
Američko tržište malih inicijalnih javnih ponuda (IPO) doživljava pravi procvat, ponajprije zahvaljujući navali kineskih tvrtki koje žele iskoristiti posljednje prilike za listanje na burzi Nasdaq prije stupanja na snagu novih, strožih pravila, piše Ft.
Prema podacima savjetodavne kuće Capital Markets Gateway (CMG), u posljednjem tromjesečju 2024. i prvom kvartalu ove godine zabilježene su ukupno 83 male javne ponude, što su dva najaktivnija razdoblja u posljednjih 15 godina. Za usporedbu, u drugom tromjesečju 2024. zabilježeno je 20 malih IPO-a, a u trećem njih 29.
Od navedenih 83 IPO-a, čak 53 odnosila su se na tvrtke iz Kine i Hong Konga, dok je samo 18 stiglo iz SAD-a. Gotovo svi izlistani su na Nasdaqu. U izvješće nisu uključeni tzv. SPAC-ovi (special purpose acquisition companies), koji prikupljaju kapital za preuzimanje privatnih poduzeća.
- Tržište mikro-dionica je eksplodiralo. Radi se o vrlo spekulativnom tržištu. Mnogi investitori na kraju izgube jer cijene dionica najčešće padnu ispod početne ponude - rekao je Matthew Kennedy, viši strateg u Renaissance Capitalu koji Ističe da se mahom radi o kineskim kompanijama iz sektora farmacije, građevine i tehnologije.
Ovaj val IPO-a dogodio se tik prije nego što je Nasdaq 11. travnja uveo nova pravila koja zahtijevaju da tvrtke uvrštene u najniži segment burze prema određenim kriterijima prikupe najmanje 15 milijuna dolara. Američka Komisija za vrijednosne papire i burze (SEC) podržala je promjene, navodeći da će nova pravila ‘doprinijeti uređenom tržištu i zaštititi ulagače i javni interes‘.
Daniel McClory, direktor tržišta kapitala i Kine iz brokerske kuće Boustead Securities, istaknuo je da trenutačno ima ‘30 IPO-a u pripremi, a više od trećine odnosi se na tvrtke iz jugoistočne Azije i šire Kine‘.
Veliki podbacili
Za razliku od malih IPO-a, tržište velikih javnih ponuda podbacilo je unatoč očekivanjima da bi dolazak Donalda Trumpa mogao donijeti preporod. Česte oscilacije na tržištu, izazvane predsjednikovim objavama o carinama, natjerale su brokere da odgode više velikih tehnoloških IPO-a, dok su drugi dočekani s mlakim interesom ulagača. No ni to nije spriječilo niz manjih ponuda ispod 50 milijuna dolara, koje su nastavile pristizati i nakon stupanja na snagu novih pravila, osam ih je realizirano i nakon 11. travnja.
‘Eksplozivni prinosi‘ pojedinih kompanija, poput hongkonške ESG platforme Diginex i kineske crowdsourcing tvrtke EPWK Holdings, dodatno potiču interes trgovaca željnih brzih dobitaka, dodaje Kennedy. Diginex je od siječanjskog izlaska na burzu porastao čak 1.375 posto. Prošli tjedan objavili su i dogovor vrijedan 300 milijuna dolara s članom vladarske obitelji UAE-a, šeikom Mohammedom bin Sultanom bin Hamdanom Al Nahyanom, koji do kraja godine ima pravo kupnje 6,75 milijuna dionica.
EPWK je nakon izlaska u veljači narastao 470 posto, ali je prošlog ponedjeljka izgubio tri četvrtine vrijednosti.
Tržištem malih IPO-a dominiraju maloprodajni ulagači, često spremni riskirati u nadi da će uloviti ‘bargain‘ dionicu u trenucima kada institucionalni kapital izostaje zbog tržišnih neizvjesnosti.
Američki regulator FINRA još je 2023. upozorio ulagače na ‘neuobičajene skokove cijena dionica na dan IPO-a ili neposredno nakon, kod pojedinih malih kompanija čije su operacije uglavnom izvan SAD-a‘ te na rizične izlaske ispod 25 milijuna dolara. Prosječan iznos prikupljen u malim IPO-ima koje prati CMG iznosio je oko 9 milijuna dolara u razdoblju do ožujka.
Brokeri ističu da bi se broj malih javnih ponuda mogao dodatno povećati ako se tržište stabilizira.
- Kad bi tržište bilo mirnije, mogli bismo raditi jedan IPO tjedno dok trenutno ciljamo na jedan mjesečno - rekao je McClory.
Najaktivniji IPO posrednici ove godine su Dominari Securities i RF Lafferty, svaki s po sedam realiziranih izdanja, uključujući kinesku tvrtku za strojno prepoznavanje Lianhe Sowell te hongkonški lanac restorana MasterBeef. RF Lafferty ima sjedište u Trump Buildingu na Manhattanu, dok je Dominari Securities podružnica fintech grupacije Dominari Holdings, smještene četiri milje sjevernije, u Trump Toweru. Diginex je listan upravo u njihovoj režiji.
Zanimljivo, dionice Dominari Holdingsa porasle su 580 posto u šest tjedana prije podnošenja izvješća 11. veljače u kojem se navodi da su Donald Trump Jr. i Eric Trump postali članovi savjetodavnog odbora kompanije, izvijestio je prošli mjesec Financial Times.
Val IPO-a
Val kineskih IPO-a dolazi u trenutku kada među dijelom ulagača raste zabrinutost da bi Trump mogao krenuti u delistiranje kineskih dionica s američkih burzi zbog sve većih trgovinskih napetosti s Pekingom. Jedan bankar iz male brokerske kuće izjavio je kako su neke kineske kompanije u posljednje vrijeme ‘inverzno prestrukturirale‘ svoju korporativnu arhitekturu kako bi prikrile lokaciju svojih operacija. Tvrtke s inozemnim podružnicama tako su operativnu kompaniju pretvarale u matično društvo kako bi sanirale kineski karakter listanja.
McClory smatra da bi eventualne mjere Donalda Trumpa bile usmjerene isključivo na velike državne kompanije i osjetljive industrije, a ne na male ulagačke priče.
- Gotovo svi ovi azijski IPO-i su puni ulagača iz Kine i kineske dijaspore u SAD-u i šire. To nisu izdanja u koja ulažu američke udovice i siročad – zaključuje McClory.