
Svjetska tržišta: Wall Street dosegnuo nove rekordne razine

Novi rekordi zahvaljuju se izvješću, prema kojemu je u lipnju u SAD-u otvoreno 147 tisuća radnih mjesta, 33 posto više od očekivanja
Na Wall Streetu su u četvrtak S&P 500 i Nasdaq indeks dosegnuli nove rekordne razine, zahvaljujući iznenađujuće snažnom izvješću o zapošljavanju u SAD-u, što ukazuje na stabilan rast gospodarstva.
Dow Jones ojačao je 0,77 posto, na 44.828 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,83 posto, na 6.279 bodova, a Nasdaq indeks 1,02 posto, na 20.601 bod. Novi rekordi S&P 500 i Nasdaq indeksa zahvaljuju se izvješću, prema kojemu je u lipnju u SAD-u otvoreno 147 tisuća novih radnih mjesta, 33 posto više nego su očekivali ekonomisti. Pritom je stopa nezaposlenosti pala na 4,1 posto.
Ti podaci ukazuju na stabilan rast gospodarstva, što je dobra vijest. S druge strane, pokazuje se da je u pravu predsjednik američke središnje banke Jerome Powell koji tvrdi da ne treba žuriti sa smanjenjem kamata jer je gospodarstvo u dobroj formi, dok bi inflacija zbog povećanja carina mogla porasti.
Zbog toga su splasnula očekivanja da će Fed ove godine oštrije smanjiti kamatne stope, kako to traži predsjednik SAD-a Donald Trump, a što je posljednjih tjedana podržavalo rast cijena dionica.
- Svjedočimo pravom valu iracionalnog oduševljenja, burza je zaista optimistična. Ali za to postoji određena osnova. Mislim da postoji određena razina olakšanja jer izvješće o zaposlenosti nije bilo tako slabo kao što je moglo biti - kaže Kristina Hooper iz Man Groupau.
Nakon što su se tržišta zatvorila, republikanci u Zastupničkom domu prihvatili su zakon o smanjenju poreza i javnoj potrošnji, koji Trump naziva 'Velikim, lijepim zakonom'.
Taj zakon će uvećati javni dug SAD-a za 3.400 milijardi dolara idućih godina, procijenio je nestranački Kongresni ured za proračun, a također će milijunima Amerikanaca uskratiti zdravstveno osiguranje. Veliko smanjenje poreza i povećana državna potrošnja mogu potaknuti potražnju, no to ujedno može pojačati inflacijske pritiske.
-Neki podaci, poput izvješća o zaposlenosti, pozitivni su i šarmantni. Ali ako se samo malo odmaknemo od slike, ona nije tako sjajna - kaže Alex Morris iz tvrtke F/m Investments.
Cijena dionice najvećeg svjetskog proizvođača čipova Nvidije porasla je jučer 1,3 posto, pa je tržišna vrijednost te kompanije dosegnula 3.890 milijardi dolara. Veću tržišnu kapitalizaciju dosad je imao samo Apple krajem prošle godine, no od tada je tržišna vrijednost tog proizvođača iPhonea pala. Obujam trgovanja bio je jučer slab jer je trgovanje bilo skraćeno uoči Dana nezavisnosti u petak. Na tjednoj razini S&P 500 porastao je 1,7 posto, Nasdaq za 1,6, a Dow Jones za 2,3 posto.
Europske burze u rastu, azijske u padu
Na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,55 posto, na 8.823 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,61 posto, na 23.934 boda, a pariški CAC 0,21 posto, na 7.754 boda.
Na azijskim su burzama u petak cijene dionica pale jer su ulagači oprezni, s obzirom da se približava 9. srpanj, rok do kojeg Washington želi postići dogovor s trgovinskim partnerima ili će povećati carine.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u minusu 0,3 posto. Pritom su cijene dionica u Australiji, Japanu, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 1,5 posto, U Šangaju su, pak, porasle 0,4 posto.
Azijski ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama jer se približava 9. srpanj, rok do kojeg Washington želi postići dogovor s trgovinskim partnerima ili će povećati carine. Dosad je Bijela kuća objavila da je postigla dogovor o trgovini samo s Vijetnamom, kao i okvirne sporazume s Kinom i Velikom Britanijom.
Predsjednik SAD-a Donald Trump kazao je i da bi uskoro mogao biti postignut dogovor s Indijom, ali vjerojatno ne do 9. srpnja. Ulagači su nesigurni jer Trump jedan dan kaže da bi mogao pomaknuti taj rok, a već drugi da nema odstupanja od rokova. Uz to, poručio je da će početi slati pisma partnerima s novim carinama.
Donedavno se smatralo da bi SAD mogao brzo postići dogovor s Japanom i Južnom Korejom, no čini se da ti pregovori ipak ne idu tako glatko kako se očekivalo.
- Sada samo čekamo 9. srpnja. Ulagači nisu optimistični, posebice ne po pitanju pregovora s Japanom i Južnom Korejom, stoga su cijene dionica pale - objašnjava Tony Sycamore, analitičar u tvrtki IG.