
Investicija od 50 milijuna eura za uspavanu opatijsku ljepoticu

Hotel Kvarner
Uprava opatijskog hotelijera od 2025. do 2027. najavljuje najveći investicijski plan u povijesti, usmjeren u rekonstrukciju
Poznatu (i u suštini pogrešnu) uzrečicu kako nema lošeg publiciteta u posljednje vrijeme intenzivno testiraju Liburnia Riviera Hoteli (LRH), opatijski hotelijer koji je prema nekim razmišljanjima izgubio elitni status u kvarnerskom turističkom dragulju. Ovoga je proljeća u medijskom prostoru, posebice na lokalnoj medijskoj sceni, moguće pronaći cijeli niz tekstova koji vrlo kritički komentiraju poslovanje tog hotelijera i odluke sadašnje Uprave. Time popis ciljeva toga medijskog bombardiranja nije iscrpljen; na 'tapeti' je i većinski dioničar, koji je prije četiri godine dočekan praktički s ovacijama.
'Što čeka Lürssen sa smjenom Uprave LRH-a? Barić i Močibob moraju odmah otići', 'Što su Lürsseni do sada učinili za opatijski turizam? Nažalost, ništa' – tek je djelić naslova objavljenih samo u posljednja dva mjeseca. U tim se napisima aktualnom predsjedniku Uprave Anti Bariću i članu Uprave Filipu Močibobu ukratko spočitava kako kvaliteta usluge najpoznatijih LRH-ovih hotela, poput Kvarnera, iz godine u godinu pada zbog nedovoljnih ulaganja u obnovu. Hotel Kvarner djelomično je obnovljen, a u posljednje četiri godine dio LRH-ovih kapaciteta od 13 hotela, dvije vile, dva apartmanska kompleksa i jednoga kampa propustio je sezonu zbog zatvorenih vrata.
Dioničar koji ne može – ništa
Osim medija, LRH je na nož uzela i lokalna politika. Na zahtjev vijećnika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), koji su u dosadašnjem sazivu bili u oporbi, pitanje Liburnijina poslovanja početkom travnja našlo se na dnevnom redu sjednice Gradskog vijeća. Naime, Grad Opatija s općinama Lovranom, Matuljima i Mošćeničkom Dragom drugi je po veličini dioničar te turističke kompanije i to preko tvrtke Nova Liburnija, koja drži 25 posto plus jednu dionicu. Rezultat sjednice bio je, očekivano, mizeran. Gradonačelnik Fernando Kirigin (SDP) zaključio je da Grad – iako je, podsjetimo, dioničar – nema mehanizme kojima bi utjecao na ubrzanje obnove hotela, a Uprava se nije ni odazvala. Ispričavši se obvezama, Barić i Močibob lokalnoj su politici poručili da ih ona nije ni imenovala, pa nemaju ni obvezu vijećnike detaljnije izvještavati o poslovanju mimo onoga što kompanija javno objavljuje.
Posljednja kontroverzna odluka Uprave koja je podigla dodatnu prašinu u lokalnoj politici prenamjena je autokampa u Medveji u objekt za smještaj nekoliko stotina stranih radnika. Taj potez, prema napisima lokalnog portala Fiuman, izazvao je ogorčenje mještana i narušio turistički identitet Medveje, poznate po jednoj od najljepših plaža na Kvarneru. To je motiviralo vijećnika u Županijskoj skupštini Orjena Petkovića (Možemo!) da na konferenciji za medije otvori pitanje primjerenosti smještaja, kao i getoizacije stranih radnika. Njegova stranačka kolegica Morena Lekan osvrnula se i na većinskog dioničara, ocijenivši lažnom prijašnju sliku obitelji Lürssen kao investitora spasitelja.
Cijeli članak o Liburnia Riviera Hotelima i najavljenoj investiciji pročitajte u novom broju tiskanog i digitalnog izdanja Lidera.