Tvrtke i tržišta
StoryEditor

PwC istraživanje: Investitori odbacuju dilemu između ulaganja u radnike i umjetnu inteligenciju

05. Prosinac 2024.
foto Shutterstock

Prema objavljenom PwC-ovom Globalnom istraživanju o stajalištima investitora za 2024. godinu, poduzeća su pod pritiskom da ulaganja u umjetnu inteligenciju pretvore u konkretne rezultate. Prema mišljenju 73  investitora,  poduzeća bi trebala povećati opseg primjene rješenja temeljenih na umjetnoj inteligenciji. Većina investitora (66 posto) smatra da će poduzeća u koja ulažu povećati produktivnost zahvaljujući umjetnoj inteligenciji u sljedećih 12 mjeseci, dok 63 posto očekuje povećanje prihoda, a 62 posto predviđa povećanje profitabilnosti.

Istraživanje, koje obuhvaća stajališta 345 investitora i analitičara u 24 zemlje i teritorija, otkriva da investitori tehnološke promjene vide kao najznačajniji pokretač promjena za poduzeća u koja ulažu (71 posto), a slijede ih vladini propisi (64 posto), promjene u preferencijama kupaca (61 posto) i nestabilnost opskrbnog lanca (60 posto).

Investitori također ne smatraju da moraju birati između umjetne inteligencije i radnika. Naime, 74 posto ispitanika potiče poduzeća u koja ulažu da ulože u usavršavanje svojih zaposlenika. Uz to, 32 posto očekuje da će umjetna inteligencija dovesti do povećanja broja zaposlenih za pet posto ili više, dok gotovo isto udio (31 posto) predviđa samo male ili nikakve promjene u broju zaposlenih.

- Investitori očekuju stvarne rezultate od generativne umjetne inteligencije tijekom sljedeće godine i jasno im je da će za to biti potrebno ulagati u ljude i njihovo usavršavanje, kao i u tehnologiju. Poduzeća mogu očekivati detaljnu analizu svojih aktivnosti usmjerenih na povećanje produktivnosti uz pomoć umjetne inteligencije, ali i podršku pristupu koji se ne ograničava samo na tehnologiju, već transformira način poslovanja organizacija – izjavio je Wes Bricker, globalni voditelj usluga revizije i računovodstvenog savjetovanja iz PwC-a SAD.

Investitori su optimistični u pogledu globalnog gospodarskog rasta

Istraživanje pokazuje da investitori imaju umjereno pozitivan stav prema  globalnom gospodarstvu - polovica (51 posto) očekuje rast gospodarstva u sljedećih 12 mjeseci. Istovremeno, zabrinutost oko makroekonomskih i inflacijskih čimbenika značajno je opala u odnosu na najviše razine iz 2022. godine (sa 62 posto na 34 posto u 2024. godini za makroekonomske čimbenike te sa 67 posto na 31 posto za inflaciju). Ujedno, investitore najviše zabrinjavaju kibernetički rizici (36 posto) i geopolitički sukobi (36 posto), pri čemu su u posljednje dvije godine ti postoci ostali uglavnom nepromijenjeni, ali su blago porasli u odnosu na 2023.

S obzirom na važnost tih rizika za investitore, gotovo devet od deset (86 posto) smatra da je sposobnost poduzeća da se nosi s krizom važan čimbenik koji utječe na njihovo donošenje odluka o ulaganjima. Nadalje, 60 posto investitora smatra da je vrlo ili iznimno važno da poduzeća preispitaju svoje poslovne modele kako bi se bolje prilagodila nestabilnosti opskrbnog lanca, a 68 posto kaže da bi trebali povećati svoja ulaganja kako bi smanjili rizik.

Investitori promatraju aktivnosti koje se poduzimaju kao odgovor na utjecaj klimatskih promjena

Investitori i dalje daju prioritet aktivnostima usmjerenima na utjecaj klimatskih promjena. Prema mišljenju 30 posto ispitanika, poduzeća u koja ulažu bit će jako ili izrazito izložena prijetnjama izazvanima klimatskim promjenama u sljedećih 12 mjeseci, što predstavlja porast od osam postotnih bodova u odnosu na 2022. godinu, iako je to dva boda nego u 2023. godini.

75 posto ispitanika izjavilo je da bi u određenoj mjeri ili značajno povećali svoja ulaganja u poduzeća koja poduzimaju niz aktivnosti povezanih s klimatskim izazovima, a najveću bi podršku dali inicijativama usmjerenima na izgradnju održivih opskrbnih lanaca kroz suradnju s dobavljačima i zajednicama (80 posto). Kod procjene planova poduzeća za postizanje nulte neto stope emisija, investitori ističu važnost upravljanja (72 posto) i povezanih kapitalnih ili operativnih izdataka (68 posto). Osim toga, 71 posto smatra da bi poduzeća trebala uključiti pitanja ESG-a i održivosti izravno u svoje korporativne strategije, a sličan postotak zabilježen je i 2023. godine. 

Iako postoje izazovi, 44 posto ispitanika smatra da korporativno izvještavanje o održivosti poduzeća u velikoj ili vrlo velikoj mjeri sadrži nepotkrijepljene tvrdnje, ukazujući na neznatne promjene u protekle dvije godine. Nije iznenađujuće da 73 posto zahtijeva razinu detalja u izvješćima s izražavanjem uvjerenja o informacijama o održivosti koja je usporediva s onom u financijskim revizijama.    

- Investitori sve više prepoznaju važnost integriranja održivosti u poslovne strategije, posebno u kontekstu klimatskih promjena i postizanja ciljeva nulte neto stope emisija. Naše istraživanje pokazuje da investitori očekuju od poduzeća ne samo ulaganje u umjetnu inteligenciju i razvoj zaposlenika, već i konkretne akcije usmjerene na smanjenje emisija ugljika. Implementacija CSRD-a dodatno naglašava potrebu za transparentnim i pouzdanim izvještavanjem o održivosti, što će biti ključno za izgradnju povjerenja i dugoročnog uspjeha - rekao je Slaven Kartelo,  partner u Odjelu revizije i računovodstvenog savjetovanja PwC-a Hrvatska.

Investitore zanima više od samih financijskih izvještaja

Investitori veliku važnost pridaju širokom rasponu podataka osim samih financijskih informacija, posebno u vezi s korporativnim upravljanjem (40 posto) i inovacijama (37 posto). Većina investitora također navodi da se oslanja na više izvora informacija, uključujući njima namijenjene komunikacijske materijale (61 posto) i izravan dijalog s poduzećem (57 posto). Značajno manji postotak investitora (55 posto) nego 2023. godine (66 posto) izjavljuje da se u velikoj ili vrlo velikoj mjeri oslanja na financijske izvještaje i objave u bilješkama. S obzirom na to da investitori sve više traže kvalitativne podatke, umjetna inteligencija pruža značajne mogućnosti za analizu informacija koje poduzeća objavljuju. Gotovo dvije trećine (62 posto) ispitanika smatra da je umjetna inteligencija značajno ili umjereno unaprijedila njihove mogućnosti provođenja takvih analiza.

- Pouzdane informacije predstavljaju temelj tržišta kapitala, no današnji neprestani protok podataka može biti i blagoslov i prokletstvo. Od poslovnih lidera očekuje se da investitorima prenesu ključne informacije za njihovo poslovanje, povećavajući transparentnost i dosljednost kako bi izgradili povjerenje kroz jasnu komunikaciju. Budući da umjetna inteligencija olakšava analizu kvalitativnih i kvantitativnih podataka, čelnicima poduzeća nužno je osigurati dosljednu i učinkovitu komunikaciju - rekao je Kazi Islam, globalni voditelj za revizijsku strategiju i rast iz PwC-a SAD.

10. prosinac 2024 16:31