Konsoliodirani rezultati poslovanja potvrdili su da je prvi hrvatski jednorog, vodnjanski Infobip, i prošle godine nastavio ubrzanu ekspanziju. Opet je među najbrže rastućim kompanijama. Brže su rasli samo zakupci LNG terminala u Omišu – nove tvrtke MVM CEEnergy Croatia i MET Croatia energy trade, trgovac plinom Energia naturalis, trgovac električnom energijom Gen-I Hrvatska, dvije turističke kompanije – Valamar i Plava laguna – koje su skočile zbog niske baze prihoda u 2020. i ITX Hrvatska, tvrtka nastala objedinjavanjem svih Zarinih tvrtki u jednu.
Infobip je, dakle, povećao prihode sa 5,33 milijardi kuna na 9,13 milijardi, više od 71 posto. Međutim, pritom je učetverostručio gubitak – sa 272 milijuna kuna na 1,15 milijardu kuna, što je rekordni gubitak za 2021. među svim kompanijama u Hrvatskoj.
Većina povećanja troškova u odnosu na 2020. koji su uzrokovali povećanje gubitka prije oporezivanja odnosi se na računovodstveno obračunate troškove, u skladu s računovodstvenim politikama, a koji nisu povezani s odljevom novca i nemaju utjecaja na novčani tok. Čine ih primarno amortizacija goodwilla i troškovi financiranja, odgovaraju iz Infobipa i daju razradu troškova:
Amortizacija goodwilla prema našoj računovodstvenoj politici (UK GAAP) povećala se za 32 milijuna eura u odnosu na 2020. Troškovi kamata na OEP investiciju koje moramo obračunavati, ali nisu novčani odljev, povećali su se 37 milijuna eura u odnosu na 2020., s obzirom da se investicija dogodila u drugoj polovici 2020. godine pa smo tek u 2021. godini obračunali cjelogodišnji iznos kamata.
Na to se – objašnjavaju iz Vodnjana - nadovezuju i ostali efekti koji su utjecali na iznos gubitka prije oporezivanja u 2021.:
- Zbog povećanih investicija u istraživanje i razvoj te geografsku ekspanziju poslovanja dobit prije kamata, poreza i amortizacije bila je manja 27 milijuna eura u odnosu na 2020.
- Jednokratni troškovi vezani za troškove financiranja, akvizicija, integracija i transformacije te tečajnih razlika veći su za deve milijuna eura u odnosu na godinu prije.
- Ostali troškovi financiranja povećali su se 12 milijuna eura u odnosu na 2020. godinu zbog novog duga koji je korišten za financiranje akvizicija, stoji u odgovoru iz Infobipa.
Veliki rast gubitaka u ovoj fazi ubrzanog rasta kompanije ne mora biti opasan. Ipak, valja napomenuti kako kompanija prošle godine nije iskazala operativnu dobit.
Sutra: Pogledajte top 10 najmoćnijih domaćih poduzetnika