Pozorno praćena mjerenja kamatnih stopa uvjerila su stratege Morgan Stanleya da europodručje može izdržati daljnja povećanja troškova zaduživanja. Kratkoročni terminski raspon, tj. razlika između tromjesečne stope i onoga gdje je ulagači vide za 18 mjeseci, obrnut je za tržišta uključujući SAD i Novi Zeland, ali ostaje otprilike isti za eurozonu nakon pada u siječnju, objavio je Bloomberg.
To znači da Europska središnja banka (ECB) može nastaviti s povećavanjem kamatnih stoba kako bi smanjila inflaciju, a da ne mora previše brinuti o gospodarskom učinku, rekao je David Adams, voditelj FX strategije za G10 u Morgan Stanleyu.
Podsjećamo, euro je pao u odnosu na dolar i funtu od početka veljače, dok tržišta opcija ukazuju na daljnje slabljenje valute. Ipak, izgledi da ECB može nastaviti s povećanjem stopa zbog otpornog gospodarstva ukazuje na dugoročni rast, prema mišljenima stratega Morgan Stanleya.
Preporučili su zauzimanje tzv. long positiona na euro u odnosu na funtu u studenom i predviđaju da će se par ove godine vratiti iznad 0,93 za razliku od sadašnjih oko 0,8880. Američka banka smatra da su oslanjanje Ujedinjenog Kraljevstva na strani kapital, ali i ekonomski izazovi s kojima se zemlja suočava velika kočnica za funtu.
Optimistična prognoza za Europu
Procijeniti koliko je pooštravanja potrebno da bi se inflacija obuzdala nije lak posao, a u konačnici se i pokazalo kao veliki izazov za kreatore politika i investitore, s obzirom na vrijeme koje je potrebno da se ‘filtrira‘ učinak viših stopa. Iako ukupna inflacija u europodručju jenjava, temeljna mjera koja olakšava problem cijena hrane i energije tek nas čeka.
ECB je od srpnja podigao kamatne stope za otprilike 300 baznih bodova. Član Izvršnog odbora Fabio Panetta u četvrtak je rekao da se ECB ne bi trebao ‘bezuvjetno unaprijed obvezati‘ na buduće korake jer trgovci i dalje očekuju da će banka na sljedećem sastanku donijeti još jedno povećanje od 50 baznih bodova. To je ujedno i stajalište koje je predsjednica ECB-a Christine Lagarde ponovila na sjednici u srijedu.
Za sada je blaga zima ublažila energetsku krizu u regiji, a tržišta rada se dobro drže. Tržišta novca se klade na konačnu stopu između 3,5 posto i 3,75 posto do rujna, najvišu cijenu do sada u ovom ciklusu.
- Prošle su godine ulagači bili skeptični prema prognozi ECB-a da bi europodručje moglo izbjeći recesiju, s obzirom na skupe cijene energije. U ovom trenutku oni dolaze do mišljenja da Europa može izbjeći recesiju - zaključio je Adams.