Tvrtke i tržišta

Trećina stranih radnika kaže da ima bolju kvalitetu života u Hrvatskoj

Strani radnici najzadovoljniji su zdravljem, a najmanje životnim standardom, pokazalo je prvo istraživanje o stranim radnicima u Hrvatskoj

Hrvatska udruga poslodavaca i Institut za istraživanje migracija održali su danas konferenciju 'Migracije, tržište rada i integracija: Hrvatska sutra' na kojoj se govorilo potencijalu multikulturalnih timova u hrvatskim tvrtkama, a poslodavcima i javnosti je predstavljeno i prvo veliko istraživanje o stranoj radnoj snazi u Hrvatskoj.

Rezultate istraživanja o stranim radnicima u Hrvatskoj predstavila je dr.sc. Iva Tadić iz Instituta za istraživanje migracija. Riječ je o prvom velikom kvantitativnom istraživanju o stranim radnicima iz Azije i Afrike u Hrvatskoj, provedeno u suradnji s istraživačima iz Bangladeša, Filipina, Indije i Nepala. Istraživanje je provedeno tijekom prosinca 2024. i siječnja 2025. godine, kombinirajući online i terensko istraživanje. U istraživanju je sudjelovalo 400 stranih radnika poglavito iz Filipina (38 posto), Nepala (26 posto) i Indije (20 posto), a prema sektoru zaposlenja, većina sudionika radi u prijevozu (22 posto), ugostiteljstvu (19 posto) i graditeljstvu (17 posto).

Kao glavni razlog dolaska u Hrvatsku navode ekonomske razloge, a gotovo 90 posto sudionika istraživanja izjavilo je da financijski pomaže svojoj obitelji u državama porijekla. Vezano uz planove za budućnost, 32 posto namjerava ostati u Hrvatskoj do 5 godina, 23 posto između 6 i 10 godina, 20 posto planira ostati do mirovine, a 19 posto želi ostati u Hrvatskoj do kraja života. Istraživanje je pokazalo kako 55 posto sudionika planira preseliti svoju obitelj u Hrvatsku.

Strani radnici najviše su zadovoljni zdravljem, a najmanje životnim standardom, a unatoč preprekama na koje su naišli, 34 posto stranih radnika smatra da im se kvaliteta života nakon dolaska u Hrvatsku značajno poboljšala. Rezultati ovog istraživanja dali su jedinstven uvid u socio-demografski profil stranih radnika u Hrvatskoj te o njihovom iskustvu života u Hrvatskoj.

Sudionike konferencije pozdravili su Sadmir Hošić, dopredsjednik HUP-Udruge malih i srednjih poduzetnika i Marina Perić Kaselj, ravnateljica Instituta za istraživanje migracija.

- Hrvatska je u zadnje vrijeme doživjela razne promjene, a ovaj fenomen dolaska velikog broja stranih radnika iz dalekih zemalja uvelike utječe na naše okruženje. Država je napravila već neke iskorake u procesima integracije, moramo nastaviti raditi svi zajedno – ne samo kao poduzetnici nego kao društvo u cijelosti kako bismo i stranim i domaćim radnicima omogućili kvalitetniju integraciju na tržištu rada - istaknuo je Hošić.

- Ključno je uspostaviti otvoreni dijalog jer težimo stvaranju uključivog društva. Hrvatska treba razvijati proaktivnu migracijsku politiku koja će spriječiti podjele i segregaciju te prepoznati da migracije nisu samo fizički, već i duboko socijalni proces – ne dolaze samo radnici, već ljudi sa svojim pričama, obiteljima i potrebama, i upravo tako im moramo pristupati - dodala je Perić Kaselj.

Uslijedio je panel na temu sinergije različitosti i kako suradnja domaćih i stranih radnika podiže produktivnost i inovativnost hrvatskih poduzeća. Sudjelovali su Sara Drobac iz Infobipa, Ana Marčinko iz Isusovačke službe za izbjeglice, Jasna Pipunić iz Sindikata gospodarstva te Ivan Balabanić iz Instituta za istraživanje migracija.

Panel_Strani i domaći radnici - radna i nova snaga društva

Na panelu o stranim i domaćim radnicima, kao radnoj i novoj snazi društva, svoje iskustvo ispričali su Sadmir Hošić, iz tvrtke Textile Care Services i dopredsjednik HUP-Udruge malih i srednjih poduzetnika, Wafa Kharroubi, W.A.F.A. usluge za škole i javni sektor, Bojan Stanimirovikj i Barbara Olenik Staničić iz tvrtke Jadran, te Dario Ćorić iz Hrvatske udruge poslodavaca.

Konferencija je organizirana u okviru projekta Recruit4Tomorrow na kojemu Hrvatska udruga poslodavaca radi u suradnji s udrugama poslodavaca iz Slovenije, Mađarske, Slovačke i Bugarske. Projekt je predstavio Dubravko Ćuk, direktor granskih udruga pri HUP-u. Riječ je o jedinstvenoj kolaboraciji u sklopu koje se udruge poslodavaca iz nekoliko različitih zemalja kroz suradnju i međusobnu usporedbu iskustava bave zajedničkom temom zapošljavanja strane radne snage u državama Europske unije. Ciljevi su projekta provesti detaljnu studiju tržišta rada zemalja sudionica i istražiti područja u kojima se potrebe tržišta rada mogu zadovoljiti zapošljavanjem državljana trećih zemalja.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju