Odjel pravosuđa u SAD-u, i nekolicina drugih američkih država, u četvrtak su tužili Live Nation, američku multinacionalnu tvrtku koja upravlja prodajom ulaznica na međunarodnoj razini, a kao razlog navode uzastopno prakticiranje ilegalnih taktika sa ciljem očuvanja monopola nad industrijom koncerata. U tužbi Odjela navodi se da je tvrtka svojim načinima poslovanja blokirala konkurenciju što je rezultiralo višim cijenama karata i lošijom uslugom.
Cijeli slučaj u središte pažnje stavila je drama oko prodaje karata u 2022. godini za prvi koncert u sklopu turneje Taylor Swift, koja je uključivala niz komplikacija prilikom nabavke karata, dugih online lista čekanja te visokih cijena karata za koje su mnogi fanovi smatrali da su pretjerane.
Odluka Odjela u četvrtak također ocrtava i agresivan pristup američkog predsjednika Joe Bidena po pitanju tržišnog natjecanja. Biden je tijekom svojeg mandata nastojao stvoriti tržišno natjecanje između raznih industrija, od one tehnološke do prehrambene. Američki državni tužilac Merrick Garland kazao je da Live Nation ‘guši svoje konkurente‘. U nastavku je rekao da se Live Nation oslanja na nezakonite i nepoštene radnje kako bi izvršio monopolističku kontrolu nad ovom vrstom industrije u SAD-u sve na štetu obožavatelja, izvođača, manjih promotora i operatera arena. Kao rezultat, obožavatelji plaćaju veće naknade prilikom kupnje karata, izvođači imaju manje mogućnosti da nastupaju i manji promotori su izbačeni iz cijele priče. Live Nation nazvao je cijelu parnicu ‘privremenom PR-ovskom pobjedom za Odjel pravosuđa, ali da će tvrtka, usprkos tome, i dalje opstati‘. Prema njima, parnica neće riješiti probleme koji muče fanove po pitanju cijena karata, naplaćivanja usluga i slično te cijeli slučaj smatraju apsurdnim.
Live Nation direktno upravlja sa više od 400 glazbenih izvođača i kontrolira oko 60 posto promocije koncerata. Posjeduje ili kontrolira preko 265 koncertnih dvorana u Sjevernoj Americi te putem Ticketmastera, platforme za nabavku karata, kontrolira otprilike 80 posto ukupne prodaje karata. Također, navodi se i da je tvrtka zadržala svoju poziciju koristeći se dugotrajnim ugovorima, prijeteći dvoranama koje su koristile suparničke tvrtke naplaćivanja karti te ostale, ilegalne prakse.
Valja se prisjetiti zašto se uopće Live Nation i Ticketmaster zajedno spominju u ovoj tužbi. 2010. godine Odjel pravosuđa odobrio je kontroverzno spajanje Live Nationa sa Ticketmasterom usprkos strahu da će ukoliko se ove dvije tvrtke spoje, stvoriti monopol koji će blokirati pošteno tržišno natjecanje. Od tada, tvrtka djeluje pod nazivom Live Nation Entertainment gdje je Live Nation zadužen za promociju, poslovanje i upravljanje prodajom karata za događanja uživo poput koncerata, diljem svijeta, dok je Ticketmaster platforma preko koje se karte mogu nabaviti.
Live Nation je tvrtka osnovana 1996. na čeku sa Robertom F.X. Sillermanom pod nazivom SFX Entertainment, a kasnije je prodana tvrtki Clear Channel Communications za 4,4 milijarde američkih dolara 2000. godine. Od tada, tvrtka je značajno narasla, a prema podacima internetske stranice Statista koja se bavi financijskom statistikom, Live Nation je u 2023. godini imao ukupno 22,75 milijardi dolara u svojem vlasništvu. Dionice Live Nationa pale su u četvrtak poslijepodne, nakon tužbe, za 8,3 posto.
Tvrtka se već godinama suočava sa negodovanjima i žalbama obožavatelja, pravnika, izvođača i konkurencije na tržištu. Neki od najvećih incidenata uključuju prodaju karata za dugo očekivani koncert Taylor Swift, gdje je prodaja karata iznenada bila obustavljena zbog `prevelike potražnje karata´, ali ova informacija izašla je tek nakon što je već preko dva milijuna karata bilo prodano u pretprodaji za odabrane grupe ljudi. Također, američki reper Jay-Z, članovi benda Foo Fighters, reper Travis Scott i mnogi drugi suočili su se sa problemima prilikom suradnje s Live Nationom i Ticketmasterom.