Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Nikad bolji uvjeti za ulaganja: Donosimo 100 investicija dovršenih u 2024. godini

22. Siječanj 2025.
Bogatstvo, Hrvatska, investicije
Protekla godina prošla je i u znaku velikih investicija koje daju za pravo onima koji uspijevaju zadržati optimizam. Ako takvi imaju pravo, onda napor naše redakcije da pobroji dovršene investicije u 2024. upućuje na povoljna kretanja

Diskusije o uzrocima i krivcima za inflaciju i posljednje vijesti o padu industrijske proizvodnje uvlače nesigurnost u ekonomiju. No, zahvaljujući stabilnosti koju pruža članstvo u EU, kao i put pristupa u OECD, te posljedično sve boljem kreditnom rejtingu, uvjeti za investicije nisu bili nikad bolji. Pored toga, investitorima su dostupna i značajna sredstva iz europskih fonda, pa ne čudi što je i protekla godina obilježena značajnim ulaganjima koje daju za pravo ekonomskim optimistima. Kako bi stekli bolju sliku o njihovom značaju, pobrojili smo dovršene investicije u 2024. godini i razgovarali smo s nekima od ulagača, kako bi nam objasnili zašto su se odlučili za određena ulaganja, kad očekuju povrat investicije i što očekuju u smislu stvaranja bolje klime za investicije. Ako su ekonomski optimisti u pravu, onda napor naše redakcije da pobroji dovršene investicije u 2024. godini ukazuje na povoljna kretanja, a ako su u krivu, onda je napor možda i vrjedniji, jer će ekonomija ipak imati novih korisnih poluga.

Među najznačajnijim ulagačima lani bila je Rimac grupa koja je dovršila prvu fazu svog Kampusa, konkretno proizvodnu zgradu ukupne neto površina preko 80.000 kvadrata.

– Tijekom 2024. godine uselili smo većinu svojih proizvodnih kapaciteta u Rimac Kampus, čime je postao središnja lokacija za proizvodnju Rimac Nevere, prototipova modela Bugatti Tourbillon te naprednih pogonskih i baterijskih sustava za klijente u automobilskoj industriji. Investicija u proizvodne pogone u Hrvatskoj važna je zbog niza značajnih projekata koje trenutno realiziramo i pripremamo za budućnost poput suradnje s BMW-om, u sklopu koje ćemo razvijati baterijske sustave za buduće BMW modele, te partnerstva s Ceerom, prvim brendom električnih vozila iz Saudijske Arabije. Novi Rimac Kampus omogućuje nam primjenu naprednih tehnoloških rješenja u proizvodnji i razvoju, što takvi projekti i zahtijevaju. Rimac Kampus je globalno sjedište tvrtki Bugatti Rimac i Rimac Technology te jedan od najvećih razvojno-istraživačkih i proizvodnih kompleksa u ovom dijelu Europe, ne samo u automobilskoj industriji. U 2025. godinu imamo u najavi nove uzbudljive projekte kojim ćemo nastaviti redefinirati industriju hiperautomobila – istaknuli su iz Rimac Automobila.

U potrazi za dovršenim investicijama oslonili smo se na Internet, najveći javno dostupan izvor podataka. Potražili smo i uključili i javna ulaganja kojih je lani bilo mnogo, zbog postupka obnove od potresa financirane iz europskih sredstava. U privatnom sektoru tragali smo za prvenstveno za proizvodnim investicijama, ali nismo zanemarili i one druge vrste. Grubo rečeno, potraga je bila usmjerena prema čeliku, betonu i staklu, koji u svom volumenu već i opažanjem govore o značaju pojedinog ulaganja. Glavna značajka analiziranih podataka je da su javne investicije i dalje snažno zastupljene, što zbog obnove od potresa, što zbog ulaganja u prometnu i zdravstvenu infrastrukturu, iako se većina ulagačkih aktivnosti odvija u privatnom sektoru.

Unatoč značajnim ulaganjima, što se tiče investicijske klime u Hrvatskoj, ocjena ovisi o iskustvu onog s kim razgovarate. Rezignacija vlada kod onih koji su imali problema s administracijom, a optimisti su oni koji su ih izbjegli.

- Investitorska klima u Hrvatskoj bilježi napredak zahvaljujući korištenju EU fondova, poreznim olakšicama, infrastrukturnim projektima te jačanju IT sektora, što čini zemlju privlačnom za strane ulagače. Veliki prostor za poboljšanja vidimo u pojednostavljenju administrativnih i birokratskih prepreka, uvođenju dodatnih poticaja za strateške djelatnosti te intenzivniju podršku start-upovima koji su prepoznati na domaćoj i međunarodnoj sceni. Posebnu priliku vidimo u unapređenju zdravstvenog sustava kroz privlačenje privatnih investicija, što bi omogućilo kvalitetniju zdravstvenu skrb i povećalo interes ulagača. Također, nastavak ulaganja u prometnu i energetsku infrastrukturu, kao i digitalizaciju, ključan je za održavanje konkurentnosti i privlačenje dodatnih ulaganja u Hrvatsku – rekla nam je Tatjana Kujundžić, ravnateljica poliklinike Croatia Osiguranja, otvorene ove godine u Splitu i vrijedne 5 milijuna eura.

Stajalište da se klima poboljšava dijeli i Božidar Kadoić, direktor Intra Lightinga koji je ove godine otvorio 5,25 milijuna eura vrijednu tvornicu rasvjetnih tijela u Čazmi. Kadoić vjeruje da će nadležna tijela omogućiti još povoljnije poticajne mjere za sve investitore donošenjem i provođenjem mjera administrativnog rasterećenja, Nacionalnog plana za poticanje ulaganja, Nacionalnog plana industrijskog razvoja i poduzetništva te novog zakona o poticanju ulaganja.

S druge strane, direktor Iverpana Mladen Jambrović ne vjeruje da će se ozračje bitnije popraviti. Njihovo je iskustvo da na povratne informacije po prijavama za određene državne potpore čekaju na odgovore i više od godinu dana. Ni direktor Jadroagenta Mario Štifanić nije optimist oko poboljšanja investicijske klime.

– Primjerice, Zakon o poticanju ulaganja  koji je svojim ciljevima poticanja ulaganja i atraktivnim sustavom potpora dao kvalitetan doprinos poduzetničkim ulaganjima, nažalost je isključio sektor prijevoza i skladištenja iz regionalnih državnih potpora. Ovo je osobito demotivirajuće ako uzmemo u obzir značenje sektora prometa u ukupnom BDP  Republike Hrvatske  te povoljan zemljopisno-prometni položaj naše države koji omogućuje daljnje razvijanje prometnih djelatnosti kao važnog čimbenika razvoja gospodarstva – ocijenio je Štifanić.

Osnivač Westgate towera, investitora u Dalmatia tower u Splitu, Josip Komar generalno je pohvalio investicijsku klimu, ali je dodao da na lokalnim razinama često dolazi do kolizija između lokalnog i nacionalnog zakonodavstva, zbog čega investitori silom prilika ulaze u sfere koje usporavaju njihove projekte. To osobito proizvodi nesigurnost kod stranih ulagača.

Cijelu temu s drugim iskustvima i preporukama pročitajte u novom tiskanom i digitalnom izdanju Lidera.

Članak je dostupan u tiskanom 
i digitalnom izdanju Lidera
31. siječanj 2025 19:55