
Revolut procijenjen na 65 milijardi dolara, planira novi kapital

Britanska fintech kompanija planira prikupiti milijardu dolara kapitala kojim će financirati svoju globalnu ekspanziju
Revolut je trenutačno u pregovorima o prikupljanju nove runde financiranja te je, prema pisanju Financial Timesa, procijenjen na 65 milijardi dolara. Sada ta fintech kompanija sa sjedištem u Velikoj Britaniji želi prikupiti još milijardu dolara kapitala.
Rundu prikupljanja navodno će predvoditi američka investicijska tvrtka Greenoaks, no detalji još uvijek nisu objavljeni. U pregovorima o sudjelovanju u novoj rundi financiranja je i, prema Financial Timesu, državna investicijska tvrtka iz Abu Dhabija Mubadala koja je prvi put uložila u Revolut prošle godine.
Revolut su prethodno podržale tvrtke rizičnog kapitala, uključujući Index i Balderton. Balderton je među tvrtkama koje bi mogle prodati dio svog udjela u Revolutu u najnovijem prikupljanju sredstava, rekla su dva izvora za američke medije.
Novi prikupljeni kapital Revolut želi koristiti za globalno širenje. Naime, Revolut želi prodrijeti na unosno američko tržište, nadajući se da će njegova jednostavna aplikacija privući korisnike.
Podsjetimo, tvrtka je dobila britansku bankarsku licencu 2024. godine, nakon trogodišnje borbe s regulatorima. Dugotrajan proces uslijedio je nakon što su Revolutovi revizori, BDO, upozorili da nisu u mogućnosti u potpunosti provjeriti financijske rezultate grupe za 2021. godinu.
No, licenca za Ujedinjeno Kraljevstvo dobivena od Uprave za prudencijalnu regulaciju Banke Engleske smatrana je glasom povjerenja u Revolut i povećala je vjerojatnost odobrenja u drugim ključnim jurisdikcijama, uključujući SAD. Unatoč odobrenju, Revolut još uvijek nije dobio licencu od britanskih regulatora koja bi mu omogućila pružanje određenih kreditnih usluga.
Pola milijuna Hrvata na Revolutu
Vrijedi napomenuti da gotovo pola milijuna Hrvata koristi Revolut, a tvrtka je od travnja ove godine uvela određene izmjene u naknadama, no bez izravnog poskupljenja. Iako su cijene usluga ostale iste, promijenili su se uvjeti za besplatno podizanje gotovine na bankomatima i konverziju valuta vikendom, koja se računa od petka u 17 sati do nedjelje u 18 sati.
Prema novim pravilima, korisnici standardnog paketa neće vidjeti nikakve promjene – i dalje mogu bez naknade podizati do 230 eura mjesečno ili podignuti gotovinu najviše pet puta, nakon čega se primjenjuje naknada od dva posto podignutog iznosa, s minimalno jednim eurom po transakciji. Također, pri zamjeni valuta vikendom nastavlja se naplaćivati dodatna naknada od jedan posto.
S druge strane, korisnici premium paketa dobili su nešto povoljnije uvjete. Njima se, kao i korisnicima metal i ultra paketa, ukinuo jedan posto naknade za konverziju valuta vikendom, dok se korisnicima plus paketa ta naknada smanjila na 0,5 posto.
Premium korisnicima povećao se i limit za besplatno podizanje gotovine na bankomatima – s prijašnjih 350 na 440 eura mjesečno. Nakon tog iznosa i njima se, kao i korisnicima standard i plus paketa, naplaćuje naknada od dva posto iznosa podizanja, s minimalno jednim eurom po transakciji. Za korisnike metal paketa taj limit ostaje na 870 eura, a ultra paketa 2000 eura.
Navedene promjene, dakle, ne donose drastične razlike, no korisnici premium i plus paketa sada će moći uštedjeti na konverziji valuta, dok će premium korisnici imati i veći besplatni limit za podizanje gotovine. Za ostale korisnike svi iznosi naknada i uvjeti ostaju isti.
Druge naknade na Revolutu za korisnike u Hrvatskoj zasad ostaju nepromijenjene. Iz Revoluta su za Lider potvrdili da tijekom 2025. planiraju lansirati nove proizvode za hrvatsko tržište, ali trenutno ne mogu otkriti više detalja.
Naime, Revolut posljednjih godina bilježi značajan rast na hrvatskom tržištu, a osim za novčane transakcije, Hrvati sve češće Revolut koriste i za ulaganja. Raste i broj poslovnih klijenata, odnosno hrvatskih tvrtki koje aktivno koriste Revolut.