Tvrtke i tržišta
StoryEditor

TSMC s partnerima pregovara o preuzimanju Intelovih tvornica

14. Ožujak 2025.
TSMC tvornicafoto Shutterstock
Tajvanska tvrtka želi s partnerima preuzeti Intelovo poslovanje, no Trump ne žeeli Intel u potpunom stranom vlasništvu

Tajvanski tehnološki div TSMC pregovara s američkim proizvođačima čipova, uključujući Nvidiju, AMD i Broadcom, o ulaganju u zajedničko poduzeće koje bi upravljalo Intelovim tvornicama, prenosi Reuters. Prema prijedlogu TSMC-a, tajvanska tvrtka bi preuzela upravljanje ali ne i većinski dio.

Naime, TSMC bi preuzeo operativno upravljanje Intelovim odjelom za proizvodnju čipova, koji prilagođava čipove specifičnim potrebama klijenata. No, tajvanska tvrtka ne bi posjedovala više od 50 posto udjela, tvrde izvori i dodaju kako je isti prijedlog TSMC predstavio i američkoj tvrtki Qualcomm.

Prema pisanju Reutersa, pregovori su još u ranoj fazi, a pokrenuti su nakon što je administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa zamolila TSMC da pomogne u stabilizaciji Intelove proizvodnje. Ovo je prvi put da se otkrivaju detalji plana prema kojem bi TSMC imao manjinski udio i tražio više partnera za ulaganje u Intelovu proizvodnju.

Trump naravno ne želi da Intel dođe u većinsko strano vlasništvo pa će odobrenje njega i njegove administracije biti ključno da bi se posao uistinu i realizirao.  Vrijednost potencijalnog ugovora zasad nije poznata a cilj je da Intel i njegov odjel za proizvodnju čipova ne budu u potpunosti u stranom vlasništvu, navode izvori.

Intel – gubitak od 18,8 milijardi dolara

U konačnici, na kocki je budućnost američkog diva, čije su dionice izgubile više od polovice vrijednosti u protekloj godini. Intel je 2024. zabilježio neto gubitak od 18,8 milijardi dolara, prvi takav još od 1986. godine. Prema izvješću tvrtke, knjigovodstvena vrijednost imovine i opreme odjela za proizvodnju čipova krajem 2024. iznosila je 108 milijardi dolara.

Nakon objave informacija o mogućem ulaganju TSMC-a, Intelove dionice porasle su za 6 posto na američkoj burzi. Istovremeno su dionice Nvidije, AMD-a, Broadcoma i Qualcomma porasle između 1,18  i 6,64 posto, dok je TSMC u Tajvanu zatvorio trgovanje s rastom od 1,8  posto.

Prema pisanju Reutersa, Trump je iznimno zainteresiran za oporavak Intela jer želi ojačati američku proizvodnju naprednih čipova. TSMC je američkim kompanijama predstavio prijedlog prije nego što je 3. ožujka objavio planove o novom ulaganju od 100 milijardi dolara u SAD-u, koje uključuje izgradnju pet novih tvornica u idućim godinama. Pregovori o zajedničkom pothvatu za Intelov odjel od tada su se nastavili, a TSMC nastoji privući više partnera.

Intel odbija prodaju dijelova tvrtke

Iako su više kompanija izrazile interes za kupnju pojedinih dijelova Intela, čini se da je tvrtka odbila prodati svoj odjel za dizajn čipova odvojeno od proizvodnog odjela. Qualcomm je ranije sudjelovao u pregovorima o potencijalnoj kupnji cijelog ili dijela Intela, ali se na kraju ipak  povukao. Također,  unutar same tvrtke postoje podjele – neki članovi Intelovog upravnog odbora podržavaju dogovor s TSMC-om, dok mu se dio menadžmenta snažno protivi, tvrde izvori za Reuters.

Intelov odjel proizvodnje čipova, poznat kao foundry division, bio je ključni element strategije bivšeg izvršnog direktora Pata Gelsingera za spas tvrtke. No, Gelsinger je u prosincu prisilno smijenjen, a uprava je imenovala dva privremena  direktora koji su obustavili planove za razvoj novog AI čipa.

Suradnja između TSMC-a i Intela suočava se s velikim tehničkim izazovima. Dvije tvrtke koriste drugačije procese, kemikalije i proizvodne alate, što bi moglo otežati potencijalnu integraciju, tvrde izvori upoznati s poslovanjem. Intel je ranije imao proizvodna partnerstva s tajvanskim UMC-om i izraelskim Tower Semiconductorom, što bi moglo poslužiti kao model za suradnju s TSMC-om. No, ostaje nejasno kako bi se zaštitili poslovni i tehnološki tajni podaci. Tajvanska tvrtka očekuje da investitori u zajednički pothvat istodobno budu i kupci naprednih Intelovih čipova.

Reuters je prošlog tjedna izvijestio da Nvidia i Broadcom testiraju proizvodnju čipova u Intelovim tvornicama koristeći najnapredniju tehnologiju, poznatu kao 18A. I AMD procjenjuje je li Intelova 18A tehnologija pogodna za njegovu proizvodnju. Međutim, 18A proces bio je sporno pitanje u pregovorima između Intela i TSMC-a. Tijekom razgovora u veljači, Intelovi rukovoditelji tvrdili su da je njihova 18A proizvodna tehnologija superiornija u odnosu na TSMC-ov 2-nanometarski proces.

Pregovori između TSMC-a i Intela odvijaju se u osjetljivom trenutku za američku industriju čipova. Dok Trumpova administracija želi spriječiti potpuni strani nadzor nad ključnim sektorom, Intel se suočava s ozbiljnim financijskim problemima. Hoće li TSMC-ovo preuzimanje upravljanja spasiti Intel ili izazvati dodatne sukobe u tehnološkom sektoru, ostaje otvoreno pitanje.

02. travanj 2025 18:10