvari na domaćem tržištu umjetnina kreću na bolje, a uz jačanje gospodarske aktivnosti u tome će nam pomoći – Rumunji.
Nakon otvaranja podružnice u Hrvatskoj još 2022. godine, s prve dvije prilično uspješne aukcije na kraju prošle godine hrvatskom tržištu se predstavio Artmark, aukcijska kuća sa sjedištem u Rumunjskoj te podružnicama u Bugarskoj. Oštar je konkurent Konturi, jedinoj ozbiljnoj aukcijskoj kući u Hrvatskoj posvećenoj vizualnim umjetnostima, odnosno slikarstvu, i očekuje se da će uzburkati i oživjeti tržište koje je za to itekako spremno i puno potencijala. Tako ćemo već u ovoj godini imati dvije Konturine i 5 Artmarkovih aukcija, umjesto ukupno tri lani, a procjena je da bi se tržište u nekoliko godina moglo i više nego udvostručiti i dosegnuti vrijednost transakcija od čak 10-ak milijuna eura, kažu sugovornici Lidera s kojima smo malo pročešljali trendove.
A oni kažu, s porastom gospodarske aktivnosti rastu i apetiti na tržištu umjetnina, ljudi imaju više novca koji su spremni potrošiti na lijepu umjetnost, bilo da su entuzijasti, kolekcionari ili investitori. Pojačana aktivnost primijećuje se i u galerijama, na primarnom tržištu umjetnina, raste i interes za procjenama slika kod procjenitelja, kaže nam Zdravko Mihočinec, direktor aukcijske kuće Kontura i stalni sudski vještak za procjenu umjetničkih djela, jedan od njih pet u Hrvatskoj. Kontura radi aukcije od početka 2000-ih, u dobrim godinama bilo ih je četiri godišnje, u vrijeme pandemije bila je duga pauza. Lani je Kontura imala samo jednu aukciju na Zagrebačkom velesajmu, za ovu godinu u planu su dvije, a u budućnosti možda i povratak na četiri.
Konturin novi rival Artmark je osnovan 2008. godine, i glavni je igrač na rumunjskom tržištu umjetnina, s udjelom između 80 i 90 posto, te je pozicioniran u top 3 aukcijske kuće u Istočnoj Europi. U 15 godina djelovanja organizirali su preko 500 događanja i stavili na prodaju više od 150 tisuća lotova. Njihove aukcije pokrivaju dvadesetak kategorija umjetnosti, od starih majstora, klasične i moderne umjetnosti, avangarde, poslijeratne i suvremene umjetnosti do fotografija, europskog slikarstva i kiparstva ili pak naivne umjetnosti, ali djeluju i u području numizmatike i antikviteta, te satova i ostalih vrijednih predmeta. Rekordnu cijenu na aukciji postigli su 2018. godine u Rumunjskoj, djelo umjetnika Nicolaea Grigorescua prodano je za 340 tisuća eura. Radi se o autoru koji se i generacijski može mjeriti s našim Vlahom Bukovcem, zasad Artmarkovim rekorderom na aukcijama u Hrvatskoj - njegova “Dijana u lovu” na aukciji u listopadu prodana je po maksimalnoj procijenjenoj vrijednosti od 50 tisuća eura.
Kontura je najstarija aukcijska kuća u Hrvatskoj i jedina s kontinuitetom djelovanja u segmentu vizualne umjetnosti, uz aukcijsku kuću Pervan &Barac koja je specijalizirana za filateliju i numizmatiku. U kontinuitetu već pune 33 godine izlazi i Konturin Art magazin, jedino takvo izdanje u Hrvatskoj i važna karika u edukaciji javnosti, pa tako i snaženju tržišta.
- Ako ne bude iznenađenja, čeka nas živahna godina, jer je hrvatsko gospodarstvo na valu rasta, a to je uvijek povoljno i za tržište umjetnina. Vidimo porast aktivnosti i na primarnom tržištu, čak se otvorilo nekoliko novih galerija nakon što su mnoge u pandemiji zatvorile svoja vrata, i svakako očekujemo i jačanje sekundarnog tržišta, a to smo mi, aukcijske kuće - kaže nam Mihočinec.
Cijeli članak o tržištu umjetnina u Hrvatskoj pročitajte u novom broju tiskanog i digitalnog izdanja Lidera.