Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Pad na burzama zbog sporog rasta kineskog gospodarstva

17. Srpanj 2023.
foto Shutterstock

Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica pale, nakon snažnog rasta prošloga tjedna, jer je ulagače razočarao sporiji nego što se očekivalo rast kineskog gospodarstva.

MSCI indeks azijsko-pacifičke regije bio je oko 7,00 sati u minusu 0,3 posto, nakon što je prošloga tjedna skočio 5,6 posto. Pritom su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji i Šangaju pale između 0,1 i 1,2 posto. U Japanu se zbog praznika ne radi, dok je burza u Hong Kongu zatvorena zbog opasnosti od uragana.

Nakon snažnog rasta tržišta prošloga tjedna, ulagače je jutros razočarao podatak prema kojemu je kineski bruto domaći proizvod (BDP) u drugom tromjesečju porastao 6,3 posto na godišnjoj razini, manje od 7,3 posto, koliko su analitičari očekivali u anketi Reutersa. Iz kineskog statističkog ureda poručili su da vjeruju da će BDP u ovoj godini porasti kao što vlasti očekuju, oko 5 posto, ali da predstoji izazovno razdoblje.

Objavljeno je, također, da je u lipnju industrijska proizvodnja porasla 4,4 posto na godišnjoj razini, iznad očekivanja, dok je rast prometa u trgovini na malo podbacio, 3,1 posto.

- Svi ti podaci sugeriraju da je posto-covid oporavak usporio. Zabrinjava i to što je nezaposlenost među mladima dosegnula rekordne razine - kaže Carol Kong, ekonomistica u tvrtki CBA.

Tečaj eura prema dolaru skočio na najviše razine u 16 mjeseci

Također, na svjetskim je tržištima tečaj eura prema dolaru prošloga tjedna skočio više od dva posto, na najviše razine u 16 mjeseci, jer inflacija u SAD-u popušta, pa ulagači očekuju da će američki Fed uskoro završiti ciklus povećanja kamata.

Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, potonuo je prošloga tjedna 2,3 posto, na 99,96 bodova, blizu najniže razine u 15 mjeseci. Pritom je tečaj dolara prema europskoj valuti skliznuo 2,4 posto, pa je cijena eura dosegnula 1,1227 dolara, a u jednom trenutku i 1,1245 dolara, najvišu razinu u 16 mjeseci.

Cijena dolara pala je i prema japanskoj valuti, za 2,4 posto, na 138,80 jena. Dolar se našao pod pritiskom nakon niza podataka koji pokazuju da inflacija u SAD-u popušta.

Među ostalim, prošloga je tjedna objavljeno da su potrošačke cijene u lipnju porasle 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjoj razini porasle 3 posto, najmanje od početka 2021. godine. Objavljeno je i da su proizvođačke cijene u lipnju porasle samo 0,1 posto na godišnjoj razini, što je njihov najblaži rast još od polovice 2020. godine.

Sve su to bolji podaci nego što su analitičari očekivali, pa su učvrstili uvjerenje ulagača da će američka središnja banka uskoro završiti ciklus povećanja kamatnih stopa, koji traje već više od godinu dana.

Na sjednici u lipnju čelnici Feda ostavili su kamate nepromijenjene dok se ne vidi kako će dosadašnje zaoštravanje monetarne politike utjecati na gospodarstvo i inflaciju. Nekoliko dužnosnika Feda poručilo je da će trebati dodatno povećati kamate kako bi se suzbila inflacija, ali i da se bliži kraj ciklusu podizanja kamata.

Na tržištu novca procjenjuje se da postoji više od 90 posto izgleda da će Fed na sjednici ovoga mjeseca dodatno povećati kamate za 0,25 postotnih bodova. No, većina analitičara smatra i da će to biti posljednje povećanje u ovoj godini. Zbog svega toga, dolarov indeks zabilježio je prošloga tjedna najveći tjedni pad u ovoj godini.

S druge strane, euro je snažno ojačao jer se očekuje da će se smanjiti razlika između kamatnih stopa u SAD-u i eurozoni.

Naime, analitičari smatraju da će Europska središnja banka, za razliku od Feda, nastaviti s povećanjem kamata jer se inflacija u eurozoni, premda popušta, i dalje kreće na visokim razinama.

10. svibanj 2025 18:59