Startup Legit Software, spin-off tvrtke Poslovna inteligencija koji radi na razvoju softvera za upravljanje osobnim podacima, dobio je svoju prvu investiciju od novog deep tech fonda rizičnog kapitala Vesna. Fondu Vesna ovo je ujedno i prva investicija na hrvatskom tržištu na koje su se proširili sa slovenskoga, a glavni je cilj fonda ulaganje u startupove koji spajaju znanstvena istraživanja s konkretnim proizvodima za tržište te poticanje komercijalizacije znanstvenih rezultata. Legit, koji slovi kao potencijalni novi hrvatski jednorog, od Vesna fonda dobio je 650 tisuća eura, a od pomoći za daljnje skaliranje poslovanja bit će mu i kontakti Fonda.
– Investiciju ćemo podijeliti na tri dijela. Jedan je daljnje ulaganje u istraživanje, drugo je u razvoj, a treće, možda i najbitnije, jest investiranje u razvoj poslovanja – marketing, prodaju, investicije u partnerske kanale. Ovo je za nas late seed investicija, imamo dvjestotinjak enterprise klijenata, već smo dugo prisutni na tržištu te nismo tipičan startup nego scaleup. Došli smo u fazu da nam je bitno da možemo osvajati nova tržišta, a za to trebamo biti u stanju investirati u njih. Sami organski rast je prilično spor. Strateška suradnja s Vesna VC-om nam je bitna da ubrzamo skaliranje i rast. Njih vidimo kao nekoga tko će nam pomoći ne samo kapitalom, nego mrežom i kontaktima – izjavio je Marijan Bračić, predsjednik Uprave i suvlasnik Legita tijekom današnjeg službenog potpisivanja ugovora o prvom ulaganju Vesna fonda u Hrvatskoj.
Najčešći klijenti Legita dolaze iz financijske, automobilske, farmaceutske i naftne industrije. To su također i banke, osiguranja i telekomi. Zbog njihovog softvera za zaštitu podataka, praktički svaka tvrtka koja obrađuje podatke im je potencijalni klijent. Europa im je najveće tržište, nešto klijenata imaju u SAD-u i Africi, a sada se fokusiraju na Bliski istok i Indiju, u što upravo i planiraju investirati kroz marketinške kampanje i događanja.
Legitov softver bio je predmet znanstvenog istraživanja na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva, o čemu je na predstavljanju govorio Marin Golub, profesor na FER-u, a rezultati su vidljivi kroz objavljene radove i disertacije o njemu, zahvaljujući čemu je i dobio investiciju Vesna fonda. Naime, kako je objasnila Nina Dremelj, direktorica Vesna VC fonda, kao prvi deep tech fond u Hrvatskoj investiraju u drugačije tipove startupova, nude podršku onima koji su drugačiji, rade znanstvena istraživanja i nove proizvode koji prije nisu postojali na tržištu. U Legitu su pronašli svog prvog partnera, a Dremelj je otkrila i da već planiranju daljnja ulaganja u neke druge hrvatske startupove, budući da im je cilj polovicu ulaganja usmjeriti u Sloveniju, polovicu u Hrvatsku.
– Ako nemate akademsko istraživanje koje se transferira u novo poduzeće, odnosno ako nemate prijenos tehnologije, onda za nas niste ‘legit‘ – kroz šalu je objasnila Dremelj na kakve startupove fond cilja i što su im ciljevi.
– Gledamo mnogo startupova koji su u početnoj fazi, investiramo u proof-of-concenpt projekte. Najbitnije nam je da stvaraju novi proizvod, a time i ekosustav – dodala je Dremelj, pozivajući startupove da prijave svoje pitcheve i dođu predstaviti svoj rad u njihove urede u Zagrebu i Ljubljani.
Vesna VC fond već aktivno radi u pripremi novih investicija u Hrvatskoj koje će objaviti u idućih mjesec ili dva dana.