Više od 200 poduzetnika okupilo se danas u Kaptol Boutiqueu Cinema kako bi poslušali panel rasprave, razmijenili iskustva i stekli nove uvide u izazove i prilike s kojima se suočava hrvatsko gospodarstvo na četvrtoj konferenciji udruge Glas poduzetnika (UGP).
Na UGP konferenciji tradicionalno su dodijeljene nagrade za iznimnu podršku poduzetništvu u Hrvatskoj. Titulu državnog službenika godine ponio je Ivan Vidiš, državni tajnik pri Ministarstvu rada, dok su za novinare godine proglašeni Gordana Gelenčer (Lider) i Miljenko Cvitković - Minja (Radio Sljeme). Najboljim poduzetnikom godine proglašen je Hrvoje Bujas, osnivač Crnog jajeta i član UO UGP-a.
- Biti poduzetnik je konstantna borba, borba za slobodu i za uspjeh, ne samo tvoj već i za uspjeh ljudi s kojima radiš. Mi želimo da riječ poduzetnik doista dobije onu pravu poziciju u društvu, koju nažalost i dalje nema. Zato i dijelimo, ali i trebamo ove nagrade - rekao je Bujas.
Konferenciju su obilježili stručni razgovori o temama poput integracije stranih radnika, generacijskih tranzicija u obiteljskim tvrtkama, kibernetičke sigurnosti i novih pogleda na hrvatske i svjetske ekonomske trendove.
Panel o stranim radnicima u Hrvatskoj otvorio je važna pitanja vezana uz njihovu integraciju i prilagodbu radnom okruženju. Na panelu su sudjelovali stručnjaci iz javnog i privatnog sektora poput Ivana Vidiša, državnog tajnika Ministarstva rada, Anite Mandić, voditeljice Službe za strance pri MUP-u, Lane Šiljeg, osnivačice Centara za strane jezike WestEnd, Giuliana Hamitaja, vlasnika agencije za strane radnike GBC i Vanje Brundule iz tvrtke Vodolim.
Posebnu pažnju privukao je i panel o obiteljskom poduzetništvu, koji je naglasio veličinu i zahtjevnost procesa generacijske tranzicije u poslovanju. Danko Bačelić iz Odbora za obiteljsko poduzetništvo UGP-a, kao predstavnik obiteljskih tvrtki, istaknuo je važnost učenja od zemalja EU s razvijenim obiteljskim tvrtkama.
- Učiti od uspješnih znači otkrivati kako su prebrodili izazove, gradili svoje vrijednosti i razvijali strategije koje su ih dovele do uspjeha. Njihova iskustva postaju naša inspiracija i alat za rast - rekao je Bačelić.
Uz njega, svoja iskustva podijelili su i Vedrana Tomljanović (Carta), Iva Anić (Anić Holding), Stjepan Roglić (Orbico) te Danijel Pevec (Alpha Capitalis), osvrnuvši se na izazove s kojima su se suočili tijekom generacijskih tranzicija.
Rasprava o kibernetičkoj sigurnosti otvorila je ključna pitanja o zaštiti podataka, a IT stručnjaci složili su se kako na našim prostorima gotovo da ne postoji svijest o važnosti cyber zaštite, što bi mnoge tvrtke moglo skupo stajati. Među panelistima bili su Tino Herljević (A1), Tomislav Gosarić (Erste banka), Marijan Bračić (Legit), Tomislav Vuk i Tom Vazdar.
Završni panel okupio je vodeće ekonomske stručnjake, uključujući Velimira Sriću, Andreja Grubišića, Borisa Podobnika i Vedranu Pribičević, koji su analizirali budućnost hrvatskog gospodarstva. Panelisti su raspravljali o utjecaju inflacije, digitalizacije i održivog razvoja na konkurentnost Hrvatske u europskom i globalnom kontekstu.
Nakon bogatog programa konferencije, uslijedila je donatorska večera i aukcija umjetničkih djela, uključujući radove renomiranih slikarica Jasminke Škalić i Kristine Kas, te crteže Dijane Novak Krešić, autorice inovativnih grafika koje svjedoče izazovima Glasa poduzetnika. Posebno iznenađenje večeri bila je čokoladna panorama Zagreba, umjetničko djelo akademskog kipara Petra Popijača, koja je oduševila sve prisutne. Aukcija je obuhvatila i pršut iz pršutarne Buršić, nakit zlatarne Vili, slike umjetne inteligencije i Ace Momčilovića te skulpture od stabiliziranog bilja Nikoline Vuletić.
Ova konferencija ponovno je potvrdila koliko su poduzetnici u Hrvatskoj predani uspostavljanju konstruktivnog dijaloga s institucijama, s ciljem zajedničkog doprinosa izgradnji stabilnog i uspješnog gospodarstva Hrvatske.
- Jučer smo na konferenciji pokazali što je poslanje UGP-a. Zajedno smo jači. UGP jača i jačat će još više naše male hrvatske firme. Njihovim jačanjem i naša Hrvatska postaje bogatija, a iz bogatih se zemalja ne iseljava. Naprotiv, mnogi bi se iseljeni rado vratili. Zato je naša borba za interese malih i srednje velikih firmi, borba za konkurentniju, inovativniju i nekorumpiranu Hrvatsku čisti čin domoljublja - poručio je Boris Podobnik, predsjednik UGP-a.