Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Svjetske burze oštro pale, središnje banke i dalje podižu kamate

18. Prosinac 2022.
Jerome Powell

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale, drugi tjedan zaredom, jer središnje banke zapadnih zemalja i dalje podižu kamatne stope kako bi suzbile inflaciju, što bi moglo izazvati recesiju.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna skliznuo 1,7 posto, na 32.920 bodova, dok je S&P 500 pao 2,1 posto, na 3.852 boda, a Nasdaq indeks 2,7 posto, na 10.705 bodova. Oštar pad tih indeksa drugi tjedan zaredom posljedica je i dalje čvrstog stava Feda u vezi suzbijanja inflacije.

Na posljednjoj sjednici u ovoj godini Fed je, doduše, usporio tempo povećanja kamata, no procjene čelnika središnje banke pokazuju da će kamate biti povećane na više razine nego što se očekivalo i da će se na tim razinama zadržati dulje nego što se očekivalo.

Čelnici središnje banke, naime, procjenjuju da će konačna kamatna stopa, na kojoj će se zaustaviti ciklus povećanja kamata, dosegnuti 5,1 posto, dok su u rujnu očekivali 4,6 posto. To znači da će Fed i u idućoj godini povećavati kamate, ukupno za 0,75 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5,25 posto.

Nakon povećanja za 0,50 postotnih bodova u srijedu, ključne kamate kreću se u rasponu od 4,25 do 4,50 posto, što je njihova najviša razina u posljednjih 15 godina.

Početkom prošloga tjedna cijene su dionica rasle jer su se ulagači nadali da će ciklus povećanja kamata završiti na nižim razinama, ispod 5 posto. Nadali su se, također, da bi već krajem iduće godine Fed mogao početi smanjivati kamate. No, čini se da od toga neće biti ništa jer su čelnici Feda poručili da smanjenje kamatnih stopa očekuju tek 2024. godine, za jedan postotni bod.

– Ne radi se samo o tome što je Fed učinio u srijedu, nego i što je poručio. A očito je da je i dalje zabrinut zbog inflacije i ovo nije kraj ciklusa povećanja kamata. Trebat će pričekati nove pokazatelje o inflaciji – kaže Melissa Brown, direktorica istraživanja u tvrtki Qontigo.

Posljednjih mjeseci inflacijski pritisci ponešto popuštaju.

– Podaci o inflaciji u listopadu i studenome su dobrodošle naznake usporavanja tempa rasta cijena. No, trebat će znatno više dokaza da je inflacija u trajnoj silaznoj putanji – poručio je u srijedu predsjednik Feda Jerome Powell.

A zbog povećanja kamata usporava se rast gospodarstva. Fed procjenjuje da će bruto domaći proizvod iduće godine porasti 0,5 posto, kao i ove godine, no čelnici nekoliko velikih američkih banaka poručili su ovih dana da bi gospodarstvo iduće godine moglo uroniti u recesiju. Powell, pak, smatra da je moguće ‘mekano prizemljenje‘ gospodarstva.

– Mislim da nitko ne može znati hoćemo li imati recesiju ili ne. A ako će je biti, hoće li biti duboka ili ne... To se jednostavno ne može znati – poručio je Powell.

ECB: Trebat će dodatno povećati kamate

Agresivno povećanje kamata Feda, ali i drugih središnjih banaka u svijetu, kako bi se suzbila inflacija na tržištima je izazvalo povlačenje ulagača iz rizičnijih investicija, kao što su dionice.

Zbog toga je Wall Street na putu velikih gubitaka u ovoj godini. S&P 500 indeks trenutno je u minusu oko 16 posto u odnosu na početak godine i na putu je prvog godišnjeg pada od 2018., i to po najvećoj stopi od financijske krize 2008. godine.

Prošloga su tjedna i europska, švicarska te britanska središnja banka podignule kamatne stope za 0,50 postotnih bodova. S redovne sjednice čelnici Europske središnja banke poručili su i da će trebati dodatno značajno povećanje kamata kako bi se suzbila inflacija.

Zbog toga su i na europskim burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,9 posto, na 7.332 boda, dok je frankfurtski DAX potonuo 3,3 posto, na 13.893 boda, a pariški CAC 3,4 posto, na 6.452 boda.

24. travanj 2024 04:34