
Naknada za upravljanje kreće se između 10 i 15 posto mjesečne najamnine, a za veće portfelje je niža od 10 posto
Posljednjih godina na tržištu su se pojavile brojne tvrtke koje pružaju usluge upravljanja nekretninama namijenjenim za kratkoročni, turistički najam, no upravljanje dugoročnim najmom nije bilo toliko uobičajeno. No, zbog rastuće potražnje za takvom uslugom i na poticaj svojih klijenata, agencija Opereta odlučila je nedavno u svoju ponudu uvrsitit i uslugu upravljanja stanovima i poslovnim prostorima za dugoročni najam.
Usluga je trenutno dostupna u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, a uključuje pronalazak najmoprimaca, sklapanje ugovora, komunikaciju, naplatu najamnine i režijskih troškova, periodičnu kontrolu stanja nekretnine, organizaciju održavanja te izradu redovitih izvještaja.
- Našim klijentima osiguravamo potpunu podršku u upravljanju najmom nekretnina, preuzimajući sve obaveze kako bi vlasnici mogli biti bezbrižni, a sigurni. Brinemo se za svaki segment – od pronalaska pouzdanih najmoprimaca, komunikacije s njima, naplate najamnine i režija, do kontrole stanja same nekretnine. Pomažemo u sastavljanju ugovora, savjetujemo o važnim detaljima koji dodatno štite vlasnika, preveniramo probleme te periodično obilazimo nekretnine. Redovito koordiniramo održavanje, vodimo brigu o popravcima i hitnim intervencijama, a sve aktivnosti jasno prikazujemo kroz redovna izvješća - objasnio je Matej Samardžić, operativni menadžer u Opereti, dodajući kako model suradnje prilagođavaju individualnim potrebama svakog klijenta.
Naknada za upravljanje kreće se između 10 i 15 posto mjesečne najamnine, a za veće portfelje je niža od 10 posto.
Iz Operete ističu kako u posljednje vrijeme primjećuju blagi porast broja stanova koji se nude za dugoročni najam. U najvećem broju slučajeva riječ je o nekretninama koje su dosad bile prazne, a koje vlasnici sada žele staviti u funkciju.
Ove godine primjećujemo porast potražnje za upravljanje kao i veći broj stanova koji se nude za dugoročni najam. Ne radi se o ogromnom skoku, već o postepenom povećanju broja nekretnina. Za sada se većinom radi o stanovima koji su do sada bili prazni, bez korisnika, a koje vlasnici žele staviti u funkciju. Još uvijek nismo primjetili veliki prijelaz nekretnina iz dnevnog najma u dugoročni, ali pomaka ipak ima - naveo je Samardžić.
Razvoj ovakvih usluga mogao bi doprinijeti većoj profesionalizaciji tržišta dugoročnog najma, koje je u Hrvatskoj dugo bilo obilježeno individualnim pristupom i pravnom nesigurnošću. Ovo potonje bi se, prema najavama ministra graditeljstva Branka Bačića, trebalo bolje urediti novim Zakon o najmu, koji se očekuje do kraja godine, a koji bi trebao jamčiti veću pravnu sigurnost i najmoprimcima, i najmodavcima.