Da je ruska invazija na Ukrajinu poremetila ionako uzdrmano tržište sirovina, to već svi znaju, a listi se odnedavno pridružilo i suncokretovo ulje. Naime, više od polovice ukupnog svjetskog izvoza suncokretova ulja otpada na Ukrajinu, a od početka rata u Ukrajini njegova je cijena povećana za 1000 posto odnosno za čak 10 puta! Očito se svi boje kakav će biti ishod sjetve u zemlji u kojoj ratne strahote ne prestaju.
Korištenje tog ulja vrlo je uobičajeno u prehrambenoj industriji, a koristi se u proizvodnji čipsa pa sve do proizvodnje najobičnijih keksića. Doslovno na tisuće artikala, uključujući gotova jela, pa čak i papir za zamatanje koriste u proizvodnim procesima suncokretovo ulje, a alternativa, palmino ulje, slaba je utjeha obzirom da su se brojni proizvođači obvezali izbaciti ga iz uporabe zbog krčenja šuma.
Druga je alternativa ulje uljane repice, ali i njegova cijena posljedično raste. Sojino se također dosad rjeđe koristilo, jer je uglavnom riječ o ulju iz GMO soje. A sve navedeno, što nikako nije zanemarivo, šteti i okolišu, što se sada možda čini jeftinom cijenom.
Prehrambeno-proizvodne kompanije su već sad u velikim problemima i upozoravaju na nova poskupljenja. Potrošači će biti ti koji će morati podnijeti trošak ulja, pa makar i samo promjene te sirovine u proizvodnji koja će se morati evidentirati na etikatama. Dugoročno sve to, procijenjuju analitičari, vodi i ka neizbježnim nestašicama, ma koliko se takve procjene činile iz današnje perspektive fatalističkima.
A analitičari procjenjuju kako će prave nestašice ulja krenuti tek na ljeto, kada se bude vidjelo kako će preostali ukrajinski poljoprivrednici, koji su na slobodnim teritorijima te zemlje upravo suncokret i zasadili, izaći na kraj sa sjetvom i izvozom usjeva.
Ukrajinski poljoprivrednici unatoč svemu nastavljaju s proljetnom sadnjom, ali će se vjerojatno i sami suočiti s brojnim izazovima jer se bore s nedostatkom radnika, goriva i gnojiva. Osim toga, Rusija je blokirala ukrajinske luke, prekinuvši tradicionalni izvozni put.