Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Recept Corbel: Od poreznog duga do novog vlasnika, otpisa i stečaja

14. Svibanj 2025.
Između blokade računa i pokretanja stečajnog postupka Corbel je dobio novog vlasnika i direktora s adresom izvan EU - u Srbiji

Zaključen je skraćeni stečajni postupak nad zagrebačkim Corbelom, koji se briše iz Sudskog registra. Ta građevinska tvrtka nije podnijela financijski izvještaj za 2024., a 2023. je prijavila solidne rezultate poslovanja. Ostvarila je sedam milijuna eura prihoda, iskazala 34 tisuća eura dobiti i imala gotovo stotinjak zaposlenih. Fina je prijavila blokadu računa od oko 80 tisuća eura, mahom poreznih dugova. Račun je trajno bio u blokadi od 22. siječnja 2024., a tvrtku je pet mjeseci poslije od Suzane Bačoke vlasnički i upravljački preuzeo Boban Lekić, čija je prijavljena adresa u Mladenovcu (Srbija). Njemu je to, prema Sudskom registru, prvi i jedini angažman u Hrvatskoj.

Kako stoji u obrazloženju sudskog rješenja, ‘zastupnik po zakonu dužnika je dostavio sudu pisano očitovanje o financijsko-gospodarskom stanju dužnika, u kojem je naveo da dužnik nije vlasnik nekretnina niti pokretnina te da dužnik nema nikakve imovine. Naveo je da dužnik ima određena potraživanja prema trećim osobama, koja su nenaplativa te da više nema zaposlenika. Podneskom je predložio sudu da donese rješenje o otvaranju i zaključenju stečajnog postupka, iz razloga što dužnik nema imovine dovoljne niti za namirenje troškova otvaranja stečajnog postupka‘, stoji u sudskom obrazloženju.

Tako se Corbel pridružuje mnogim dužnicima čije je porezne dugove država morala otpisati. Doduše, Porezna uprava hvali se da je porezne obveze od 2018. do 2024. naplaćivala s efikasnošću od efikasnošću od 8,4 posto. Međutim, preostalih 1,6 posto znači otpis od 2,3 milijarde eura.

Porezna uprava navodi da je tijekom 2024. godine poduzela ukupno 494.650 mjere s ciljem naplate poreznog dugovanja. Od toga se na mjere naplate i ovrhe koje provodi sama u upravnom postupku odnosi ukupno 491.899 mjera kojima je obuhvaćeno ukupno dugovanje od 2,1 milijardi eura te je u ovim postupcima ukupno naplaćeno 1,2 milijarde eura.

Na aktualnoj listi poreznih dužnika objavljenoj 31. listopada 2024. bilo je 1425 tvrtki koje su dugovale ukupno 558 milijuna eura. Dobar dio tih dugova nikad neće biti naplaćen. Nitko ne zna koliko je među tim ‘lošim dugovima‘ tvrtki koje su prije stečaja dobile novog vlasnika i direktora s adresom u državama izvan EU.

14. svibanj 2025 13:13