
Siniša Đuranović (HT): Poticajno bi bilo unaprjeđenje regulatornog okvira

Siniša Đuranović, član Uprave Hrvatskog Telekoma
Unatoč inflaciji i porezima, velike hrvatske tvrtke bilježe rast, ulažu i šire se, ali dijele slične poslovne izazove
Hrvatski Telekom je, kao najveći privatni investitor u digitalizaciju Hrvatske, usmjeren na daljnja ulaganja u inovacije, izgradnju snažne i moderne infrastrukture, pružanje vrhunskog korisničkog iskustva te doprinos održivom gospodarskom i društvenom razvoju Hrvatske.
U 2024. smo investirali 242,9 milijuna eura, a u prvom kvartalu ove godine uložili smo 60,1 milijun eura, što je rast od 52,8 posto na godišnjoj razini, te naglašava našu posvećenost stvaranju platforme za digitalizaciju zemlje. Naše strateške inicijative i dobri financijski rezultati pozicioniraju kompaniju za daljnji rast i stvaranje vrijednosti za dioničare i društvo.
Kontinuirano širimo najveću FTTH mrežu u Hrvatskoj, a uz vlastita i na tržištu svake godine daleko najveća ulaganja, širokopojasni pristup omogućavamo i kroz EU fondove i u područjima u kojima ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja. Prvi smo u Hrvatskoj u potpunosti ugasili 3G mrežu, što predstavlja važnu prekretnicu u razvoju naše mobilne mreže.
Ulažemo i u inovativna rješenja u dijelu digitalizacije i primjene umjetne inteligencije (AI) koju smo već integrirali u brojna područja s ciljem optimizacije poslovanja i unaprjeđenja korisničkog iskustva, a kroz brojne aktivnosti AI činimo dostupnim i za cijelo društvo. Najbolji recentan primjer je naša suradnja s jednom od najmodernijih svjetskih AI kompanija – Perplexity AI.
U segmentu inovacija, prepoznati smo i u projektima poput implementacije privatne 5G mreže na kontejnerskom terminalu Rijeka Gateway, a planovi za razvoj sličnih rješenja na hrvatskim aerodromima pokazuju da HT ne prati trendove, već ih postavlja.
Održivost je sastavni dio razvojne strategije HT-a te integriramo i sustavno provodimo sve tri dimenzije ESG-a u svom poslovanju kao i kod donošenja strateških odluka.
Ulaganjima, izgradnjom krucijalne ICT infrastrukture i ostvarivanjem vlastitih ambicioznih ESG ciljeva omogućujemo cijelom ekosustavu da posluje i živi održivije. To smatramo svojim ključnim doprinosom.
Jedan od pozitivnih pomaka je deregulacija optičkih mreža velikih brzina na konkurentnim područjima, koja omogućuje jednake tržišne uvjete svim sudionicima na tržištu. Napravljen je napredak u razvoju fiksnih digitalnih infrastruktura, posebno izgradnjom optičke mreže, no definitivno trebamo težiti višim ciljevima i EU prosjecima.
Za društvo i ubrzavanje nacionalne digitalizacije poticajan impuls bilo bi unaprjeđenje regulatornog okvira u dijelu prostornog planiranja i izgradnje, donošenje pravnog okvira za legalizaciju postojeće infrastrukture, olakšavanje ulaganja i dodatna utilizacija mreža vrlo visokih kapaciteta (VHCN) mreža kroz poticanje korištenje optičkih mreža uvođenjem mjere besplatnih vouchera za građane, kao i rješavanje problematike prava puta koja značajno opterećuje naša ulaganja u digitalnu infrastrukturu.
Potreban nam je novi pravni okvir koji će uspostaviti efikasan sustav za borbu protiv piratstva te svi zajedno moramo raditi više na edukaciji građana o štetnosti i nezakonitosti korištenja piratskog sadržaja online. Kada govorimo o AI-ju, smatramo da je potrebno povećati napore u cilju uspostave tzv. sandboxova za poticanje inovacija u AI području.