Tvrtke i tržišta

Tinker Labs ubrzo izdaje obveznice, u planu je globalno širenje

Domaća franšiza ima 123 centra u Hrvatskoji i cijeloj regiji, a u rujnu počinje raditi prvi centar u SAD-u

Rođeni Njujorčanin Alan Orlic živi je dokaz kako ljubav prema domovini raste proporcionalno s udaljenošću, jednako kao i idealizacija, zbog čega se odlučio doseliti u Hrvatsku, skrasiti s obitelji i ovdje započeti svoju poduzetničku priču. No Orlic nije tipičan iseljenik druge generacije, pa nije vizualizirao svoj hrvatski život uz more, 'zrno soli i kapju vina', što bi možda bilo logično s obzirom na to da su mu roditelji podrijetlom Dalmatinci, već se doselio na potpuno drugu stranu države, u Osijek, grad koji je poznavao samo iz priča prijatelja. A te su mu se priče toliko svidjele da je u njemu odlučio pustiti 'svoje korijene'.

Romantizirana Hrvatska

– Svoj smo život iz New Yorka preselili u slavonsku metropolu, a da prije toga uopće nismo bili ovdje, došli smo u nepoznato – prisjetio se Orlic, koji je danas itekako zadovoljan zbog svoje odluke, a i on i njegova obitelj zaljubljeni su u grad kojim im pruža sve o čemu su u Americi maštali. A maštao je o svom biznisu, stoga je i odlučio odmah nakon dolaska pokrenuti 'nešto svoje', a to 'svoje' bilo je franšizni biznis odnosno škola engleskog za djecu.

Bilo je tu, ne može zaboraviti, dosta očekivanih i neočekivanih izazova, sređivanje dokumenata i druga razna papirologija trajali su dulje nego što je mislio, kao i pronalazak prostora, no sve se nekako posložilo, proradilo i franšiza se pokazala kao pravi odabir, jer je, kaže, od starta imao svu podršku i znanje onih koji su sustav razvijali. Kad se posao ustabilio u Osijeku, nakon tri godine, počeli su se širiti pa su otvorili još jednu podružnicu u Slavonskom Brodu, ali nakon toliko vremena provedenog u Hrvatskoj romantizirana slika o domovini donekle se počela mijenjati.

– Kada je Adriana krenula u vrtić, počeo sam primjećivati razlike u načinu na koji ljudi u Hrvatskoj percipiraju obrazovanje. Slijepo se vjeruje sustavu, koji je prepun rupa. Ni američki školski sustav nije savršen, ali ipak je, prema mom iskustvu, imao jednu drugačiju dimenziju. Razlika je u tome što učenici u SAD-u imaju više praktičnoga rada, primjerice mi smo u školi eksperimentirali na kemiji, biologiji, fizici, a sličan način rada imali smo i u našoj školi engleskog jezika i tada sam shvatio da ako djeca mogu smisleno učiti engleski jezik putem kvalitetno vođenih radionica koje pohađaju samo jednom u tjednu u našoj školi, isto tako mogu naučiti o svijetu oko sebe, o prirodi, matematici, fizici, kemiji i biologiji, i tako je 2016. godine rođena ideja za Tinker Labs – objasnio je Orlic.

Ideja je bila osmisliti cijeli program koji uključuje eksperimente iz raznih znanosti, tehnologija, inženjerstva, pa i umjetnosti i matematike. S obzirom na to da je Orlic već imao franšizno iskustvo, nisu odlučili samo pokrenuti novi poduzetnički projekt već razviti i cijelu franšizu, a za to je bilo potrebno osmisliti eksperimente, izraditi nastavne programe, napisati udžbenike, sve s ciljem da se djeci od tri do 12 godina nadopuni redovno obrazovanje, razvije urođena znatiželja i potakne da postavljaju pitanja o svijetu oko sebe.

STEAM franšiza

Tada se u priču uključila i Sara Hocenski, koja je bila prva zaposlenica u školi engleskog jezika još 2013. i premda je profesorica tog jezika po struci, odlučila je i sebi pružiti priliku okušati se u nečem potpuno novom. Ona pak kaže da joj uopće nije bio toliki izazov prebaciti se na poslovni i pedagoški dio razvoja nove franšize i to u STE(A)M-u, s A (op. a., art, umjetnost) koliko je bilo teško približiti njihove vrijednosti svim ostalima koji su smatrali da STE(A)M uključuje samo rad na računalu i programiranje i da djecu uče igrati igrice.

– Nas dvoje zajedničkim smo snagama počeli razvijati franšizni koncept, raditi na lekcijama, udžbenicima, eksperimentima, sadržajima... – rekla je Hocenski.

Cijelu poduzetničku priču, ali i planove za budućnost otkrijte u digitalnom ili fizičkom izdanju poslovnog tjednika Lider. 

Članak je dostupan u tiskanom 
i digitalnom izdanju Lidera

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju